REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Zwolnienie ze składek ZUS. Do 30 czerwca trzeba złożyć DRA i RCA. Upewnij się, czy nie musisz

Przesłanie deklaracji rozliczeniowych i imiennych raportów miesięcznych za marzec, kwiecień i maj 2020 r. jest jednym z warunków zwolnienia ze składek ZUS w ramach tarczy antykryzysowej. Informacja o tym, że trzeba to zrobić do 30 czerwca, zaskoczyła wielu przedsiębiorców, a zamieszanie potęguje niepewność, kiedy deklaracje trzeba składać, a kiedy nie. Zobaczmy, o co chodzi z tymi drukami DRA i RCA.

19.06.2020
16:41
Zwolnienie ze składek ZUS nie zwalnia z obowiązku złożenia DRA i RCA. Czas tylko do 30 czerwca
REKLAMA

30 czerwca to ważna dana w przypadku tarczy antykryzysowej obsługiwanej przez ZUS. Wtedy mija nie tylko ostateczny termin na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek, ale także na złożenie dokumentów rozliczeniowych za miesiące objęty tym zwolnieniem.

REKLAMA
undefined

Nie każdy przedsiębiorca musi te dokumenty złożyć, ale lepiej się upewnić, czy to przypadkiem nas nie dotyczy. ZUS nie komunikuje tego wprost, ale jeśli nie dopełnimy tego obowiązku, nasze prawo do zwolnienia ze składek może zostać cofnięte, a wtedy na naszym koncie płatnika pojawi się nieprzyjemna zaległość.

Przedsiębiorcy są objęci nie tylko obowiązkiem odprowadzania składek do ZUS-u, ale także domyślnym obowiązkiem składania deklaracji rozliczeniowych, w skrócie: DRA.

Warunkowe zwolnienie od obowiązku składania DRA przysługuje głównie tym przedsiębiorcom, którzy opłacają składki tylko za siebie i w stałej wysokości co miesiąc. Wprawdzie zawsze trzeba złożyć pierwszą deklarację DRA, przy rozpoczęciu czy wznowieniu działalności gospodarczej, ale jeśli potem zwykle deklaracji co miesiąc składać już nie musimy.

Zwolnienie z obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych obejmuje też np. osoby duchowne czy rodziców, którzy zatrudniają nianię na podstawie „umowy uaktywniającej”, ale zainteresowanych może odeślę do strony informacyjnej ZUS-u.

Kiedy musimy składać DRA

Po pierwsze, deklarację DRA musimy złożyć, jeśli w danym miesiącu na przykład byliśmy na chorobowym i składki wyszły niższe. Innymi słowy, musimy poinformować ZUS o wszelkich zmianach wysokości składek – sam przelew na właściwą kwotę nie wystarczy.

Konieczność składania DRA pojawia się też wtedy, gdy dobrowolnie decydujemy się na płacenie wyższych składek niż minimalne. To samo w przypadku składek preferencyjnych, na przykład ulgi na start.

Trzeci przypadek, gdy DRA trzeba składać, to zatrudnianie pracowników. Zasada jest taka – płacimy składki za kogoś innego, deklaracje składamy.

Kiedy do DRA musimy dokładać RCA

REKLAMA

Jeśli jesteśmy już przy zatrudnianiu pracowników, pojawia się kolejny obowiązkowy dokument – imienny raport miesięczny, czyli RCA. Jest to dokument służący do poinformowania zakładu o rozliczeniu składek pracowników na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, a także rozliczenie wypłaconych na ich rzecz świadczeń.

W raporcie RCA wykazujmy za osobę ubezpieczoną podstawy oraz składki na ubezpieczenie społeczne, oraz ubezpieczenie zdrowotne w podziale na poszczególne źródła finansowania składek. Co ważne, w przypadku zatrudniania pracowników, do ZUS-u trzeba składać cały komplet dokumentów rozliczeniowych, czyli RCA wraz z DRA.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA