REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Totalizator Sportowy zainwestuje w gry. Stworzył fundusz, który rozdysponuje 100 mln zł

Totalizator Sportowy wraz z partnerami zarządzającymi ffVC stworzył fundusz corporate venture capital - ffVC Tech & Gaming. Inicjatywa ma wsparcie PFR Ventures oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W ciągu trzech najbliższych lat pieniądze popłyną do 15-20 startupów, zajmujących się grami, sztuczną inteligencją, cyberbezpieczeństwem, dronami, robotyką, enterprise software, RegTech i FinTech.

04.12.2020
7:42
Totalizator Sportowy zainwestuje w gry. Stworzył fundusz CVC, który rozdysponuje 100 mln zł
REKLAMA

Strategia nowoutworzonego funduszu zakłada inwestycje w startupy i spółki z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w fazie szybkiej ekspansji, które mają potencjał na zrobienie międzynarodowej kariery. W ramach pierwszej inwestycji spółka może otrzymać od 1 mln do 8 mln zł. W przypadku kontynuacji budżet sięga już 15 mln zł.

REKLAMA

Kontakty w USA

Startupy, w które zainwestuje ffVC Tech & Gaming, będą podłączone do ekosystemu ffVC, który ma swoją siedzibę w Nowym Jorku. Dzięki temu spółki portfelowe mogą liczyć na ekspozycję w USA w postaci udziału w wydarzeniach organizowanych przez ffVC i spotkań z amerykańskimi inwestorami. Swoje kontakty i zasoby udostępni startupom także Totalizator Sportowy.

W ciągu ostatnich 12 lat fundusz ffVC współinwestował z największymi firmami na świecie, co może znacznie ułatwić polskim spółkom pozyskanie finansowania. W portfolio funduszu znajdują się praca z takimi markami jak Amazon, AXA, Citi Group, Goldman Sachs, Microsoft, Randstad, Wells Fargo, KPMG czy Mastercard. W swojej historii ffVC zainwestowało w ponad 125 spółek o wartości rynkowej przekraczającej 8 mld dol.

ffVC to kolejny międzynarodowy zespół, który sprowadzamy do kraju. Już wkrótce doświadczenia z kolebki rynku venture capital zasilą nasz lokalny ekosystem. Cieszy dobór branż, w których aktywny będzie nowy CVC. Doświadczeni producenci gier przyciągają ogromne zainteresowanie na warszawskim parkiecie, teraz startujące dopiero studia i projekty mogą liczyć na alternatywny kapitał

– komentuje Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures.

Fundusz ffVC Tech & Gaming będzie zarządzany przez polsko-amerykański zespół ekspertów. Jego utworzeni stanowi kontynuację transformacji technologicznej Totalizatora Sportowego. Właściciel m.in. marki LOTTO i jedynego legalne kasyna internetowego – Total Casino – otwiera się na współpracę z młodymi, innowacyjnymi spółkami i liczy, że dostarczane przez nie produkty i usługi pomogą mu w dalszym rozwoju.

Branża AI rośnie jak szalona

Wartość branż, w które chce inwestować ffVC, rośnie w oszałamiającym tempie. PARP szacuje, że w 2025 r. rynek sztucznej inteligencji będzie wart 190 mld dol., a wśród klientów znajdą się praktycznie wszystkie duże międzynarodowe firmy. Jeszcze w 2017 r. całą branżę wyceniano na 16 mld dolarów.

Podobni sytuacja wygląda w branży gamingowej, która w 2019 r. urosła o 7 proc. rok do roku – do 148,8 mld dol. Przemysław Kurczewski, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju podkreśla też, że branże, w które będzie inwestować nowy fundusz bardzo skutecznie absorbują wsparcie na działalność badawczo-rozwojową, „przekuwając je w produkty z potencjałem na międzynarodową komercjalizację”.

REKLAMA

John Frankel, założyciel i partner ffVC, mówi w tym czasie o ambicji stworzenia liderów w swoich branżach.

Rynek venture capital w Polsce od lat dynamicznie się rozwija i uważamy, że rynek wchodzi w fazę rozwoju, po której polskie startupy będą osiągać globalną skalę działalności

- dodaje Frankel
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA