REKLAMA
 1. bizblog
 2. Motoryzacja
 3. Podróże /
 4. Transport

Utrudnienia na drogach. Wakacyjne remonty i trochę świeżego asfaltu

Uwaga kierowcy - drogowcy w całym kraju prowadzą intensywne prace i remonty zarówno na autostradach, ekspresówkach, jak i drogach krajowych. W drodze na weekend lub wakacje, przygotować się trzeba na utrudnienia. Są jednak i dobre wieści, bo na niektórych odcinkach będzie się jechało dużo łatwiej.

23.06.2022
15:17
Utrudnienia na drogach. Wakacyjne remonty i trochę świeżego asfaltu
REKLAMA

Duże inwestycje na drogach krajowych rozłożone są na lata. I choć każdy z etapów realizacyjnych ma kluczowe znaczenie, to dopiero oddanie do ruchu jest tym momentem, w którym wieloletnia praca zaczyna przekładać się na realną poprawę czasu, komfortu i bezpieczeństwa podróży dla tysięcy kierowców. W 2022 roku planowanych jest do oddania do ruchu nieco ponad 345 km nowych dróg krajowych.

REKLAMA

Z Gdańska do Czech w pięć godzin

Wspomniane 345 km nowych dróg to kluczowe inwestycje, które pozwolą domknąć i uzupełnić ważne ciągi i połączenia drogowe. To m.in. ostatni odcinek autostrady A1, od Piotrkowa Trybunalskiego do Kamieńska, który domknie autostradowe połączenie na osi północ - południe.

Dzięki temu autostradą A1 przejdziemy z okolic Gdańska do granicy z Czechami w ok. pięć godzin i to w dodatku z przerwą na odpoczynek.

Zmiany na autostradzie A1

W czwartek zakończyły się właśnie prace na blisko 16 km autostrady A1 między węzłami Tuszyn i Piotrków Trybunalski Południe.

W związku z tym w czwartek do ruchu zostanie przekazana łącznica Warszawa - Łódź na węźle Piotrków Trybunalski Zachód, łącząca A1 z drogą ekspresową S8.

Dzięki temu węzeł uzyska swoją docelową, pełną funkcjonalność.

W tym miejscu zaznaczyć trzeba, że węzeł zyskał dwie dodatkowe relacje - z Łodzi do Warszawy, którą została udostępniona ponad pół roku temu, oraz z Warszawy w stronę Łodzi.

Jak zapewnia GDDKiA to istotna zmiana dla kierowców jadących drogą ekspresową S8 z Warszawy w kierunku Łodzi i Gdańska. Oznacza ona, że nie będą już musieli dojeżdżać do kolejnego węzła - Piotrków Trybunalski Południe - aby tam zawrócić i pojechać na północ. Teraz w kierunku Łodzi i Gdańska będą mogli skręcić już na węźle Piotrków Trybunalski Zachód.

Ważna informacja dla kierowców.: w związku z zakończeniem prac zostanie wprowadzona docelowa prędkość maksymalna, jaka obowiązuje na autostradzie, czyli 140 km/h.

Zmiana ta wprowadzona zostanie jednak w piątek, 24 czerwca. Dotyczy ona dwóch odcinków autostrady A1 w województwie łódzkim: odcinka A między węzłami Tuszyn i Piotrków Trybunalski Południe, a także 7-km odcinka D - od Radomska do granicy województwa śląskiego.

Prace na autostradzie A2

Dla odcinków Kałuszyn-Groszki i Gręzów-Siedlce Zachód drogowcy mają już decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). W grudniu 2021 r. przekazano place budów wykonawcom, a roboty już trwają.

Obecnie wykonawcy budują drogi serwisowe. Rozpoczęły się także prace związane z budową obiektów mostowych. Przy sprawnej realizacji kontraktów kierowcy powinni skorzystać z tych odcinków jesienią 2023 r.

W kwietniu 2021 r. GDDKiA podsiała umowy na cztery kolejne fragmenty A2 od Siedlec do Białej Podlaskiej. Dla wszystkich odcinków złożone zostały wnioski o wydanie decyzji ZRID (do odpowiednich terenowo urzędów wojewódzkich). Zgodnie z zawartymi umowami na wszystkich czterech odcinkach finał robót zaplanowano do końca 2024 r. 

GDDKiA przygotowuje się do realizacji poszerzenia autostrady A2 pomiędzy Łodzią i Warszawą o dodatkowe pasy ruchu. Powstaną w miejsce szerokiego pasa zieleni pomiędzy jezdniami, na długości ok. 89 km.

To będzie pierwszy tego rodzaju projekt realizowany bez zamykania w tym czasie ruchu dla kierowców.

Ponadto na terenie woj. opolskiego po przerwie zimowej wznowiony został remont autostrady A4 na odcinku pomiędzy Górą św. Anny i granicą woj. opolskiego i śląskiego.

W ubiegłym roku prace skupiły się na dwóch etapach - zarówno na jezdni południowej (w kierunku Katowic), jak i północnej (w kierunku Wrocławia). Łącznie odnowiono nawierzchnię na około 13 km wraz z remontem na węźle Kędzierzyn-Koźle. 

Via Baltica i S7 nad morze

W 2022 roku łatwiejsza ma być podróż drogą ekspresową S7 ze stolicy w kierunku Trójmiasta. W zeszłym roku drogowcy oddali do ruchu odcinki od Mławy do Pieniek, a w w tym roku udostępnią w pełnym przekroju dwa kolejne odcinki: Napierki-Mława i Pieńki-Płońsk.

Wyjeżdżający z Warszawy ekspresową S7 na południe również zyskają dwa odcinki: Warszawa Lotnisko-Lesznowola i Lesznowola-Tarczyn Północ. Oznacza to, że ekspresową S7 kierowcy będą mogli dojechać od Warszawy do granicy woj. świętokrzyskiego i małopolskiego. Z kolei w woj. małopolskim połączymy tunelem funkcjonujące odcinki S7 pomiędzy Lubieniem i Rabką Zdrój.

Rok 2022 to również nowe kilometry trasy Via Baltica w naszym kraju. Nowe odcinki S61 pojawią się w woj. podlaskim i warmińsko-mazurskim, przedłużając obecnie funkcjonujące. Oddany ma zostać do ruchu odcinek Łomża Południe-Łomża Zachód ze zjazdem na DK61, Szczuczyn-Ełk Południe oraz odcinek od końca obwodnicy Suwałk do granicy z Litwą w Budzisku.

Połączona ma być też także autostrada A1 w Nowych Marzach z Bydgoszczą, Poznaniem i Wrocławiem poprzez drogę ekspresową S5. Ułatwione ma być także także ominięcie zatłoczonej trasy od obwodnicy Trójmiasta za Wejherowo, dzięki oddaniu do ruchu trzech odcinków S6, Bożepole Wielkie-Gdynia Wielki Kack.

W sumie w całym roku 2022 GDDKiA planuje oddanie łącznie ponad 345 km nowych dróg:

około 46 km autostrad:

 • A1 Piotrków Trybunalski Południe - Kamieńsk (24,2 km)
 • A18 od km 11+860 (ponad dwa kilometry za węzłem Żary Zachód w stronę Wrocławia) do 33+760 (blisko cztery kilometry przed węzłem Iłowa) (21,9 km)

około 253 km dróg ekspresowych: 

 • S3 rozbudowa węzła Kijewo (1,7 km)
 • S3 Kamienna Góra Północ - Lubawka (granica państwa) (15,3 km)
 • S5 Nowe Marzy - Świecie Południe (23,3 km)
 • S5 Świecie Południe - Bydgoszcz Północ (22,4 km)
 • S6 Bożepole Wielkie - Luzino (10,4 km)
 • S6 Luzino - Szemud (10,3 km)
 • S6 Szemud - Gdynia Wielki Kack (20,2 km)
 • S7 Napierki - Mława (14 km)
 • S7 Pieńki - Płońsk (13,8 km)
 • S7 Warszawa Lotnisko - Lesznowola (6,5 km)
 • S7 Lesznowola - Tarczyn Północ (14,8 km)
 • S7 Naprawa - Skomielna Biała (3,1 km)
 • S14 Łódź Lublinek - Łódź Teofilów (12,2 km)
 • S17 Warszawa Wschód - Lubelska (2,5 km)
 • S19 Niedrzwica Duża - Kraśnik (20 km)
 • S19 Zdziary - Rudnik nad Sanem (8,2 km)
 • S61 Łomża Południe - Łomża Zachód (7,2 km)
 • S61 Szczuczyn - Ełk Południe (23,3 km)
 • S61 koniec obw. Suwałk - Budzisko z obw. Szypliszek (24,2 km)
REKLAMA

oraz około 46 km pozostałych dróg krajowych:

 • DK9 obwodnica Iłży (7,2 km)
 • DK15 obwodnica Nowego Miasta Lubawskiego (17,7 km)
 • DK35 obwodnica Wałbrzycha (1,1 km) - inwestycja podzielona jest na dwa odcinki, miejski finansowany przez Prezydenta Wałbrzycha i pozamiejski finansowany przez GDDKiA o długości 1,1, km)
 • DK40 obwodnica Kędzierzyna-Koźla (etap II) (14,3 km)
 • DK51 obwodnica Smolajn (1,8 km)
 • DK73 Kielce - m. Brzeziny/Morawica (4,2 km)
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA