REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Szokująca decyzja Wielkiej Brytanii. Wyspiarze chcą odciąć Europę od gazu

Zima to aktualnie najbardziej gorący temat w energetyce. W związku z brutalną agresją Rosji na Ukrainę, dotychczasowe umowy zostały wywrócone do góry nogami. Specjaliści ostrzegają Polskę przed trudną zimą i balckoutem, a Wielka Brytania planuje wstrzymanie dostaw gazu do Europy kontynentalnej.

29.06.2022
16:17
Szokująca decyzja Wielkiej Brytanii. Wyspiarze chcą odciąć Europę od gazu
REKLAMA

Jeśli Wielką Brytanię dotkną w nadchodzących miesiącach ekstremalne niedobory, kraj ten planuje wstrzymanie dostaw gazu do Europy kontynentalnej.

REKLAMA

National Grid, brytyjska firma zajmująca się przesyłem i dystrybucją energii elektrycznej oraz gazu ziemnego, może odciąć gazociągi do Holandii i Belgii w ramach - jak wskazuje - środków nadzwyczajnych.

Odcięcie gazociągów – znanych jako interkonektory – byłoby częścią czteroetapowego planu, który obejmowałby też odcięcie dostaw dla dużych użytkowników przemysłowych i proszenie konsumentów o zmniejszenie zużycia w gospodarstwach domowych - podał Financial Times.

Dwa podmorskie interkonektory, które łączą Wielką Brytanię z Belgią i Holandią, od marca działają ze swoją maksymalną przepustowością – przesyłając 75 mln metrów sześciennych dziennie gazu na kontynent europejski.

Wielka Brytania ma duże możliwości dostaw gazu, w tym importu skroplonego gazu ziemnego, ale ma niską pojemność magazynową.

Dlatego też łączniki odgrywają ważną rolę w europejskim bezpieczeństwie energetycznym, umożliwiając transport dużych ilości LNG wyładowanego w Wielkiej Brytanii do europejskich magazynów latem, co zapewnia temu krajowi korzystanie z tych zasobów w miesiącach zimowych.

Wielka Brytania podchodzi do zimy poważnie

Na początku tego miesiąca firma Centrica, właściciel British Gas, podpisała umowę z norweskim państwowym koncernem naftowym Equinor na dostarczanie wystarczającej ilości gazu na kolejne trzy lata, aby ogrzać dodatkowe 4,5 mln domów miesięcznie.

Centrica prowadzi również rozmowy z rządem w sprawie ponownego otwarcia największego magazynu gazu w Wielkiej Brytanii – Rough, u wschodniego wybrzeża Anglii – który został zamknięty w 2017 r.

Departament ds. Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej wyznaczył Jonathana Millsa, który wcześniej był w rządzie dyrektorem ds. strategii energetycznej, na dyrektora generalnego ds. przygotowań do zimy.

Moskwa zakręca kurek Europie

Rosja tymczasem zwiększa presję na kraje europejskie, odcinając dostawy gazu między innymi do Polski, Bułgarii, Finlandii i ograniczając dostawy do Niemiec czy Włoch. Moskwa zmniejszyła dostawy gazu przez kluczowy rurociąg Nord Stream o 60 proc.

Morgan Stanley ostrzegł w środę, że decyzja Putina o ograniczeniu dostaw gazu do Europy doprowadzi gospodarkę regionu do recesji jeszcze w tym roku.

REKLAMA

Ekonomiści banku powiedzieli, że spodziewają się, że gospodarka strefy euro skurczy się na dwa kwartały, zanim wznowi wzrost w drugim kwartale przyszłego roku.

Prognoza spowodowana jest ryzykiem ograniczenia przepływów gazu z Rosji do Europy, a także oznakami spadku morale konsumentów i biznesu z powodu wysokiej inflacji.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA