REKLAMA
  1. bizblog
  2. Technologie

Stany Zjednoczone znów produkują bomby atomowe. Zabójca bunkrów dla niewidzialnych bombowców

Do łask powracają bomby atomowe. USA odświeża swój arsenał zniszczenia i rozpoczyna seryjną produkcję bomb B61-12. Mają być przeznaczone do niszczenia strategicznych celów przeciwnika.

12.12.2021
11:59
Stany Zjednoczone znów produkują bomby atomowe. Zabójca bunkrów dla niewidzialnych bombowców
REKLAMA

Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Atomowego (NNSA) Departamentu Energii USA poinformowała, że najnowsza amerykańska broń nuklearna jest gotowa. Chodzi o bombę atomową B61-12, której pierwszy egzemplarz zjechał niedawno z taśmy produkcyjnej.

REKLAMA

B61-12 to najnowszy, bardziej precyzyjny wariant taktycznej/strategicznej bomby atomowej, która może być zrzucana z samolotów. Bomby B61 weszły do użycia w 1968 r. i od tego czasu przeszły wiele modyfikacji w celu poprawy jej bezpieczeństwa i niezawodności.

W najnowszej wersji bomby wszystkie jej komponenty w głowicy i konstrukcji zostały odnowione lub wymienione. Duża zmianę przeszła część ogonowa, która pozwala teraz na większą precyzję bomby. Projekt modernizacji B61 rozpoczął się w 2011 r. Koszt programu szacowany jest na 8,5 miliarda dolarów. Jeden egzemplarz bomby B61-12 kosztuje 28 milionów dolarów.

Produkcja seryjna na pełną skalę zaplanowana jest na okres od maja 2022 do 2026 roku. Planowane jest wyprodukowanie od 400 do 500 sztuk bomb.

B61-12 ma pozwolić siłom powietrznym USA na precyzyjny atak nuklearny o niskiej mocy. Bomba może wybuchać pod ziemią i niszczyć ukryte bunkry lub też eksplodować nad ziemią i zmieść z powierzchni ziemi instalacje przeciwnika. Może być też przeznaczona do uderzeń na strategiczne cele takie jak elektrownie, tamy czy porty.

W nowej bombie znajduje się głowica o regulowanej mocy od 0,3 do 50 kiloton (ekwiwalent). Zdaniem specjalistów wybuch 50 kiloton pod ziemią ma jest równoważny wybuchowi na powierzchni bomby o mocy od 750 kiloton do 1,25 megaton. 

REKLAMA

Po wprowadzeniu na uzbrojenie B61-12 zastąpi wcześniejsze warianty bomby 3, 4 i 7. Nowa bomba przeznaczona jest dla najnowszych maszyn w arsenale USA. Przenosić będą ją niewidzialne bombowce B-2 Spirit i B-21 Raider oraz myśliwce Martin F-35 Lightning II. Znajdzie się ona także w arsenale starszych maszyn.

Warianty taktyczne B61 są rozmieszczone Europie w ramach NATO Nuclear Weapons Sharing Program . Około 150 bomb jest przechowywanych w sześciu bazach: Kleine Brogel w Belgii, Büchel Air Base w Niemczech, Aviano i Ghedi Air Base we Włoszech, Volkel Air Base w Holandii i Incirlik w Turcji.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA