REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Amazon zarabia krocie, ale polscy pracownicy tego nie odczuwają. Dlatego chcą to zmienić

Nie tylko górnicy, nauczyciele, czy pracownicy Kauflandu w związku z coraz wyższymi kosztami życia celują w podwyżkę swoich pensji. Z podobną inicjatywą wyszli właśnie pracownicy polskiego Amazona i zaczęli zbiórkę podpisów pod stosowną petycją.

22.02.2022
11:44
Amazon zarabia krocie, ale polscy pracownicy tego nie odczuwają. Dlatego zamierzają to zmienić
REKLAMA

Pracownicy Amazona w Polsce żądają podwyższenia pensji o 15 proc.

REKLAMA

Amazon jest jedną z czołowych marek sektora e-commerce. Znaczący wzrost firmy w trakcie pandemii nie przekłada się jednak na poprawę sytuacji finansowej jej pracowników – zauważają związkowcy z OZZ Inicjatywa Pracownicza.

Amazon Polska: podwyżka pensji za rozwój i inflację

W tym roku pracownicy Amazon w USA otrzymali już podwyżki. Nie chcemy być traktowani gorzej, tu w Polsce pracujemy na bogactwo całej korporacji. Nie jesteśmy pracownikami drugiej kategorii – przekonują pracownicy polskiego Amazona w social mediach.

Uważają, że za rozwój firmy, ale też w ramach rekompensaty za rekordową inflację należy im się podwyżka pensji na poziomie 15 proc. Petycja w tej sprawie to wspólna inicjatywa pracowników biurowych Amazon z Gdańska i Warszawy oraz pracowników magazynowych. Podpisy online zbierane są do 28 lutego, a w stacjonarnych magazynach Amazonu - do 10 marca. Organizowane są też dyżury związkowe: 26 lutego we Wrocławiu i 28 lutego w Poznaniu i Sosnowcu. 

Do tej pory Amazon nie zdecydował się ani na podwyżki inflacyjne dla swoich polskich pracowników, ani na bonusy i benefity rekompensujące im obecną sytuację gospodarczą - czytamy w petycji związkowców.

Pracownicy tracą przez inflację, a Amazon zyskuje

Autorzy petycji w sprawie podwyżki pensji dla pracowników Amazon Polska zauważają, że inflacja w grudniu 2021 r. urosła do poziomu 8,6 proc. (w styczniu jeszcze bardziej spuchła, do 9,2 proc.) i był to tym samym szósty miesiąc z rzędu rosnących podwyżek cen towarów i usług. 

Obecny poziom inflacji w Polsce jest najwyższy od ponad dwóch dekad. Inflacja w Polsce zalicza się do najwyższych w Unii Europejskiej. W 2022 r. może przekroczyć próg 10 proc. - przestrzegają związkowcy.

W tym samym czasie wartość netto marki Amazon oceniono 1,7 biliona dol., a dochód netto firmy w 2021 r. wyniósł 26,263 mld dol.

REKLAMA

Co na to Amazon?

Amazon co roku dokonuje przeglądu wynagrodzeń, tegoroczny proces w tym zakresie trwa. Pracownicy poziomu początkowego w centrach logistycznych mogą liczyć na stawkę godzinową w wysokości 24,30 zł brutto/godz. wraz z premią frekwencyjną. Dodatkowo Amazon oferuje pracownikom benefity w postaci prywatnej opieki zdrowotnej, obiadów za 1 PLN czy darmowego transportu do i z pracy na wybranych trasach. Ponadto pracownicy poziomu początkowego, zatrudnieni w Amazon dłużej niż rok, mają dostęp do innowacyjnego programu „Postaw na Swój Rozwój”, w ramach którego mogą uzyskać dofinasowanie na cele edukacyjne. Przez 4 lata Amazon pokrywa nawet 95 proc. kosztów szkoleń zawodowych wybranych przez pracowników, do kwoty 26 000 zł - informuje Biuro Prasowe Amazon.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA