REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Pierwsza zagraniczna inwestycja Wirtualnej Polski. Nocowanie.pl i Szallas Group łączą siły

Wirtualna Polska Holding kupuje Szallas Group, węgierskiego właściciela serwisu do rezerwacji noclegów. Cytowany w komunikacie giełdowym prezes Jacek Świderski zapowiedział, że Nocowanie.pl wejdzie w skład Szallas Group. W wyniku tej fuzji powstanie największa w Europie Środkowo-Wschodniej grupa spółek specjalizujących się w rezerwacjach internetowych z bazą ponad 100 tysiącami obiektów.

12.09.2022
11:55
Pierwsza zagraniczna inwestycja Wirtualnej Polski. Nocowanie.pl i Szallas Group łączą siły
REKLAMA

Wirtualna Polska kupiła udziały w Szallas Group od PortfoLion Capital Partners, węgierskiego funduszu private equity i venture capital oraz od założycieli firmy i od osób fizycznych. Całkowita wartość transakcji to 82 mln euro. 72 mln euro to należność za udziały, ale doliczone zostanie do tej kwoty ok. 10 mln euro w ramach „zwrotu” gotówki, którą dysponować ma przejmowany podmiot na dzień zamknięcia transakcji.

REKLAMA

Nocowanie.pl z najlepszymi wynikami w historii

Plany zarządu Wirtualnej Polski zakładają, że Nocowanie.pl stanie się częścią Szallas Group. Dotychczasowy prezes Nocowanie.pl Tomasz Machała wejdzie do zarządu Szallas Group, gdzie będzie odpowiadał za operacje w Polsce prowadzone zarówno w ramach Nocowanie.pl, jak i Noclegi.pl.

Od kilku miesięcy w Nocowanie.pl stawiamy jeden, kluczowy cel strategiczny – transformację obecnego, ogłoszeniowego modelu biznesowego do pełnej rezerwacyjności. Połączenie Nocowanie.pl oraz Noclegi.pl w Polsce z know-how i technologią transakcyjną Szallas Group umożliwi nam szybszą realizację tego zadania i spełnienie oczekiwań turystów – uważa Tomasz Machała.

Jak przypomina, wkrótce miną dwa lata, odkąd zarządza Nocowanie.pl.

To był niezwykły czas. W 2021 pod ogromną presją COVID-u transformowaliśmy firmę. Ten rok pokazał że podjęliśmy dobre decyzje – zaznaczył.

Jak dodał, Nocowanie.pl osiągnęło najwyższe przychody w 17-letniej historii spółki.

Po zatwierdzeniu transakcji na Węgrzech, zacznę integrację dwóch spółek, jednocześnie ucząc się od koleżanek i kolegów z Grupy Szallas tego, co wiedzą o modelu rezerwacyjnym. Będąc członkiem zarządu grupy w Budapeszcie, będę także odpowiadał za rozwój całej spółki. A jest ona najpoważniejszym konkurentem Booking.com w Europie Środkowo-Wschodniej – podkreślił Machała.

Po fuzji Nocowanie.pl zwiększy rynek ponad trzykrotnie, łącznie z Grupą Szallas zaoferuje klientom dostęp do ponad 100 tys. obiektów turystycznych.

Szallas Group gotowa na kolejne przejęcia

Działający od 2007 r. Szallas jest właścicielem internetowego serwisu do rezerwacji noclegów, który stał się marką pierwszego wyboru dla węgierskich turystów. W kolejnych latach spółko weszła na kolejne rynki – w Czechach (hotel.cz), Rumunii (travelminit.ro), Polsce (noclegi.pl) oraz Chorwacji.
Grupa prowadzi serwisy oferujące pakiety spa (spa.cz), a także oferuje hotelowe kupony rabatowe (maiutazas.hu), usługi touroperatorów, vouchery umożliwiające korzystanie z atrakcji turystycznych oraz usługi w formule B2B.

Łącznie na pięciu rynkach oferował 87 tys. obiektów noclegowych. Od czerwca 2021 r. do czerwca 2022 r. klienci za pośrednictwem platform Szallas Group dokonali ponad milion rezerwacji o łącznej wartości 200 mln euro. W tym czasie EBITDA sięgnęła 6,6 mln euro.

József Szigetvári, CEO Szallas Group, zapowiedział, że jego spółka zamierza w dalszym ciągu podążać ścieżką wzrostu w Europie Środkowo-Wschodniej, realizując kolejne przejęcia i dbając o dalszy organiczny wzrost.

Zarząd jest głęboko przekonany, że bycie częścią tak dużej i prężnej grupy jak Wirtualna Polska Holding otwiera nowe możliwości dla naszego wysoce zmotywowanego zespołu liczącego 350 osób, szczególnie w kontekście naszego polskiego portfela – powiedział József Szigetvári, CEO Szallas Group.

Wirtualna Polska Holding przekracza granice

Cytowany w komunikacie Jacek Świderski, prezes zarządu Wirtualna Polska Holding S.A., podkreślił, że zakup Szallas Group to pierwsza zagraniczna inwestycja i przełom w rozwoju Wirtualnej Polski Holding.

REKLAMA

Jesteśmy pod wrażeniem kompetencji Józsefa i jego zespołu, który pokazał, jak wygrywać z globalnymi platformami na lokalnym rynku. Wierzymy też w potencjał całej branży turystycznej. Potwierdzają to wyniki spółki Nocowanie.pl, która odnotowała w drugim kwartale najwyższe przychody w swojej historii – mówi Jacek Świderski, prezes zarządu Wirtualna Polska Holding S.A.

Pod koniec sierpnia WPH w raporcie finansowym podała, że w pierwszym półroczu 2022 roku skorygowana EBITDA wyniosła ponad 165 mln zł, a przychody wyniosły prawie 480 mln zł.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA