REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Znamy szczegóły przejęcia Energi. Orlen podał, ile akcji skupił i za ile

PKN Orlen przejął 80 proc. akcji Grupy Energa, zyskując ok. 85 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Potwierdziła się tym samym podana kilka dni temu informacja pośredniczącego w wezwaniu Biura Maklerskiego PKO BP. Koncern stał się właścicielem gdańskiej firmy, płacąc 8,35 zł za jedną akcję, czyli w sumie 2,77 mld zł.

30.04.2020
17:50
orlen fuzja energa
REKLAMA

Przejęcie Energi przez Orlen to największa tego typu transakcja na polskim rynku paliwowo-energetycznym. Proces zakupu został zrealizowany w ciągu czterech miesięcy, a Orlen spełnił wszystkie warunki zawieszające konieczne do przejęcia Energi, osiągając między innymi 66 proc. akcji objętych wezwaniem.

REKLAMA

Naszym priorytetem jest obecnie skuteczne przeprowadzenie integracji obu podmiotów. Przed nami intensywny czas analiz realizowanych przez gdańską spółkę projektów i zaprojektowania działań w zgodzie ze strategią obu firm oraz ich ładem korporacyjnym. Formalne przejęcie Grupy Energa to ważny krok na drodze budowania silnego, multienergetycznego koncernu, który wzmocni pozycję konkurencyjną i finansową połączonych firm, bezpieczeństwo energetyczne kraju, a przede wszystkim polską gospodarkę

– zaznaczył Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

PKN Orlen ogłosił wezwanie na 100 proc. akcji Energi 5 grudnia 2019 r, zakładając, że potrwa ono do 9 kwietnia. Epidemia koronawirusa pokrzyżowała plany koncernu, który 26 marca wydłużył termin przyjmowania zapisów na akcje Energi do 22 kwietnia 2020 r. Bezwarunkową zgodę Komisji Europejskiej na przeprowadzenie transakcji Koncern otrzymał 31 marca br. 15 kwietnia Orlen podniósł cenę z 7 do 8,35 zł za jedną akcję.

18 kwietnia br. podpisane zostało porozumienie ze Skarbem Państwa dotyczące kontynuacji strategicznych inwestycji Grupy Energa i utrzymania polityki zatrudnienia zapewniającej prawidłowe funkcjonowanie spółek zależnych Energi. Ostatni warunek zawieszający, czyli osiągnięcie progu 66 proc. akcji objętych wezwaniem, został spełniony 20 kwietnia br. Formalnie transakcja sfinalizowana została 30 kwietnia. Środki w wysokości około 2,77 mld zł pochodziły środków własnych i kredytu konsorcjalnego.

Orlen od kilku miesięcy przekonuje, że jego celem jest stworzenie silnej i wszechstronnej grupy, która będzie w stanie nawiązać walkę z największymi firmami energetycznymi w Europie i nie tylko.

Tworzenie koncernów multienergetycznych wpisuje się w megatrendy i działania realizowane przez inne, międzynarodowe koncerny z branży paliwowej. Dywersyfikacja źródeł przychodów zwiększa odporność spółki na wahania rynkowe i zmiany w otoczeniu makroekonomicznym. W ten sposób budowana jest dodatkowa wartość dla klientów i akcjonariuszy. Przykładem koncernu multisektorowego kontrolowanego przez państwo jest włoski ENI. Obecnie firma jest największym przedsiębiorstwem we Włoszech oraz jednym z czołowych zintegrowanych producentów ropy i gazu na świecie. Polskim odpowiednikiem takiego gracza byłby koncern łączący w sobie Orlen, Lotos oraz Energę – czytamy w komunikacie przesłanym do redakcji Bizblog.pl.

Skorzystają Orlen, Energa i polska gospodarka

Orlen liczy, że finalizowanie transakcji pozwoli efektywniej wykorzystać potencjał obu firm. Grupa Energa posiada łącznie ponad 50 aktywów produkujących energię z odnawialnych źródeł, jak elektrownie wodne, lądowe farmy wiatrowe i farmy fotowoltaiczne.

Ponad 30 proc. produkowanej przez Grupę Energa energii elektrycznej pochodzi z odnawialnych źródeł i jest to najwyższy udział spośród jej głównych konkurentów. Dla PKN Orlen to ciekawy portfel OZE, który bilansuje posiadane przez spółkę aktywa konwencjonalne, na przykład bloki parowo-gazowe w Płocku i Włocławku – podano.

REKLAMA

Transakcja może umożliwić też wykorzystanie obecnych nadwyżek produkcyjnych PKN Orlen przez Grupę Energa. Pozwoli to na ograniczenie kosztów operacyjnych związanych z obrotem energią na Towarowej Giełdzie Energii. Z kolei połączenie bazy klientów obydwu grup wygeneruje potencjał do sprzedaży dodatkowych produktów i usług, szczególnie w segmencie odbiorców detalicznych.

Koncern poskreśla, że na przejęciu Grupy Energa przez PKN Orlen skorzystają nie tylko obie firmy, ale i polska gospodarka.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA