REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Ekstra promocja na węgiel w sklepie PGG. Nawet 2 tys. zł oszczędności i można kupić teraz, a zapłacić później

Coraz tańszy węgiel na składach opału i w ogłoszeniach aukcyjnych zaskoczył górnicze spółki, które nie zareagowały żadnymi korektami w swoich cennikach, przez co w ostatnich tygodniach odczuwały wyraźny odpływ klientów. Kończy się też sezon grzewczy i ze sprzedażą opału jest coraz większy kłopot. Tylko że rząd doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że w przyszłej zimie wcale nie będzie łatwiej. A że sprzedaż węgla znowu znalazła się na poziomie poniżej 4 mln ton, to trzeba było coś wykombinować. I sklep PGG właśnie rusza z ekstra promocją. Z tyłu nie chce zostać też Tauron, który również modyfikuje swoje dotychczasowe ceny.

04.05.2023
7:49
cena-wegla-elektrownie-rekord
REKLAMA

Od 4 maja do końca czerwca lub do wyczerpania zapasów (przeznaczono na to 300 tys. ton węgla) trwa specjalna promocja w sklepie PGG. Jej hasło przewodnie to: Drugie tyle węgla, taniej o 400 zł/t! Dzięki niej klient indywidualny będzie mógł zaoszczędzić maksymalnie do nawet 2000 zł. Jak informuje górnicza spółka: w tym czasie nie obowiązują limity, które stosowano wcześniej w e-sklepie lub na mocy ustawy. Jak konkretnie PGG kusi klientów? Chodzi o to, że część towaru można kupić po znacznie niższej cenie, stosując przy tym odroczoną płatność. W tym celu wystarczy włożyć do swojego koszyka w sklepie PGG od 1 do 5 ton wybranego towaru z zaznaczeniem, że chcemy wziąć udział w promocji.

REKLAMA

Automatycznie wystawione zostanie drugie zamówienie na taką samą ilość towaru. Zapłacimy za pierwsze zamówienie oraz 1 procent zaliczki za drugie i będziemy mogli odebrać pierwszy zakup w ciągu 30 dni - tłumaczy PGG.

Sklep PGG: w drugim zamówieniu każda tona o 400 zł tańsza

Po odebraniu pierwszego zamówienia klient otrzyma pocztą mailową link do drugiego. Kliknięcie w niego otworzy drogę do zakupu w cenie niższej o 400 zł za każdą tonę. W tym przypadku także istnieje możliwość odbioru towaru do 30 dni. Jak wylicza PGG w ten sposób można maksymalnie zaoszczędzić nawet 2000 zł. Przy zamówieniu 5 ton, drugie - na taką samą ilość opału - będzie o 400 zł tańsze od każdej tony. Tylko że nie można się spóźnić, bo wtedy już po promocji.

Warunkiem skorzystania z promocji „Drugie tyle węgla, taniej o 400 zł/t!” będzie odebranie w terminie pierwszego zamówienia - zaznacza wyraźnie PGG.

Jak przekonuje górnicza spółka, założenia promocji opracowano korzystając z uwag, komentarzy i opinii klientów zainteresowanych kupnem węgla z PGG. A podstawowymi korzyściami po skorzystaniu z niej to rezerwacja opału na przyszłość po atrakcyjnej, obniżonej cenie oraz zapłata za towar odroczona w czasie.

Zaczynamy przygotowywać się do kolejnego sezonu grzewczego?

To, że na początku maja górnicza spółka, będąca pod kontrolą Skarbu Państw, zachęca do zakupu opału na przyszłość, może oznaczać tylko jedno. Rząd doskonale sobie zdaje sprawę, że tej zimy może być co najmniej tak ciężko z węglem, jak było we wrześniu, październiku, czy listopadzie ub.r., kiedy cena opału potrafiła sięgać nawet 5000 zł za tonę, a i tak nie było łatwo się w niego zaopatrzyć. Warto zauważyć, że obecnie polskie magazyny gazu są wypełnione w ok. 51 proc., co jest poniżej unijnej średniej (ponad 60 proc.). Tymczasem sprzedaż węgla w lutym 2023 r. pierwszy raz od października 2022 r. (3,96 mln t) spadła poniżej 4 mln t. Taka sytuacja zresztą w ubiegłym roku miała miejsce tylko trzy razy: jeszcze w sierpniu (3,96 mln t) i we wrześniu (3,72 mln t). Z kolei w 2021 r. sprzedaż węgla nie była ani razu niższa od 4 mln t.

Tauron nie chce zostać w tyle i też zmienia cenę węgla

I jeszcze jest jeden argument za wchodzącą właśnie w życie promocją w sklepie PGG. Chodzi o cenę węgla. Do tej pory sklep PGG był jednym z najkorzystniejszych miejsc dla klientów pod tym względem. Ceny na poziomie: zwykły węgiel (orzech, kostka) poniżej 1500 zł, a za ekogroszek nie więcej niż 1800 zł przyciągały klientów jak magnes, bo też bardzo trudno było znaleźć konkurencyjne stawki. Ale to już jest przeszłość. Teraz jestem świadkami wyraźnych przecen jeżeli chodzi o opał, dzięki czemu ceny węgla, ale i też ekogroszku spadają nawet o kilkaset złotych na tonie. 

Stąd taka, a nie inna reakcja w sklepie PGG, ale też nie tylko tam. Okazuje się, że na niższe ceny zdecydowano się także w Tauron Wydobycie. Do tej pory zwykły węgiel były tutaj po 1849–1899 zł. Z kolei za ekogroszek luzem trzeba zapłacić 1899 zł, a za workowany 1999 zł. Teraz jest wyraźnie taniej. Węgiel kupimy już od 1499 do 1649 zł. Ekogroszek luzem jest zaś za 1649 zł, a workowany kupimy za 1799 zł. Na razie w żadnej mierze ceny opału nie drgnęły nawet za to w JSW i Węglokoksie Kraj.

REKLAMA

W portach ARA najtaniej od ponad roku

Tymczasem w portach ARA cena węgla kontynuuje swój spadkowy trend. Obecnie za tonę czarnego złota zapłacimy nawet mniej niż 125 dol. Ostatni raz tak tanio było w styczniu 2022 r. Ale to cały czas też bardzo drogo, o ile porównamy cennik do lat poprzednich. Na początku maja 2021 r. tona węgla była po ok. 82 dol., a w maju 2020 r. raptem za ok. 46 dol. Z kolei ceny polskiego węgla, przynajmniej na razie, mają się całkiem dobrze. W lutym elektrownie (indeks PSCMI 1) za tonę płaciły ok. 690 zł. To zdecydowanie więcej niż w ostatnich latach. W lutym 2022 r. to było ok. 294 zł, w lutym 2021 r. - ok. 253 zł i w maju 2020 r. - ok. 261 zł. Bardzo podobnie jest z ceną węgla dla ciepłowni. W lutym br. obowiązywała stawka ok. 1097 zł za tonę węgla. W lutym 2022 r. to było 346 zł, w litym 2021 r. - 310 zł a w lutym 2020 r. - 316 zł.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA