REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Kredytobiorcy wyczekują kolejnego ciosu. Stopy procentowe znowu pójdą mocno w górę

Podniesienie stopy referencyjnej NBP o 50-75 punktów bazowych podczas wtorkowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej jest przyjmowane przez rynek za pewnik. Podniesienie stóp procentowych pociągnie za sobą wzrost oprocentowania kredytów. Już dziś WIBOR 3M wynosi 3,13 proc., więc zaraz poszybuje w okolice 4 proc. To będzie oznaczało, że rata typowego kredytu hipotecznego wzrośnie o 200-300 zł.

08.02.2022
13:17
Podniesienie stóp. Kredytobiorcy wyczekują kolejnego ciosu
REKLAMA

Prognozowany wzrost stóp o 50-75 punktów bazowych oznacza, że wysokość stóp procentowych osiągnie poziom nienotowany od niemal dekady. To zła wiadomość zwłaszcza dla tych, którzy brali kredyty przy niemal zerowych stopach. Gorsza wiadomość jest taka, że niemal na pewno czeka nas jeszcze cała seria podwyżek stóp.

REKLAMA

Dość ostrożny w prognozach jest państwowy bank PKO BP i zakłada wzrost o 50 pb. We wtorkowym komunikacie analitycy banku wyrażają przekonanie, że RPP nie chce niepotrzebnie zaskakiwać uczestników rynku w sytuacji, gdy następuje efektywna aprecjacja złotego i nie ma potrzeby specjalnego stymulowania rynku.

To nie oznacza jednak, że RPP nie będzie mocno podwyższać stóp, lecz będzie robić to stopniowo. Jeżeli Rada chciałaby dojść do wyższej docelowej stopy procentowej to raczej poprzez wydłużenie cyklu podwyżek stóp, niż zwiększenie skali pojedynczych kroków – czytamy.

Takiego samego ruchu na dzisiejszym posiedzeniu spodziewają się analitycy mBanku, ale zaznaczają, że ryzyka przed dzisiejszą decyzją rozkładają się jednoznacznie w górę. Chodzi głównie o ostatnie wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego, który powiedział, że stopy powinny być wyższe, niż obecnie oczekuje rynek. Z drugiej strony szef NBP mówił, że dobrze jest, jeśli się już wchodzi w jakiś cykl, np. 50 pb, to go utrzymywać, dlatego analitycy mBanku zakładając, że jest to bardziej prawdopodobny scenariusz.

Na jeszcze większe prawdopodobieństwo podniesienia stóp o 75 pb zamiast bazowego scenariusza 50 pb wskazują analitycy Citi Handlowego. Wydaje nam się, że większa podwyżka jest bardziej prawdopodobna, niż sugerowałby rozkład głosów analityków. Od styczniowego posiedzenia przybyło bowiem argumentów za tym, aby rozważyć szybsze dostosowanie stóp procentowych – czytamy.

Credit Agricole Bank Polska jest z kolei w obozie 75 pb. Oczekujemy, że RPP podniesie stopę procentową o 75 pb do 3 proc. – pisze dział analiz banku. Główną przesłanką także jest tu wypowiedź prezesa Glapińskiego o tym, że stopy powinny być wyższe, niż obecnie oczekuje rynek, a także jego prognozy wskazujące na umocnienie się złotego. Uważamy, że treść komunikatu po posiedzeniu będzie skonstruowana w taki sposób, aby nie osłabił on znacząco oczekiwań na dalsze podwyżki stóp, które zostaną uzależnione od perspektyw kształtowania się wzrostu gospodarczego i inflacji – przewidują analitycy Credit Agricole.

REKLAMA

Biorąc pod uwagę praktykę poprzednich posiedzeń RPP, decyzji w sprawie stóp procentowych możemy spodziewać się we wtorek w godzinach 15-16.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA