REKLAMA
  1. bizblog
  2. Ubezpieczenia

Wkrótce pożegnamy znaną markę ubezpieczeniową. Allianz szykuje transakcję wartą 11,5 mld zł

Niemiecki gigant ubezpieczeniowy już w piątek może ogłosić zamiar przejęcia polskiego oddziału brytyjskiej firmy Aviva, numeru dwa na polskim rynku ubezpieczeń na życie. Jak donosi Reuters, Allianzowi udało się pokonać Włochów z Generali i Holendrów z Nationale-Nederlanden i to niemiecka firma położy na stole 2,5 mld euro, czyli około 11,5 mld zł za polski oddział Avivy. Jeśli transakcja dojdzie do skutku, polscy klienci Avivy automatycznie przejdą pod skrzydła niemieckiego ubezpieczyciela.

26.03.2021
8:28
Allianz przejmuje Avivę w Polsce. Transakcja warta ponad 11,5 mld zł
REKLAMA

Według anonimowych źródeł Reutersa Allianz jest już bardzo bliski rozpoczęcia rozmów na wyłączność z Avivą na temat przejęcia jej polskiego oddziału. Oficjalnego komunikatu można się spodziewać już w piątek.

REKLAMA

Przedstawiciel brytyjskiej firmy potwierdził, że firma „rozważa opcje” dotyczące swojego polskiego oddziału. To część większej strategii ubezpieczyciela, który chce wycofać się z rynków kontynentalnej Europy i skupić się na rynku brytyjskim, irlandzkim i kanadyjskim.

Taki plan już w zeszłym roku ogłosiła szefowa Avivy Amanda Blanc i częściowo został już zrealizowany – między innymi we Włoszech i we Francji.

Udziału w – najprawdopodobniej przegranym – wyścigu z Allianzem nie potwierdza ani Generali, ani Nationale-Nederlanden (NN). Oferta Niemców miała przebić to, co zaoferowali konkurenci.

Transakcja będzie miała wielki wpływ na układ sił na polskim rynku ubezpieczeń. Aviva to obecnie drugi – po państwowym PZU – gracz w Polsce w segmencie ubezpieczeń na życie i numer 10 na całym rynku ubezpieczeń. Firma ma też umowy ubezpieczeniowe z bankami Santander i ING. Po przejęciu Avivy Allianz stanie się graczem numer pięć na polskim rynku pod względem wartości składek.

Aktualizacja: Allianz i Aviva potwierdziły już zamiar dobicia targu. Obie firmy muszą najpierw uzyskać wszystkie konieczne zgody regulatorów rynku i finalizacja transakcji może potrwać około roku.

REKLAMA

W wydanym w piątek komunikacie Allianz ogłosił zakup polskiego biznesu ubezpieczeń życiowych i majątkowych, a także działalności w zakresie funduszy emerytalnych i zarządzania aktywami od grupy Aviva. Niemcy przejma też 51 procent udziałów w spółkach oferujących życiowe i majątkowe produkty typu bancasurrance będących wspólnymi przedsięwzięciami Aviva i Santander.

"W szczególności silna koncentracja Avivy na dynamicznym i rentownym polskim rynku ubezpieczeń życiowych w sposób znaczący przyczyni się do poprawy rentowności operacyjnej Allianz. Ponadto, silna sieć agentów wyłącznych oraz długoterminowa współpraca joint-venture z Santander w segmencie bancassurance poszerzą bazę dystrybucyjną i wzmocnią pozycję rynkową Allianz" - czytamy w komunikacie ubezpieczyciela.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA