REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Polacy szaleją na zakupach. Biorą pożyczki jak najęci

Biuro Informacji Kredytowej pokazało najnowsze marcowe dane dotyczące pożyczek pozabankowych. I mamy kolejny rekord. W tej chwili nie ma innego produktu finansowego, który rósłby w takim tempie. Eksperci wskazują, że to efekt łatwej dostępności tego typu produktów.

23.04.2024
7:56
Polacy szaleją na zakupach. Biorą pożyczki jak najęci
REKLAMA

Pożyczki pozabankowe cieszą się rosnąca popularnością. W marcu udzielone ich łącznie 1 189 tys. o wartości 1,722 mld zł. Biuro Informacji Kredytowej podało, że w porównaniu z marcem 2023 r. oznacza to wzrost o +251 proc., jeśli chodzi o ich liczbę, i o +110 proc. pod względem wartości.

REKLAMA

W całym pierwszym kwartale 2024 roku Polacy zaciągnęli pożyczki pozabankowe (sprawdź ofertę) na 4,85 mld zł, co oznacza wzrost o 111 proc. rok do roku. Wartość udzielonych pożyczek gotówkowych wyniosła 3,25 mld zł (+70 proc.), pożyczek celowych 1,41 mld zł (+371 proc.), a kart i limitów pożyczkowych 0,2 mld zł (+128 proc.).

Źródło: BIK

Polacy najwięcej zaciągają pożyczek celowych

BIK wyliczył, że w ujęciu liczbowym 60,6 proc. stanowiły pożyczki celowe, 38,1 proc. pożyczki gotówkowe, a 1,4 proc. – karty i limity pożyczkowe. W ujęciu wartościowym 29,6 proc. to pożyczki celowe, 66,3 proc. pożyczki gotówkowe oraz 4,1 proc. karty i limity pożyczkowe.

Źródło: BIK

Średnia wartość pożyczki gotówkowej udzielonej w marcu 2024 r. wyniosła 2 524 zł i była o 12 proc. wyższa do średniej kwoty udzielonej w marcu 2023 r. Natomiast średnia wartość pożyczki celowej wyniosła 753 zł i była o 80 proc. niższa od średniej wartości takiej pożyczki udzielonej rok wcześniej.

Specyfika polskiego rynku pożyczek pozabankowych pozostaje niezmienna, charakteryzuje ją odmienna struktura liczbowa i wartościowa – wskazuje Biuro Informacji Kredytowej.

Pożyczki celowe udzielane są na niższe kwoty, natomiast pożyczki gotówkowe na wyższe, analogicznie jak ma to miejsce w przypadku kredytów ratalnych (sprawdź ofertę) i kredytów gotówkowych (sprawdź ofertę).

Pożyczki pozabankowe są popularne, bo łatwo je dostać

Sławomir Nosal, szef zespołu analiz Biura Informacji Kredytowej, podkreśla, że wartość sprzedaży tego typu produktów była najwyższa w historii.

REKLAMA

Największą część tej sprzedaży stanowiły pożyczki gotówkowe, których w marcu udzielono na również rekordową kwotę 1,14 mld zł. Warto zauważyć, że największy wzrost sprzedaży pożyczek gotówkowych wystąpił wśród zobowiązań wysoko-kwotowych powyżej 5 tys. zł, gdzie dynamika przekroczyła 90 proc. r/r – wskazuje Sławomir Nosal.

Jego zdaniem popularność pożyczek pozabankowych wynika z ich łatwej dostępności.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA