REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy

Popularna przyprawa wycofana ze sklepów. Sanepid: jej spożycie może być groźne dla zdrowia

Ostrzeżenie dotyczy produktu „Gorczyca biała cała” 30 g marki Prymat, numer partii 1298133, data przydatności do spożycia 05.2022. Badanie w laboratorium Państwowej Inspekcji Sanitarnej wykazało obecność Salmonella Typhimurium w 4 z 5 badanych próbkach produktu.

16.07.2019
13:45
Salmonella w Prymacie. Producent apeluje o zwrot towaru
REKLAMA

Spożycie produktu, szczególnie bez obróbki termicznej, wiąże się z potencjalnym ryzykiem zatrucia pokarmowego - ostrzega Główny Inspektorat Sanitarny.

REKLAMA

GIS podał, że organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej podjęły działania w celu ustalenia miejsc dystrybucji partii produktu i wycofania jej z obrotu.

Producent, firma Prymat, poinformowała, że zidentyfikowała wszystkich odbiorców partii przypraw i zwróciła się do nich z prośbą o wstrzymanie sprzedaży towaru i zwrócenie go do magazynu firmy.

Firma Prymat Sp. z o.o. zaprasza wszystkich klientów, którzy dokonali zakupu gorczycy ze wskazanym w komunikacie numerem partii i mają jakiejkolwiek pytania, do kontaktu telefonicznego pod numerem (32) 47 33-833 lub poprzez formularz kontaktowy na stronie www.prymat.pl. Firma zapewnia, że każde zgłoszenie zostanie rozpatrzone indywidualnie.

Aktualizacja: firma Prymat przesłała nam oświadczenie, które publikujemy w całości:

REKLAMA

Potwierdzamy, że badanie produktu Gorczyca biała 30 g o numerze partii 1298133 wykonane przez Państwową Inspekcję Sanitarną wykazało obecność salmonelli. Jednak zlecone przez nas badania czterech próbek w niezależnych akredytowanych laboratoriach nie potwierdziły tej informacji. W związku z tą sytuacją oraz w trosce o bezpieczeństwo Konsumentów i wysoką jakość naszych produktów podjęliśmy wszelkie możliwe środki w celu zabezpieczenia kwestionowanej partii wyrobów.

Zapewniamy, że problem dotyczy wyłącznie Gorczycy białej 30 g o numerze partii 1298133, co więcej dotyczy to tylko części tej partii, ponieważ kolejne wyniki badań próbek z niej pobranych nie wykazały obecności salmonelli. Pozostałe produkty z naszej oferty są w pełni bezpieczne.

Ponadto skierowaliśmy kontrpróby kwestionowanej partii wyrobu gotowego na badania zewnętrzne w akredytowanym laboratorium w kierunku niezgodności. Do tej pory otrzymaliśmy wyniki czterech niezależnych analiz wykonanych przez zewnętrzne akredytowane laboratorium – w żadnej z nich nie wykazano obecności salmonelli, co wskazuje na incydentalny charakter niezgodności, która występuje tylko w części wskazanej partii.

Zagrożenie związane z salmonellą zostaje wyeliminowane po zastosowaniu obróbki cieplnej, jeżeli potrawa została doprowadzona do temp. 75 st. C czy poprzez działanie środowiska kwaśnego jak np. marynowanie z użyciem octu. Dodatkowo tak proces pasteryzacji, jak i kwaszenia również eliminuje zagrożenie. Nie zalecamy konsumentom spożywania produktu o wyżej wskazanym numerze partii na surowo z uwagi na możliwości potencjalnego zagrożenia dla układu pokarmowego.

Wszystkich klientów, którzy dokonali zakupu produktu o wskazanym w piśmie numerze partii i mają jakiejkolwiek pytania, zapraszamy do kontaktu poprzez formularz na stronie www.prymat.pl. Każde zgłoszenie zostanie rozpatrzone indywidualnie.

Zapewniamy, że sprawę tę traktujemy priorytetowo.

Z poważaniem

Tomasz Pruszyński

Dyrektor Badań, Jakości i Rozwoju Grupy Prymat

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA