REKLAMA
  1. bizblog
  2. Społeczeństwo

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy jest już do wzięcia. Rodzice mogą składać wnioski o 12 tys. zł

Od nowego roku można składać wnioski w sprawie Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego (RKO). Na taki krok zdecydowali się już rodzice ponad 200 tys. dzieci, ale to wciąż mniejszość uprawnionych. Nowy program socjalny pozwala – niezależnie od świadczenia 500 Plus – otrzymywać nawet 1000 zł przez rok, czyli łącznie 12 tys. zł.

05.01.2022
9:09
maląg
REKLAMA

W obecnej sytuacji, pod presją inflacji, rekordowych cen energii, a także kolejnych zwyżek stóp procentowych, Polacy nie chcą przegapić szansy na dodatkowe pieniądze. Dlatego raptem w ciągu paru dni stosowny wniosek o extra kasę złożyło ponad 200 tys. rodziców.

REKLAMA

Jak poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, w 2022 r. tym nowym świadczeniem ma być objętych w sumie ok. 615 tys. dzieci. Zdaniem Marleny Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, RKO ma być kolejnym demograficznym dopingiem. Wcześniej takie nadzieje wiązano z programem Rodzina 500+, ale już wiadomo, że bezskutecznie.

Wielu młodych ludzi chce realizować się zawodowo, a jednocześnie nie martwić o to, kto w tym czasie zajmie się ich maluchem

– zaznacza minister Maląg.

Wnioskować o RKO można wyłącznie online: albo przy pomocy portalu Empatia, PUE ZUS albo e-bankowości. Od 4 stycznia taką możliwość udostępnili swoimi klientom Bank PKO BP, ING Bank Śląski, mBank, Millenium i Pekao. 11 stycznia do tej grupy dołączy Getin Noble Bank, a od 24 stycznia także Bank Pocztowy i Credit Agricole Bank Polska.

Od 1 lutego z kolei wniosek w sprawie RKO będzie też można złożyć przez system Alior Banku, BPS, Santander Bank, BNP Paribas, SGB-Bank, a także placówki SKOK. Weryfikacją wniosków i później wypłatą przyznanych pieniędzy zajmuje się ZUS. Na rozpatrzenie podania rodziców państwowy ubezpieczyciel ma dwa miesiące. Wypłata pieniędzy zaś nastąpi nie wcześniej za miesiąc, od którego przysługuje prawo do kapitału.

RKO - dla kogo i na jak długo?

Nowe świadczenie nie zależy w żadnym stopniu od dochodu. Nie mają na nie szans wyłącznie rodzice dziecka umieszczonego w pieczy zastępczej, tacy, których sąd pozbawił władzy rodzicielskiej oraz ci prawni opiekunowie dzieci, którym za granicą przysługuje świadczenie o podobnym charakterze (nie dotyczy to państw UE i Wielkiej Brytanii).

W każdym innym przypadku można składać wniosek dotyczący RKO na drugie i każde kolejne dziecko. Dlatego we wniosku należy także wskazać pierwsze dziecko. RKO przyznawane jest na dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca i wypłacane jest przez cały ten okres.

1000 zł w rok, albo 500 zł przez 2 lata

RKO w każdym przypadku wynosi w sumie 12 tys. zł. Rodzice jednak mogą zdecydować jak długo i w jakiej wysokości chcą otrzymywać świadczenie. Są do wybory dwa warianty: albo wypłata miesięczna 500 zł przez dwa lata, albo 1000 zł co miesiąc ale już tylko przez rok. Do tej pory zdecydowanie większą popularnością wśród rodziców cieszy się ta druga opcja. 

W 80 proc. wniosków rodzice występują na jedno dziecko. Najczęściej wybierają wypłaty w wysokości 1000 zł miesięcznie przez rok - informuje prof. Gertruda Uścińska.

REKLAMA

Zgodnie z danymi ZUS rodzice dziecka mają prawo złożyć wniosek o RKO od pierwszego dnia, w którym maluch kończy 9. miesiąc i do końca miesiąca, w którym kończy 13. miesiąc. 

Jeśli złożysz wniosek po miesiącu, w którym dziecko ukończy 13. miesiąc , otrzymasz pomniejszony kapitał (o 500 zł za każdy miniony miesiąc od ukończenia przez dziecko 12. miesiąc) - przestrzega ZUS.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA