REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Musicie jeszcze chwilę wytrzymać z tym WIBOR-em. Kredytobiorcy już wkrótce odetchną z ulgą

RPP będzie prawdopodobnie podwyższała stopy procentowe w kolejnych miesiącach. To akurat żadna niespodzianka. Niespodzianką, i to wielką, byłoby, gdyby na kolejnym posiedzeniu RPP stopy nie wzrosły. Ale dla kredytobiorców pojawiło się światełko w tunelu. Okazuje się, że oczekiwania co do wzrostu stawki WIBOR zaczynają w końcu spadać.

25.05.2022
11:11
Następca WIBOR-u. Jeszcze chwilę wytrzymajcie z wysokimi ratami
REKLAMA

Wygląda na to, że najgorsze już za kredytobiorcami, bo obecnie różnica pomiędzy stawką WIBOR 3M a kontraktami na nią za pół roku wynosi już tylko 0,84 pkt. proc. Wytrzymacie jeszcze takie podwyżki, zanim przyjdzie odsiecz?

REKLAMA

Ile wyniesie WIBOR 3M za pół roku? 7,3 proc. - tak wskazuje rynek, czyli kontrakty FRA. To źle czy dobrze skoro dziś WIBOR 3M wynosi 6,46 proc.? To dla kredytobiorców bardzo dobre wieści, bo od obecnego poziomu do oczekiwań rynku jest już tylko przestrzeń na 0,84 pkt. proc. podwyżki. A ta przestrzeń się ostatnio zaczęła w końcu zmniejszać. Jeszcze na początku maja była niemal dwukrotnie większa. A to znaczy, że najgorsze może być już za nami.

Prezes NBP straszy. W swoim przesłaniu na Światowe Forum Ekonomiczne w Davos powiedział, że Rada Polityki Pieniężnej będzie prawdopodobnie kontynuowała podwyższanie stóp procentowych w kolejnych miesiącach i to akurat żadna niespodzianka. Niespodzianką, i to wielką, byłoby, gdyby na kolejnym posiedzeniu RPP stopy nie wzrosły. Niewiele mniejszą, gdyby wzrosły jedynie o 25 pb.

Polacy! Przestraszcie się w końcu

Ciekawe jest za to to, że sugeruje, iż Rada jest zdeterminowana i podwyżki zakończy nie wtedy, kiedy otrzyma pierwsze sygnały, że inflacja jest pod kontrolą, ale dopiero wtedy, kiedy będzie miała pewność, że inflacja się obniży i to trwale. 

To takie trochę wygrażanie pięścią, twardo, żeby się jednak ludzie przestraszyli tych stóp i przestali w końcu pożyczać pieniądze, ale też, żeby przestali bać się inflacji i biegać po sklepach, żeby wydać, co w portfelu, póki jest więcej warte, bo zaraz będzie mniej.

Ale rynek kieruje się inną logiką. Analizuje każde słowo prezesa, każdy jego ruch i wygląda na to, że jest przekonany, że koniec podwyżek stóp coraz bliżej.

W końcu coś spada zamiast rosnąć

WIBOR niby ciągle rośnie, każdego dnia choćby i mały kroczek. Obecnie ten trzymiesięczny jest na poziomie 6,46 proc., a główna stopa procentowa - 5,25 proc. W którymś momencie, kiedy cykl podwyżek się zakończy, WIBOR będzie bardzo blisko stopy referencyjnej, bo dziś mocno ją wyprzedza, wyceniając kolejne decyzje RPP.

Ale tak jak WIBOR wyprzedza stopę referencyjną, tak kontrakty terminowe FRA wyprzedzają WIBOR, pokazując, jaką może mieć wartość za kilka miesięcy. I okazuje się, że oczekiwania co do wzrostu stawki WIBOR zaczynają w końcu spadać.

Jeszcze na początku maja kontrakty FRA na WIBOR 3 M za pół roku wskazywały, że stawka ta dobije do 7,85 proc. WIBOR 3M wynosił wówczas 6,24 proc., a więc miał jeszcze miejsce na 1,61 pkt. proc. wzrostu.

Ale dziś po raz pierwszy od dawna kontrakty FRA zaczęły spadać i są dziś już o ponad 0,5 pkt. proc. niżej, na poziomie ok. 7,3 proc. To znaczy, że rynek zaczął weryfikować swoje oczekiwania co do dalszych podwyżek.

 class="wp-image-1811194"
Źródło: Patria.cz

Co to jest WIBOR?

REKLAMA

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA