REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Operator Blika nie zwalnia tempa. Rusza poza Polskę

Polski Standard Płatności podpisał umowę zakupu słowackiej firmy VIAMO, która dostarcza usługi płatności P2P i płatności na rzecz przedsiębiorstw. Transakcja otworzy przed operatorem Blika słowacki rynek i da mu dostęp do kilku miejscowych banków. Najpierw musi zostać jednak zaakceptowana przez bank centralny Słowacji.

25.08.2022
16:50
b
REKLAMA

Polski Standard Płatności (PSP) zdobył już dużą wiedzę na temat płatności w sektorze e-commerce w Polsce i teraz chce przenieść ją na nowy grunt. Nasz rodzimy rynek niedługo zacznie robić się dla niego zwyczajnie zbyt ciasny. Pokazują to liczby. Tylko w drugim kwartale tego roku użytkownicy Blika przeprowadzili prawie 300 mln transakcji.

REKLAMA

Poza płatnościami w sklepach internetowych, Blik umożliwia też wypłaty z bankomatów, płatności bezdotykowe, wypłaty z bankomatów oraz przelewy na numer telefonu. Tą ostatnią usługą zajmuje się też jej nowy zagraniczny nabytek.

Teraz pora na Słowację

Polski Standard Płatności nie zdradza na razie szczegółów, ale zapowiada, że przejęcie VIAMO to element jego zagranicznej ekspansji.

Akwizycja słowackiej spółki VIAMO to kolejny ważny etap naszej historii, który wzmocni naszą pozycję w regionie. Widzimy ogromny potencjał tego rynku, szczególnie w kontekście naszych planów działania w całej strefie euro – mówi Dariusz Mazurkiewicz, prezes PSP.

Co operatorowi Blika może dać przejęcie słowackiej firmy? VIAMO jest obecne na rynku od dziewięciu lat. Z jego usług korzysta około 300 tys. klientów, a spółka współpracuje z dwoma bankami - VÚB i Tatra banka. Cytowany w komunikacie prezes Lubo Požgay dodał, że liczy na know-how polskiego partnera i jego wsparcie kapitałowe.

To kolejny krok Blika w zagranicznej ekspansji

Przypomnijmy, że w 2019 r. PSP ogłosił zawarcie partnerstwa z Mastercardem. Umożliwiło to użytkownikom nie tylko dokonywanie płatności zbliżeniowych w terminalach z logo tego kartowego giganta w Polsce, ale również i poza jej granicami. Dariusz Mazurkiewicz mówił wtedy, że jest to dopiero początek drogi „do oferowania płatności Blikiem użytkownikom mobilnych aplikacji bankowych na całym świecie".

PSP nie zaniedbuje jednak polskiego rynku. Według zapowiedzi jeszcze w tym kwartale mają odbyć się pilotażowe transakcje dotyczące tzw. odroczonych płatności. Operator Blika dostał zgodę na wdrożenie nowej usługi do swojego portfolio od UOKiK-u 15 lipca.

REKLAMA

Oprócz tego prezes PSP zapowiedział też, że usługa płatności zbliżeniowych pojawi się w tym roku jeszcze w dwóch kolejnych bankach.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA