REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Polska spółka odkryła wielkie złoże ropy naftowej u wybrzeży Norwegii. To nawet 63 mln baryłek

PGNiG poinformowało we wtorek, że sukcesem zakończyły się prace poszukiwawcze prowadzone na prospekcie Egyptian Vulture na Morzu Norweskim. Odkryte złoże może zawierać nawet 63 mln baryłek ropy naftowej. Należąca do PGNiG spółka PGNiG Upstream Norway posiada 30 proc. udziałów w koncesji na wydobycie tych złóż.

02.11.2021
15:33
Ropa naftowa. Polska spółka odkryła wielkie złoże u wybrzeży Norwegii
REKLAMA

Złoże jest zlokalizowane w południowej części Morza Norweskiego. Jak i informuje PGniG, pobrane próbki wskazują na obecność lekkiej ropy naftowej, której zasoby – zgodnie z szacunkami opublikowanymi przez norweską administrację naftową – wynoszą od 19 do 63 milionów baryłek.

REKLAMA

Złoże na prospekcie Egyptian Vulture będzie stanowić cenne uzupełnienie naszego portfolio wydobywczego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym – mówi prezes PGNiG SA Paweł Majewski. W centrum strategii biznesowej PGNiG pozostaje gaz ziemny, jednak wydobycie ropy naftowej pozwala nam na dywersyfikację i optymalizację naszej działalności w tym regionie – dodaje.

undefined

Spółka poinformowała, że przy okazji wiercenia pobrano próbki i wykonano pomiary geofizyczne, które zostaną poddane pogłębionej analizie. Wyniki tej analizy mają pozwolić na ocenę możliwości zagospodarowania odkrytych zasobów. Partnerzy koncesyjni polskiej spółki nie wykluczają podłączenia złoża do istniejącej infrastruktury sąsiednich złóż znajdujących się już w eksploatacji.

PGNiG Upstream Norway posiada 30 proc. udziałów w koncesji. Jej operatorem jest spółka Equinor Energy, która 55 proc. udziałów. Jeśli nie słyszeliście o firmie Equinor, to nic dziwnego. Tak obecnie nazywa się norweski gigant naftowy, który przez dziesięciolecia znany był jako Statoil. Pozostałe 15 proc. udziałów należy do innej norweskiej firmy – Longboat Energy.

PGNiG Upstream Norway jest udziałowcem w 58 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Polska spółka szacuje, że w 2022 roku przerobi ponad 2,5 mld m sześc. gazu ziemnego. To ogromny wzrost wobec bieżącego roku – plany zakładają, że będzie ot mniej niż 1 mld m sześc. Aktualnie spółka prowadzi wydobycie z 14 złóż.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA