REKLAMA
  1. bizblog
  2. Prawo /
  3. Energetyka

Zakazane kotły węglowe na Allegro. Platforma umywa ręce i zwala wszystko na sprzedawców

Przepisy mówią jednoznacznie, że od 1 lipca 2018 r. w Polsce legalnie nie można kupić kotła o niższej klasie niż 5. Tak jest oficjalnie. Okazuje się jednak, że te przepisy nie spowodowały, że oferty nielegalnych kotłów zniknęły z największej platformy e-commerce w Polsce.

30.01.2020
11:34
Nielegalne kotły węglowe na Allegro. Przepisy swoje, praktyka swoje
REKLAMA

Fot. mat pras. Allegro/zrzut ekranu

REKLAMA

Pół roku od obowiązywania tych przepisów sprawdziłem, jak to z ich przestrzeganiem jest naprawdę. Okazało się, że wyposażony jedynie w telefon i dostęp do internetu bez problemu mogłem kupić kocioł klasy 3. albo 4. Bo przecież przepisy swoje, a życie swoje.

Teraz kiedy od regulacji zakazujących używania innych kotłów niż tych klasy 5., minęło już ponad półtora roku, a w tym czasie antysmogowymi frazesami wypełnieni byli już najbardziej rozpoznawalni celebryci i walka ze smogiem po prostu stała się modna - byłem przekonany, że na takie omijanie prawa względem sprzedaży trujących nas wszystkich kopciuchów zgody być nie może. Myliłem się.

Allegro sprzedaje kopciuchy, bo nie ma certyfikatów

Użytkownik posługujący się na Twitterze nickiem „Smog Wawerski” bez problemu wykazał, że zabronione prawem kotły można kupić na aukcjach Allegro. Serwis miał mu obiecać ich likwidację, ale na razie przynajmniej na tym się skończyło. Dlatego „Smog Wawerski” uznał za słuszne, żeby też ostrzec samych kupujących takie piece. Wydadzą bowiem niemałe jednak pieniądze, a za chwilę i tak mogą być zmuszeni do wymiany pieca.

A co na to to Allegro? 

Przepisy oczywiście obowiązują. My jedynie nakładamy na sprzedawców obowiązki, które należy spełnić, aby w ogóle oferować taki asortyment (czyli przedstawienie certyfikatu). W tej chwili nie ma takiego wymogu, co nie znaczy, że można sprzedawać towar niedopuszczony do obrotu

- tak brzmiała odpowiedź aukcyjnego serwisu.

Mimo że pracownicy serwisu otrzymali konkretny link do konkretnej aukcji, to nic się nie wydarzyło.

„Wiemy, że ten temat budzi sporo kontrowersji. Jesteśmy wdzięczni za wspieranie nas w działaniach, tym bardziej że w tym momencie na Allegro jest wystawionych ponad 130 milionów ofert. Dziękujemy za kolejne zgłoszenie i czujność w tym temacie” – poinformowało Allegro na Twitterze nieco później.

Zamkną aukcje kotłów na paliwa stałe

Szum wokół aukcji na Allegro zabronionych prawem pieców robił się coraz większy. Internauci zadbali, żeby o wszystkim dowiedział się zarówno Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Piotr Woźny, który wcześniej był rządowym koordynatorem programu „Czyste Powietrze”, a teraz kieruje Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

REKLAMA

Allegro postanowiło więc też zająć jednak bardziej jednoznaczne stanowisko.

Jesteśmy firmą odpowiedzialna społecznie. Od 4 lutego będzie możliwa sprzedaż tylko tych pieców na paliwa stałe, które mają certyfikat dopuszczający je do obrotu. W ten sposób przyczynimy się do ograniczenia liczby ofert pieców, które najbardziej zanieczyszczają powietrze - poinformował serwis aukcyjny.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA