REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Węgiel do lamusa, Polacy żądają energii ze słońca. Zobaczcie, co się u nas dzieje z fotowoltaiką

Z raportu firmy SunSol „OZE a bezpieczeństwo energetyczne kraju według Polaków” wynika, że bardzo nam podoba się energetyczna niezależność, jaką dają odnawialne źródła. Między innymi z tego też powodu chcemy, by zielona energia zastąpiła węglową. Oczywiście najbardziej przypadły nam do gustu instalacje fotowoltaiczne.

29.09.2021
16:52
domy-jednorodzinne-fotowoltaika
REKLAMA

Z badania opracowanego przez gdański SunSol wynika, 83 proc. badanych uważa, że odnawialne źródła energii mogą przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski.

REKLAMA
 class="wp-image-1553911"

Michał Kitkowski, CEO SunSolu, uważa, że Polska powinna osiągnąć energetyczną niezależność możliwie szybko i jak najniższym kosztem, jednocześnie przeciwdziałać skutkom globalnego ocieplenia w zgodzie z polityką klimatyczną Unii Europejskiej.

I tu rozwiązaniem może być zrównoważony miks energetyczny, uwzględniający energię węglową, gazową i niskoemisyjną. Jego koszt z pewnością poniosą płatnicy, dlatego też jedną z możliwości obniżenia przyszłych rachunków, stają się dla konsumentów przydomowe instalacje fotowoltaiczne – przekonuje.

SunSol zapytał Polaków, co sądzą o zmianach, które czekają nas w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat. Prawie jedna trzecia uważa, że do końca 2050 roku z OZE powinno pochodzić ponad 60 proc. energii kraju, a 37,5 proc., że między 41 a 60 proc. Z kolei 29 proc. badanych odpowiedziało, że nie więcej niż 40 proc. energii kraju powinno pochodzić z odnawialnych źródeł.

 class="wp-image-1553914"

Co trzeci Polak uważa, że z węgla powinniśmy pozyskiwać mniej niż 10 proc. energii, 45 proc. – że jej udział powinien stanowić połowę. Tylko 11 proc. jest zdania, że 70 proc. energii pozyskiwanej z węgla to odpowiedni poziom. 9 proc. – że do 2050 roku Polska powinna całkowicie odejść do pozyskiwania energii z tego surowca. 

Wyniki badania pokazują, że Polacy chcą, by zielona energia stopniowo zastępowała energię węglową. W sumie potwierdza to też 630 tys. przydomowych paneli fotowoltaicznych zainstalowanych w Polsce i dalszy ich dynamicznych przyrost. Tylko w lipcu tego roku powstało 31 tys. nowych instalacji. Jak donosi Agencja Rynku Energii, moc zainstalowanej w Polsce fotowoltaiki wyniosła na koniec lipca br. ponad 5,6 GW. Przez niecałe sześć lat liczba prosumentów w stosunku do 2015 roku zwiększyła się o… 15750 proc.

Polacy stawiają na panele fotowoltaiczne

Wymagania środowiskowe idą za zmianami klimatycznymi i wskazują na potrzebę inwestycji w niskoemisyjne źródła wytwórcze. Celem na najbliższe kilkanaście lat jest zbudowanie niemal nowego systemu elektroenergetycznego, którego silną podstawą będą źródła zeroemisyjne. Ponad 88 proc. respondentów uważa, że Polska powinna rozwijać technologie umożliwiające korzystanie zarówno z odnawialnych, jak i nieodnawialnych źródeł energii. Niewiele mniejszy odsetek badanych, bo 84 proc., zgadza się ze stwierdzeniem, że Polska powinna skupić się na odnawialnych źródłach energii.

W najbliższej perspektywie ceny energii mogą wzrosnąć o 20 proc., a na przestrzeni 10 lat – nawet o 60 proc., co będzie odczuwalne dla użytkowników indywidualnych, całego sektora MŚP i globalnych korporacji. I tu z odsieczą przyjdą odnawialne źródła energii – zapowiada Michał Kitkowski, CEO SunSol.

I zapewnia, że fotowoltaika przynosi przedsiębiorcom szybszy zwrot inwestycji i większe oszczędności niż przydomowe instalacje.

Im większe zużycie energii, tym bardziej opłaca nam się rozważyć zakup instalacji PV

– dodaje Michał Kitkowski.  

Z badania SunSolu wynika, że Polacy są świadomi zalet odnawialnych źródeł energii. Zdecydowana większość chętnie zgodziłaby się na instalację PV w swojej okolicy (75 proc.). Połowa zaaprobowałaby budowę w pobliżu miejsca zamieszkania farm wiatrowych, a prawie jedna trzecia – ekologicznej spalarni śmieci. Jedynie 5 proc. nie zgodziłaby się na żadne z tych rozwiązań. 

REKLAMA
 class="wp-image-1553917"

Badanie pokazało, że respondenci chętnie zgodziliby się na instalację ekologicznych rozwiązań transportowych w swojej okolicy. 54 proc. poparłoby budowę punktów ładowania aut elektrycznych, a blisko 37 proc. stacji z biopaliwami. 

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA