REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podróże

W PKP Intercity pojawią się automaty vendingowe. Znamy nawet datę. Jest tylko jeden problem

PKP Intercity zostało zobowiązane przez Ministerstwo Infrastruktury do poprawy jakości świadczonych usług gastronomicznych. Kiedy to się stanie? Tego dokładnie nie wiadomo. Wiadomo natomiast, kiedy w pociągach pojawią się pierwsze automaty z przekąskami i napojami.

06.12.2021
16:33
W PKP Intercity pojawią się automaty vendingowe. Znamy nawet datę. Jest tylko jeden problem
REKLAMA

Paulina Matysiak, posłanka partii Razem (klub Lewicy), w ramach interpelacji poselskiej zapytała Ministerstwo Infrastruktury o wagony Wars oraz o to jakie są plany dotyczące rozwoju usługi gastronomicznej w pociągach PKP Intercity? Spytała także czy w najbliższych latach liczba wagonów gastronomicznych będzie wzrastać?

REKLAMA

Czy są jakiekolwiek przepisy regulujące to, czy i kiedy do składu powinien być dołączony wagon restauracyjny? Zgodnie z umową na świadczenie usług przewozów pasażerskich zawartą pomiędzy Ministrem Infrastruktury a PKP Intercity S.A., przewoźnik musi zapewnić usługę gastronomiczną w swoich pociągach. W umowie zawartej na lata 2021-2030, określone zostały też zasady na jakich usługa jest świadczona.

Zgodnie z umową usługa powinna być zapewniona we wszystkich pociągach jadących powyżej 5h, a oferta gastronomiczna z wózka mobilnego powinna zawierać możliwość zakupu ciepłego napoju i kanapki oraz ewentualnie niesłodkiej przekąski.

Spółka PKP Intercity została zobowiązana do osiągania stopniowej poprawy usług gastronomicznych, poprzez modernizację wagonów gastronomicznych, rozwój oferty z wózka mobilnego czy też zapewnienie w pociągach służby publicznej usługi gastronomicznej świadczonej za pośrednictwem maszyn vendingowych

– poinformował w odpowiedzi udzielnej posłance Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

To nie wszystko. Jak dodał Andrzej Bittel, automaty z przekąskami i napojami w pociągach mają sukcesywnie zastępować usługi z wózka mobilnego. Pojawienie się pierwszego takiego automatu w pierwszym składzie PKP Intercity planowane jest w III kwartale 2022 r.

Nie wiadomo jednak, czy PKP uda się wprowadzić automaty sprzedażowe do swoich pociągów na czas. W połowie listopada 2021 r, PKP Intercity unieważniło postępowanie na leasing 148 automatów vendingowych wraz z usługą ich serwisowania. Powód? Nie wpłynęła żadna oferta.

PKP Intercity poinformowało natomiast, że w każdym z pojazdów, w których montowane będę automaty vendingowe, przygotowane będą miejsca pod montaż jednego automatu z napojami zimnymi i przekąskami oraz jednego automatu z napojami ciepłymi.

REKLAMA

W automatach będzie można płacić jedynie bezgotówkowo, z możliwością płatności zbliżeniowych i z opcją możliwości płatności Blikiem.


REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA