REKLAMA
  1. bizblog
  2. Środowisko

Rusza remont szlaków turystycznych w Tatrach. TPN zamyka fragment popularnej trasy

Jeżeli chcemy zorganizować sobie wakacyjne, piesze wycieczki, to lepiej zawczasu zweryfikować te plany, bo może okazać się, że na przeszkodzie stanie nam rozwieszony łańcuch i dalej nie przejdziemy. A wszystko przez zaplanowany remont szlaków turystycznych w Tatrach. Prace ruszają już w przyszłym tygodniu.

05.07.2023
11:49
remont-szlaki-turystyczne-Tatry
REKLAMA

Tatrzański Park Narodowy przekonuje, że za każdy razem starają się, żeby konieczne do wykonania prace miały jak najmniejszy wpływ na organizację ruchu turystycznego. Ale są też nie do uniknięcia. Ustalenie zaś z góry terminów remontu nie zawsze jest możliwe, z powodu zmiennej pogody. Z kolei z uwagi na długo zalegającą pokrywę śnieżną w wielu miejscach remonty są możliwe tylko latem. Tak jak będzie to miało miejsce za chwilę, bo już 10 lipca. 

REKLAMA

Prosimy o respektowanie informacji z tablic rozstawionych w terenie i stosowanie się do poleceń służb terenowych. Przepraszamy za utrudnienia i dziękujemy za wsparcie naszych działań - informuje Tatrzański Park Narodowy.

Prace remontowe zamkną szlaki turystyczne

I tak od 10 lipca do odwołania zamknięty ma być odcinek popularnej Orlej Perci: Skrajny Granat - Krzyżne. Z kolei od 13 lipca, również do odwołania, nieczynny dla turystów będzie znakowany na czerwono szlak na odcinku: przełęcz Zawrat - Świnica. 

Jeśli pogoda pozwoli, prace w tej lokalizacji powinny potrwać 3-5 dni. O ponownym otwarciu szlaku będziemy informować w osobnym komunikacie - czytamy w oświadczeniu Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Wymieniane będą łańcuchy, klamry, a także legendarna drabinka nad Kozią Przełęczą. Utrudnienia związane z remontami możliwe będą także na odcinkach: przełęcz między Kopami - Hala Gąsienicowa oraz odcinek Drogi pod Reglami: Mała Łąka - Kiry. Oba szlaki jednak nie będą zamknięte całkowicie. Z kolei we wrześniu planowane są prace, polegające głownie na wymianie drewnianych schodów, na odcinku Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka. 

Zawsze staramy się, aby remonty miały jak najmniejszy wpływ na organizację ruchu turystycznego, ale ze względów bezpieczeństwa pewne niedogodności są nie do uniknięcia - tłumaczy w rozmowie z PAP Paulina Kołodziejska z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Europejski projekt rozpisany na 5 lat

REKLAMA

TPN obiecuje, że będzie turystów informował o przebiegu tych prac. Ci informacji mogą szukać m.in. w komunikacie turystycznym, który obecnie komunikuje o dużym ruchu turystycznym w Tatrach. O zamykaniu i otwieraniu kolejnych szlaków turystycznych dowiemy się też z interaktywnej mapy szlaków. Stosownych informacji można też szukać w zakładce nowości na stronie TPN, oraz w social mediach TPN. 

Fragmenty szlaków Tatrach Wysokich są remontowane w ramach projektu Zmniejszenie presji turystycznej na gatunki i siedliska na obszarze Tatr Wysokich, który jest dofinansowany ze środków UE. Projekt jest realizowany od 2019 r. W jego ramach, do 2024 r., TPN wyremontuje ponad 43 km szlaków turystycznych i wymieni dużą część sztucznych ułatwień, których stan techniczny pogarsza się z roku na rok.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA