REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Polski Ład. Może podwyższamy podatki, ale będą ulgi na prototyp i na innowacyjnych pracowników

„Kompleksowy system ulg podatkowych” obiecuje Ministerstwo Finansów dzięki wprowadzeniu Polskiego Ładu. Ulgi na badania i rozwój, IP Box, na prototyp, na robotyzację przemysłową, a także na wsparcie innowacyjnych pracowników mają działać równocześnie, na każdym etapie procesu produkcyjnego. Przedsiębiorcy potrzebują takich dobrych wiadomości po tym, jak dowiedzieli się, że Polski Ład podwyższy im podatek od dochodu.

24.05.2021
15:51
Polski Ład. Będą ulgi na prototyp i na innowacyjnych pracowników
REKLAMA

„System podatkowy w Polsce będzie wspierał każdego przedsiębiorcę, który chce inwestować w innowacje” – obiecuje Ministerstwo Finansów. Taki jest cel mającego obowiązywać od przyszłego roku systemu ulg podatkowych. Ich koszt ma wynieść 350 mln zł.

REKLAMA

To część Polskiego Ładu, który na razie przedsiębiorcom kojarzy się z brakiem odliczenia składki zdrowotnej od podatku, co dla lepiej zarabiających osób prowadzących działalność gospodarczą będzie oznaczać dużą podwyżkę, o ile rząd nie wprowadzi skomplikowanego programu rekompensat.

Proponowany przez MF system ulg ma objąć następujące elementy:

  • ulga na badanie i rozwój wspierająca prace koncepcyjne nad nowym produktem
  • ulga na prototyp wspomagająca przeniesienie pomysłu na język praktyki i produkcji
  • ulga na wsparcie innowacyjnych pracowników, ułatwiająca konkurowanie o specjalistów o kluczowych umiejętnościach i kompetencjach
  • ulga na robotyzację, która ułatwi otwarcie dedykowanej produktowi linii produkcyjnej.

Proponowane ulgi zwiększą atrakcyjność Polski jako miejsca do inwestowania i przenoszenia produkcji. Wyrównają też szanse Polski w walce o inwestycje ze strony wielkich globalnych graczy

– mówi minister finansów Tadeusz Kościński.

Resort finansów przekonuje, że zdecydowana większość przepisów jest już gotowa i od przyszłego tygodnia ich treść będzie konsultowana z przedsiębiorcami. „Chcemy, żeby polski biznes miał czas na zapoznanie się z nimi i ich współtworzenie. Zależy nam na tym, żeby pierwsi przedsiębiorcy skorzystali z nowych udogodnień już w styczniu 2022 r.” – zapewnia MF.

Ulga na działalność badawczo-rozwojową oraz IP Box same w sobie nie są nowością, ale nowością jest możliwość korzystania z nich równocześnie, w ramach tego samego procesu produkcyjnego.

Premierą jest za to ulga na prototyp, która ma pozwolić taniej wytworzyć prototyp, a następnie wdrożyć wynalazek do produkcji. Resort finansów przyznaje, że jest to rozwiązanie wzorowane na uldze działającej od wielu lat we Francji.

Ulgę będzie można zastosować nie tylko na projekty takie jak konstrukcja hybrydowego pociągu, ale też na produkt innowacyjny w skali firmy, niewystępujący dotąd na rynku, który będzie rozwijał ofertę firmy i pozwoli jej zdobywać nowe rynki

– tłumaczy wiceminister Jan Sarnowski.

Z kolei ulga na robotyzację przemysłową jest skierowana do firm, które chcą usprawnić produkcję przez zastosowanie robotów przemysłowych, a takie podatkowe wsparcie ma być „ważnym argumentem za przeniesieniem do Polski produkcji”. MF uważa, że będzie też narzędziem, które „pomoże polskim firmom w zwiększaniu ich produktywności i konkurencyjności”.

Wsparcie podatkowe zakupu robota przemysłowego będzie impulsem stwarzającym możliwość inwestycji przedsiębiorców w bardziej efektywne, długoterminowe projekty rozwojowe. Podobne konstrukcje ulgi funkcjonują na całym świecie

– podkreśla minister Tadeusz Kościński.

Z ulgi na robotyzację przemysłową będzie mogła skorzystać firma, która zakupi i zainstaluje robota przemysłowego, czyli programowaną maszynę naśladującą ruch ręki człowieka, wykonującą ruch w kilku osiach.

Ulga na zatrudnienie innowacyjnych pracowników będzie skierowana do firm, które prowadzą działalność badawczo-rozwojową i zatrudniają pracowników do jej wykonywania. „Dzięki uldze firmy inwestujące np. w badaczy, programistów, wynalazców, konstruktorów, inżynierów czy farmaceutów, będą mogły zaproponować im wyższe wynagrodzenie” – obiecuje MF.

REKLAMA

„Przedsiębiorcy, którzy korzystają z ulgi na wsparcie innowacyjnych pracowników i są płatnikami, będą mogli zmniejszyć zaliczki na podatek dochodowy potrącane od dochodów ze stosunku pracy lub umów cywilno-prawnych uzyskiwanych przez innowacyjnych pracowników” – tłumaczy resort.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA