REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Bum! Będą lokaty na 10 proc. Banki przechodzą do kontrataku i mocno podbijają oprocentowanie

Do 10 proc. na lokatach brakuje już naprawdę niewiele. PKO BP właśnie ogłosił w piątek, że wprowadza do oferty lokatę oprocentowaną na 9 proc., co prawda nie w całym okresie, bo to produkt oprocentowany progresywnie, ale jestem przekonany, że kwestią czasu jest, kiedy pojawi się pierwsza oferta opiewająca na 10 proc. Z marketingowego punktu widzenia to strzał w dziesiątkę, więc pewnie długo czekać nie będziemy.

08.07.2022
15:25
Bum! Będą lokaty na 10 proc. Banki przechodzą do kontrataku i mocno podbijają oprocentowanie
REKLAMA

Oprocentowanie lokat powoli, ale cały czas idzie w górę. Inflacja i drożyzna dociskają nas codziennie, a oferty depozytów nie zachęcały nas wcale do oszczędzania. Na konferencjach prasowych premier Mateusz Morawiecki łamiącym się głosem mówił o tym jakie to niesprawiedliwe, a Jarosław Kaczyński, prezes PiS, straszył nawet banki karnym podatkiem.

REKLAMA

Czy banki się wystraszyły i dadzą nam za chwilę zarobić więcej? Na razie wystraszyli się inwestorzy i wyprzedają ich akcje na giełdzie. Zanim powiecie, że to komuna, że PiS niszczy rynek, spójrzcie na resztę świata, bo sam prezydent USA robi dokładnie to samo, co Jarosław Kaczyński. Mówi firmom, ile wolno im zarabiać, a ile to już za dużo. Jakby ktoś jeszcze nie zauważył, żyjemy w zupełnie innym świecie niż dwa lata temu – pisała o tym kilka dni temu Agata.

Jeszcze niedawno doniesienia o podwyżkach oprocentowania do pięciu, sześciu procent brzmiały surrealistycznie, nawet jeżeli warunkiem było zamrożenie pieniędzy na okres roku lub trzech lat. Dlaczego? Otóż nie tak dawno średnie oprocentowanie depozytów wynosiło 0,42 proc. 

W połowie maja liderem zostało Pekao, które zaoferowało 6 proc., przebijając między innymi Getin Bank (5,5 proc. na lokacie rocznej) oraz ING (4 proc. na trzymiesięcznej). Jednak w lipcu 2022 r. przy niemal 16-proc. inflacji trudno na kimś zrobić wrażenie taką stopą zwrotu.

PKO Bank Polski oferuje 9 proc.

Od 8 lipca w PKO Banku Polskim można założyć Lokatę progresywną na okres 18 miesięcy, której oprocentowanie zmienia się co 6 miesięcy od 3 proc, przez 6 proc., do 9 proc. w skali roku. Kapitalizacja odsetek następuje co sześć miesięcy.

Dla porównania Bank Millennium oferuje Lokatę Horyzont Zysku na okres 18 miesięcy, której oprocentowanie zmienia się po pół roku z 6 proc, do 6,5 proc. w skali roku po 12 miesiącach. Oprocentowanie w skali roku jest naliczane od całości salda.

PKO Bank Polski podwyższa też oprocentowanie lokat z aktualnej oferty. Od 8 lipca wprowadza nowości i zmiany w ofercie lokat. Wśród nich jest nowa lokata na nowe środki dla klientów Bankowości Osobistej i Prywatnej, na 6 miesięcy, nieodnawialna, oprocentowana 6 proc. w skali roku. Zastąpi dotychczasowe lokaty na 3 i 12 miesięcy.

W ofercie największego polskiego banku dostępny jest między innymi produkt oszczędnościowo-inwestycyjny Autolokacja III. Opiera się on na 6 miesięcznej lokacie oprocentowanej 6,5 proc. w skali roku, z której środki są w cyklach miesięcznych stopniowo przenoszone do wybranego przez klienta funduszu inwestycyjnego.

Autolokacja spotkała się z dużym zainteresowaniem klientów. Od uruchomienia sprzedaży w końcu czerwca suma ulokowanych w ramach Autolokacji III środków skoczyła do kilkadziesiąt milionów złotych.

To pokazuje, że stajemy się dojrzalsi jako konsumenci usług finansowych i sięgamy po bardziej zaawansowane rozwiązania w zakresie lokowania oszczędności

– podał bank w komunikacie.

7 proc. w skali roku na lokacie w Banku Pekao

PKO BP właśnie

Od 1 lipca na Lokacie z Funduszem można zyskać nawet 7 proc. w skali roku, na lokacie dla nowych środków – 6 proc. w skali roku, a na promocyjnej lokacie w PeoPay 5 proc. w skali roku.

Klienci szukający atrakcyjnego oprocentowania mogą skorzystać z trzech wariantów Lokaty z Funduszem. Pierwszy to 7 proc. w skali roku na 12 miesięcy, drugi 6,5 proc w skali roku na 6 miesięcy i trzeci 6 proc. w skali roku na trzy miesiące.

Warunkiem skorzystania z tej oferty jest zakup funduszy inwestycyjnych Pekao TFI za połowę lokowanej kwoty.

REKLAMA

Od 1 lipca podwoimy również oprocentowanie Kont Oszczędnościowych dla naszych klientów

– powiedział Remigiusz Hołdys z Banku Pekao S.A.

Natomiast dla wszystkich klientów, którzy przenoszą swoje oszczędności z innych banków Pekao oferuje 6 proc. lokatę ze stałym w skali roku oprocentowaniem na 12 miesięcy, która jest dostępna wyłącznie w placówkach banku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA