REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podróże

PKP robi rewolucję w rozkładzie jazdy. Będą spore utrudnienia, ale też nowe fajne połączenia

Pasażerowie, którzy planują w najbliższym czasie podróżować pociągiem, będą musieli przygotować się na zmiany. W okresie obowiązywania rocznego rozkładu jazdy 2022/2023 kolej przewidziała pięć korekt, których zadaniem jest dostosowanie kursowania pociągów do prac modernizacyjnych prowadzonych na kilku liniach kolejowych.

23.02.2023
8:25
PKP robi rewolucję w rozkładzie jazdy. Będą spore utrudnienia, ale też nowe fajne połączenia
REKLAMA

Zmiany w rozkładzie jazdy wejdą 12 marca i będą obowiązywać do 10 czerwca 2023 r. Pierwszą znaczące dotkną pasażerów w Warszawskim Węźle Kolejowym.

REKLAMA

Dla chcących szybko wyszukać interesujące połączenie kolejowe, PKP Intercity wprowadza w swojej aplikacji przydatną funkcję pod nazwą metastacja, Jest dużym udogodnieniem dla podróżnych, bo dzięki niej w wyszukiwarce przy zakupie biletu nie trzeba wpisywać dokładnej nazwy stacji, wystarczy nazwa miejsca, w którym rozpoczyna i kończy się podróż, a system pokaże wszystkie dostępne połączenia.

Nowa funkcja zapewni pasażerom bardziej elastyczne planowanie podróży oraz szybsze i wygodniejsze sprawdzenie dostępnych połączeń dla wybranych miast.

Utrudnienia w komunikacji kolejowej Warszawie

PKP zapewnia, że wszystkie trasy są tak skonstruowane, aby jak najmniej zakłócić codzienne podróże warszawiaków. Od 12 marca 2023 r. wybrane pociągi PKP Intercity pojadą warszawską linią obwodową (linia nr 20), zatrzymując się na stacji Warszawa Młynów, co daje możliwość wygodnej przesiadki do linii metra M2, aby dojechać do Centrum, a także na prawobrzeżną część Warszawy.

Kolejny postój zaplanowany jest przy peronie nr 9 Warszawy Zachodniej, który ułatwi przesiadkę na inne pociągi kursujące przez Warszawę Zachodnią w obu kierunkach. Uruchomione zostanie również dodatkowe zejście z kładki, co umożliwi dojście do peronów bez konieczności schodzenia do tunelu. Ponad 110 pociągów zostanie skierowanych przez stację Warszawa Gdańska. To niejedyne zmiany. Część pociągów będzie kursowała w skróconej relacji do i z Warszawy Centralnej lub Warszawy Wschodniej.

Nowe połączenie EIP Katowice-Gdynia i Kraków-Warszawa

Od 12 marca uruchomiony zostanie pociąg EIP, który połączy Katowice z Trójmiastem, zatrzymując się po drodze w Sosnowcu, Warszawie i Malborku. Jest to opcja premium dla podróżujących. Wyjazd będzie o 18.02, żeby o 20.53 dotrzeć do Warszawy i ruszyć w dalszą drogę. Do stacji docelowej, czyli Gdyni Głównej dotrze o 23.51. Będzie to 14 połączenie, które skomunikuje Warszawę z Trójmiastem.

Dodatkowo mieszkańcy Pomorza zyskają od 15 maja nowe połączenie pendolino do Bielska-Białej przez Warszawę.

Warszawę z Krakowem połączy pociąg IC Kinga, który zostanie uruchomiony od maja bieżącego roku. Będzie kursował codziennie, a po drodze zatrzyma się między innymi w Radomiu i Kielcach. Z Warszawy pociąg wyjedzie ok. godz. 10.30, z kolei powrót do stolicy został zaplanowany ok. godz. 17.50.

Połączenie będzie obsługiwane nowoczesnym elektrycznym zespołem trakcyjnym ED160 FLIRT, na pokładzie będą udogodnienia dla podróżnych z niepełnosprawnościami, rowerzystów i rodzin dziećmi. Także od maja krakowianie zyskają dodatkową możliwość dojazdu do Bydgoszczy, a to dzięki wydłużeniu relacji pociągu IC Kazimierz kursującemu z i do Łodzi Fabrycznej.

Prace remontowe na finiszu i kolejne zmiany

W korekcie rozkładu jazdy został uwzględniony koniec prac modernizacyjnych na linii kolejowej nr 358 na odcinku Poznań – Zielona Góra – Poznań. Połączenie pomiędzy miastami będzie funkcjonowało bez zastępczej komunikacji autobusowej, a zakończenie prac znacząco poprawi komfort podróży oraz całkowity czas przejazdu na tym odcinku. Za to od 8 maja br. zastępcza komunikacja autobusowa będzie kursowała na odcinku Ostrowiec Świętokrzyski – Sandomierz. W tym okresie będzie wstrzymany ruch pociągów IC Witos oraz IC San.

W związku z naprawą mostu w Grudziądzu trzeba będzie jechać Składem TLK Flisak relacji Katowice – Gdynia Główna – okrężną trasą przez Iławę Główną. Do pomijanych stacji: Sztum, Kwidzyn i Grudziądz podróżnych dowiozą autobusy komunikacji zastępczej.

Mieszkańcy Dębicy, Rzeszowa i Strzyżowa nad Wisłokiem zyskają możliwość dojazdu do Krakowa, Tarnowa, Sanoka i Zagórza, dzięki skierowaniu tamtą trasą składów TLK Bieszczady i TLK Wetlina.

Z powodu naprawy linii kolejowej nr 38, od 4 maja zamknięty zostaje odcinek Giżycko – Sterławki Wielkie. IC Mamry pojedzie w relacji skróconej do Olsztyna Głównego, a odwołany zostanie pociąg IC Niegocin.

W dniach 13-17 marca oraz 29 maja-7 czerwca pociągi TLK Karpaty relacji Zakopane-Gdynia Główna-Zakopane oraz IC Warmia relacji Olsztyn Główny-Kraków Główny pojadą trasą okrężną przez Zawiercie, Dąbrowę Górniczą i Trzebinię.

Połączenia autobusowe zamiast pociągów

PKP podały, że w związku z pierwszym etapem modernizacji tunelu na linii nr 274 na odcinku Janowice Wielkie-Wojanów w terminie 12 marca-12 kwietnia uruchomiona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa za pociągi IC Śnieżka (na odc. Janowice Wielkie – Szklarska Poręba Górna – Janowice Wielkie) oraz dla pozostałych pociągów kończących lub rozpoczynających bieg w Jeleniej Górze (na odc. Janowice Wielkie – Jelenia Góra – Janowice Wielkie):

  • IC Karkonosze relacji Warszawa Wsch. – Jelenia Góra – Warszawa Wsch.
  • IC Pomorzanin relacji Gdynia Gł. – Jelenia Góra – Gdynia Gł.
  • TLK Sudety relacji Kraków Gł. – Jelenia Góra – Kraków Gł.
  • TLK Orzeszkowa relacji Warszawa Wsch. – Jelenia Góra – Warszawa Wsch.
  • IC Mehoffer relacji (Przemyśl Gł.) Wrocław Gł. – Jelenia Góra – Wrocław Gł. (Przemyśl Gł.)

Nowoczesne formy informacji i sprzedaży biletów

Bilety PKP Intercity dostępne są w kasach na terenie całego kraju, w Centrach Obsługi Klienta, w automatach biletowych, a także przez internet na stronie intercity.pl lub za pośrednictwem aplikacji PKP Intercity. Podróżni mogą je kupić również w aplikacji mobilnej KOLEO, na stronie koleo.pl, w aplikacji mPay i serwisie e-podróżnik.

REKLAMA

Do dyspozycji pasażerów skierowani zostaną informatorzy mobilni, którzy 12 i 13 marca br. na dworcach w największych miastach Polski (Warszawa, Gdańsk, Gdynia, Szczecin, Kraków, Katowice, Poznań, Wrocław), pomogą pasażerom ustalić dogodne przesiadki, znaleźć odpowiedni peron, a także będą służyć wszelką informacją pomocną w podróży.

Dokładne informacje na temat biletów i rozkładu jazdy przewoźnika pasażerowie uzyskają na stronie intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto. Usługę świadczy PKP Intercity S.A.) oraz nr +48 22 473 35 31 (dla osób, które zawarły umowę z PKP Intercity).

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA