REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Yves Rocher zamyka sklepy. Czy placówki w Polsce też pójdą pod nóż?

Ostatnie dwa lata były bardzo trudne dla Yves Rocher. Francuska firma kosmetyczna w tym czasie napotkała na spore kłopoty finansowe. To zaś skłoniło włodarzy spółki do ponownej oceny swojego modelu biznesowego, który przestał gwarantować sukcesy w obecnym otoczeniu rynkowym. A to oznacza cięcia. Placówek handlowych i samych pracowników. Dotyczy to sklepów Yves Rocher w trzech krajach.

11.08.2023
12:33
sklepy-restrukturyzacja-Yves-Rocher
REKLAMA

Yves Rocher należy do Groupe Rocher. To międzynarodowy konglomerat, który w swoim portfolio ma jeszcze takie marki jak Arbonne, Flormar, Sabon i Petit Bateau. Grupa jeszcze w 2021 r. zatrudniała ponad 16 tys. pracowników w 114 krajach, a roczny obrót był na poziomie 2,4 mld euro. Ale dla samej marki Yves Rocher ostatnie dwa lata okazały się na tyle ciężkie, że dotychczasowy model biznesowy przestał mieć rację bytu. 

REKLAMA

Dzięki obecnemu modelowi biznesowemu Yves Rocher nie może dłużej funkcjonować w sposób zrównoważony i skuteczny - informuje niemiecki oddział firmy.

Yves Rocher mniej stacjonarny, a bardziej internetowy

Z tego względu firma zamierza stopniowo zamykać swoje sklepy w trzech krajach niemieckojęzycznych: Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Ma to dotyczyć w sumie 140 placówek handlowych i ok. 350 pracowników. Ci stosowną informację o planach spółki otrzymali już w połowie marca. 

W każdym z wyżej wymienionych rynków odbyły się konstruktywne dyskusje, które zaowocowały zaakceptowanymi przez obie strony porozumieniami. Zostały one oparte na lokalnych przepisach prawnych oraz wypracowanych rozwiązaniach, które uwzględniły oczekiwania przedstawione przez pracowników i ich przedstawicieli - czytamy w oświadczeniu nadesłanym do Wiadomości Handlowych, pod którym podpisany jest Miroslav Kubricht, szef Yves Rocher.

A jak ma wyglądać przyszły model biznesowy Yves Rocher? Plany koncentrują się zdecydowanie na sprzedaży internetowej. Marka planuje, że na rynkach niemieckojęzycznych będą funkcjonować sklepy internetowe, z dostępem do naturalnych kosmetyków. W ofercie ma znaleźć się także możliwość zamawiania towaru za pośrednictwem poczty.

Co czeka sklepy w Polsce?

REKLAMA

Czy taka polityka wpłynie też na sklepy Yves Rocher w Polsce? Jak przekonują Francuzi takich placówek handlowych jest u nas 85. W przesłanym oświadczeniu czytamy, że tego typu działania restrukturyzacyjne nie są planowane w naszym kraju i nie wpłyną one też na dystrybucję produktów Yves Rocher w Polsce.

W związku z aktualną sytuacją gospodarczą, firma przyjęła plan działania mający na celu zapewnienie powrotu do trwałego wzrostu i utrzymania pozycji marki - zapewnia Miroslav Kubricht.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA