REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Podróże

Polacy oszaleli na punkcie pociągów. Rekordowo wysokie zainteresowanie podróżami z PKP Intercity

Tegoroczny maj okazał się miesiącem z największą liczbą pasażerów w ponad 20-letniej historii PKP Intercity. Co więcej, przewoźnik jeszcze nigdy nie odnotował tak dobrego wyniku po pierwszych pięciu miesiącach roku. Już ponad 20 mln osób skorzystało od początku stycznia z usług PKP Intercity. Liczba pasażerów będzie rosnąć, bo blisko trzy czwarte Polaków ma już zaplanowany wakacyjny wyjazd lub chce gdzieś pojechać.

03.06.2022
17:13
Polacy oszaleli na punkcie pociągów. Rekordowo wysokie zainteresowanie podróżami z PKP Intercity
REKLAMA

W maju pociągami PKP Intercity podróżowało 5,26 mln osób. To 28 proc. więcej niż w maju 2019 – rekordowym do tej pory roku w historii przewoźnika.

REKLAMA

Wynik z 2019 r. został także poprawiony, gdy spojrzymy na okres styczeń – maj. Od początku roku z usług PKP Intercity skorzystało już ponad 20,1 mln pasażerów. To o 8 proc. lepszy wynik niż w analogicznym okresie ostatniego roku przed pandemią.

To także ponad dwa razy więcej niż w pierwszych pięciu miesiącach ubiegłego roku (9,25 mln pasażerów). 

Na rekordowy wynik w maju duży wpływ miało wprowadzenie m.in. oferty Promo do pociągów kategorii ekonomicznych.

Od tego momentu w każdym tygodniu pociągami PKP Intercity podróżuje ponad milion osób. To około 40-45 proc. więcej niż w analogicznych okresach 2019 r.

Pierwsze tygodnie funkcjonowania oferty Promo w pociągach IC i TLK pokazują, że kolej przyciąga coraz więcej podróżnych. Intensywnie przygotowujemy się do sezonu wakacyjnego, podczas którego spodziewamy się, że wiele osób będzie rozważać pociąg jako atrakcyjną alternatywę dla podróży samochodem

mówi Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

PKP Intercity stawia na nowoczesną flotę pociągów i rozwój oferty

Stale rosnąca liczba pasażerów to także wynik działań podejmowanych przez PKP Intercity od kilku lat. Coraz nowocześniejsza flota pociągów, z której korzystają podróżni to efekt realizowanego programu inwestycyjnego z perspektywą do 2030 r.

W jego ramach park taborowy PKP Intercity wzmocniło już m.in. ponad 700 zmodernizowanych wagonów i 30 nowych lokomotyw elektrycznych. Spółka ma zakontraktowane inwestycje taborowe na ponad 6,1 mld zł, a wartość całego programu wynosi 27 mld zł. 

 class="wp-image-1821955"

Nowoczesne pojazdy zapewniają rosnący komfort podróżowania. Wśród połączeń ekonomicznych sukcesywnie zwiększa się udział kategorii IC w stosunku do TLK – w obecnie obowiązującym rocznym rozkładzie jazdy pociągów kategorii IC jest 313, podczas gdy w poprzednim było ich 228, w sezonie 2019/20 – 203.

Przez ostatnie dwa lata liczba komfortowych pociągów IC wzrosła więc o 54 proc., a liczba składów kategorii TLK spadła o 32 proc.

PKP Intercity systematycznie rozwija siatkę połączeń, włączając do niej nowe miejscowości i otwierając nowe kierunki podróży.

Tego lata pociągi PKP Intercity będą zatrzymywać się w 414 miastach i miejscowościach, a dla porównania w 2015 dostęp do usług przewoźnika mieli mieszkańcy 330 ośrodków.

PKP Intercity liczy, że w te wakacje będziemy podróżować po Polsce

Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie PKP Intercity, 37 proc. Polaków ma już zaplanowany urlop i letni wyjazd.

Niemal tyle samo (36,5 proc.) nie ma jeszcze konkretnych planów, ale chce gdzieś pojechać. 8,5 proc. respondentów planuje urlopowy wyjazd, lecz dopiero jesienią. Brak planów wyjazdowych deklaruje mniej niż co piąty badany.

Z tych Polaków, którzy planują podróżować, 85 proc. zamierza odwiedzić najpopularniejsze polskie destynacje turystyczne – morze, Mazury, góry lub duże miasta. Numerem jeden wśród wakacyjnych kierunków podróży będzie morze, na wybrzeże wybiera się 35,5 proc. badanych.

Polskie góry zamierza odwiedzić 26 proc. respondentów, a Mazury – 15,5 proc. 8 proc. planuje pojechać do jednego z dużych polskich miast. Zagraniczny wyjazd planuje 3 na 10 badanych. 

REKLAMA

Tegoroczna oferta PKP Intercity na wakacje jest odpowiedzią na dynamicznie rosnące zainteresowanie kolejowymi podróżami. Tego lata każdego dnia na tory będzie wyjeżdżać średnio 436 pociągów przewoźnika – o 11 więcej niż w ostatnim roku przed pandemią.

Wraz z początkiem szkolnych wakacji na tory wyjadą codzienne, dodatkowe pociągi sezonowe ułatwiające dojazd nad morze z różnych rejonów Polski. PKP Intercity uruchomi także kilka nowych połączeń w wakacyjne weekendy. Od 25 czerwca br. na sezon letni wrócą bezpośrednie połączenia do Zakopanego. 

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA