REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Nie żyje główny sponsor Donalda Trumpa. Miliarder Sheldon Adelson zmarł w wieku 87 lat

Właściciel fortuny wycenianej na 33 mld dol., głowa najpotężniejszej sieci kasyn na świecie, a jednocześnie zagorzały zwolennik i hojny sponsor Donalda Trumpa i Benjamina Netanjahu. Sheldon Adelson zmarł w poniedziałek w wieku 87 lat.

12.01.2021
15:02
Nie żyje główny sponsor Donalda Trumpa. Miliarder Sheldon Adelson zmarł w wieku 87 lat
REKLAMA

Informację o śmierci Adelsona przekazała we wtorek należąca do niego spółka Las Vegas Sands. Przedsiębiorca zmarł z powodu komplikacji związanych z leczeniem nowotworu.

REKLAMA

„W Las Vegas, Makau i Singapurze wizja pana Adelsona przemieniła tę branżę, zmieniła kierunek, w którym podążała firma, którą założył, a także pozwoliła stworzyć na nowo turystykę na tych rynkach” – napisano w oświadczeniu. „Jego wpływ na tę branżę będzie wieczny” – dodano.

Sheldon Adelson urodził się w 1933 roku w Bostonie, ale zawsze podkreślał swoje żydowskie korzenie. Rodzina jego ojca pochodziła z terenów dzisiejszej Litwy i Ukrainy, a matki z Wielkiej Brytanii. Karierę biznesową rozpoczął już w wieku 12 lat, gdy za pożyczone od wujka pieniądze kupił zezwolenie na sprzedaż gazet w Bostonie.

Przez kilka kolejnych dekad prowadził działalność w różnorodnych branżach, od produkcji odmrażaczy do szyb po organizację targów sprzętu komputerowego. W hazard wszedł dopiero w 1988 roku, gdy przejął hotel i kasyno Sands w Las Vegas. W kolejnych latach Adelson szybko rozbudowywał swoje hazardowe imperium, budując kolejne kasyna w Las Vegas, a następnie w Makau i Singapurze.

Sheldon Adelson był znany nie tylko z działalności biznesowej, ale także z bardzo aktywnego wspierania Partii Republikańskiej oraz prawicowych polityków w Izraelu. W 2016 roku przeznaczył 25 mln dol. na kampanię prezydencją Donalda Trumpa, a łącznie na działania wyborcze Grand Old Party w 2016 roku wydał aż 65 mln dol. Na samą organizację uroczystości zaprzysiężenia Trumpa przeznaczył 5 mln dol.

REKLAMA

Adelson wpływał także na wybory w Izraelu. Po przegranych przez Benjamina Netanjahu wyborach w 2006 roku miliarder postanowił kupić gazetę codzienną „Ma’ariw”. Gdy to mu się nie udało, założył darmową gazetę „Izrael Hajom”, która stała się jednym z najpoczytniejszych mediów w kraju. Gazeta bardzo wspierała Benjamina Netanjahu, który w 2009 roku wygrał wybory i został premierem.

Według wyliczeń Bloomberga majątek Adelsona w chwili jego śmierci był wart ponad 33 mld dol.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA