REKLAMA
  1. bizblog
  2. Technologie /
  3. Środowisko

Zmiany klimatu bez szans. Boty, SI i big data ruszają na wojnę z globalnym ociepleniem

Uczestnicy wirtualnej konferencji „AI for the Planet” przekonywali, że robotyzacja, sztuczna inteligencja i big data mają kluczowe znaczenie dla walki ze zmianami klimatu. Aby jednak zrobiły różnicę, muszą być częściej do tego używane.

20.02.2021
13:03
sztuczna-inteligencja-zmiany-klimatu
REKLAMA

Konferencję „AI for tej Planet” zorganizowały Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO), Program Środowiskowy ONZ (UNEP) oraz Microsoft i StartUp inside. Wszyscy zgodzili się, co do tego, że zastosowanie big data, AI i technologii cyfrowych w takich obszarach, jak mobilność, produkcja, rolnictwo, energia czy nieruchomości może zmniejszyć globalną emisję CO2 w najbliższej dekadzie od 10 do 20 proc. Trzeba tylko spełnić podstawy warunek: sięgać zdecydowanie częściej po najnowsze rozwiązania w kontekście walki ze zmianami klimatu. 

REKLAMA

Dopiero zaczynamy wspierać i skalować zmiany środowiskowe za pośrednictwem architektury cyfrowej

– przyznaje Inger Anderson, dyrektor wykonawcza w UNEP. 

AI przybliży klimatyczną przyszłość

Efekty w wykorzystywaniu sztucznej inteligencji do określania zmiennych klimatycznych są już widoczne. Na przykład Sasha Luccioni z kanadyjskiego Instytutu Mila pracuje nad projektem, w którym AI wykorzystywana jest do wizualizacji zmian klimatycznych w przyszłości. Nie trzeba będzie już czytać nudnych, naukowych opracowań, o tym jak to w najbliższych dziesięcioleciach drastycznie zmieni się życie na Ziemi. Dzięki badaczce, które swego czasu organizowała warsztaty „AI for social good”, te niezbyty optymistyczne wizje będzie można po prostu zobaczyć. 

Tworzymy stronę internetową, na której ktoś może wpisać adres, znaleźć swój dom, szkołę lub miejsce pracy, a my dostarczamy mu wygenerowane przez AI obrazy tego, jak wyglądałoby to, gdyby zmiany klimatu miały wpływ na tę lokalizację, czy to poprzez powodzie, smog czy pożary

– tłumaczy Sasha Luccioni.

Stworzona przez sztuczną inteligencje wizja klimatycznego jutra uzupełniona jest informacjami na temat ekstremalnych zjawisk pogodowych oraz lokalnych i globalnych zmianach. AI jednocześnie podpowie nam jakie działania - osobiste i zbiorowe - można podjąć w celu ratowania planety. 

Sztuczna inteligencja pomaga przy katastrofach klimatycznych

Jeszcze inne wykorzystanie AI w walce ze zmianami klimatycznymi pokazuje firma Weathernews Incorporated z Japonii. Shoichi Tateno, lider sekcji Private Public Partnership w Weathernews, przekonuje że chcą „przyczynić się do stworzenia społeczeństwa i planety, gdzie wiele istnień ludzkich może zostać uratowanych dzięki informacji, poprzez konsolidację wiedzy na temat zapobiegania katastrofom, wraz z technologią AI dla planety”. 

Chodzi o system chatbotów, który wykorzystuje technologię AI do przesyłania wiadomości np. o wezbraniu rzeki, osunięciach ziemi, suszach, czy trzęsieniach ziemi. Mechanizm Weathernews wykorzystują już władze lokalne w Japonii. W tym roku system chatbotów ma też zagościć w Afryce Wschodniej. 

Technologia wycelowana w redukcje emisji CO2

REKLAMA

Sztuczna inteligencja ma być też potężnym orężem w walce o redukcje emisji CO2 - elementu zdaniem wielu naukowców kluczowego dla zmian klimatu. Stosowna w tym względzie technologia opracowywana jest obecnie przez Watt Time, organizację non-profit zajmującą się ochroną środowiska. Założyli ją naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkley i inżynierowie oprogramowania z Doliny Krzemowej. 

Połączyliśmy siły z innymi organizacjami non-profit, w tym Carbon Tracker i World Resources Institute, tak żeby sztuczna inteligencja zaczęła stale monitorować emisje z każdej elektrowni na świecie

– tłumaczy Gavin McCormick, dyrektor wykonawczy Watt Time.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA