REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes /
  3. Technologie

Tysiące satelitów made in Poland na orbicie. Miliarder pierwszy raz wykłada grubą kasę w naszym regionie

Wrocławski SatRev współpracuje z Virgin Orbit, który należy do brytyjskiego miliardera Richarda Bransona, już od kilku lat. Teraz obie firmy zacieśniły współpracę. Brytyjczycy zainwestowali 5 mln dol. w SatRev przy wycenie 120 mln dol. To największa transakcja Bransona w Europie Środkowej.

24.01.2023
9:08
Tysiące satelitów made in Poland na orbicie. Miliarder pierwszy raz wykłada grubą kasę w naszym regionie
REKLAMA

SatRev to jedna z najbardziej znanych, polskich firm kosmicznych. Zajmuje się projektowaniem, produkcją i eksploatacją satelitów, co czyni z niej komplementarnego partnera dla Virgin Orbit, które wynosi satelity na orbitę. Firma Richarda Bransona już w grudniu 2021 roku zainwestowała we wrocławską spółkę po raz pierwszy. W międzyczasie wyniosła również cztery satelity polskiej produkcji.

REKLAMA

Obie firmy chcą w przyszłości uruchomić setki nanosatelitów

Virgin Orbit pomoże nam wzmocnić kluczowe relacje z obecnymi i nowymi klientami oraz zapewni nam szybkość, rozmach i możliwości dostarczania długoterminowych rozwiązań – powiedział Grzegorz Zwoliński, prezes SatRev.

 class="wp-image-2020804"
Grzegorz Zwoliński, prezes SatRev

Nowa inwestycja jest krokiem w kierunku spełnienia zeszłorocznych obietnic Zwolińskiego, który zapowiadał, że SatRev do 2026 roku uruchomi konstelację składającą się z tysiąca satelitów. Mają być one produkowane w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, gdzie startup korzysta z ulg podatkowych dla firm inwestujących w nowoczesne technologie.

SatRev będzie sprzedawał dane ze swoich satelitów rolnictwu, budownictwu i przemysłowi wydobywczemu

Obrazy mają być dostarczane w wysokiej rozdzielczości z odświeżaniem co pół godziny. Zdjęcia pomogą w ocenie nawodnienia gruntu czy żyzności gleby. W przypadku klęsk żywiołowych pomogą zaś w opanowaniu sytuacji.

Przed kilkoma dniami SatRev ogłosił podpisanie trzyletniej umowy na satelitarną obserwację Ziemi z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa. Zdjęcia z orbity mają pomóc w obserwacji upraw. Wartość umowy to aż 39 mln zł. To jeden z największych kontraktów tego typu w Europie Środkowej.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA