REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Play jeszcze nigdy nie był w tak dobrej kondycji. 645 mln zł zysku EBITDA w trzy miesiące

Play Communications pochwalił się wynikami finansowymi za III kwartał 2019 r. Te okazały się powyżej oczekiwań. Zysk skorygowanej EBITDA wyniósł 645 mln zł. To najwyższy wynik w historii firmy.

13.11.2019
8:55
Wyniki finansowe Play. Operator nigdy wcześniej nie był w tak dobrej kondycji jak teraz
REKLAMA

Wśród wielu wskaźników finansowych, które Play opublikował w sprawozdaniu finansowym, to właśnie skorygowana EBITDA najbardziej rzuca się w oczy. W porównaniu z ubiegłym rokiem zysk poszedł w górę o ponad 16 proc. Dlaczego to tak istotne? EBITDA to coś w rodzaju miernika kondycji firmy, pokazuje ona zdolność spółki do zarabiania pieniędzy. Po uwzględnieniu amortyzacji, podatków czy odsetek dostajemy natomiast zysk netto.

REKLAMA

Nowe rekordy

Ten ostatni również zresztą znacząco wzrósł. Play jest po III kwartale 233 mln zł na plusie, o przeszło 22 proc. więcej, niż w analogicznym momencie ubiegłego roku. Spółka zawdzięcza te liczby poprawie marży na usługach o 108 mln zł. Przychody operacyjne za okres lipiec-wrzesień sięgnęły 1,796 mld zł. Skorygowana EBITDA po 9 miesiącach bieżącego roku wyniosła 1 866 mln zł (jednocześnie w górę poszły oczekiwania na cały 2019 r. – do 2,4 mld zł), a zysk netto – 710 mln zł.

Najwyższe w historii były również wolne przepływy pieniężne, które sięgnęły 408,9 mln zł. To o 126 proc. więcej niż w 2018 r.

Z wielką przyjemnością informujemy rynek o poprawie naszej skorygowanej EBITDA trzeci kwartał z rzędu. Rok temu przedstawiliśmy naszą mobilno-centryczną strategię na lata 2019-2022, a dziś ośmielam się powiedzieć, że nasze osiągnięcia przekraczają oczekiwania. Racjonalizacja rynku oparta na podejściu "więcej za więcej" jest wyraźnie widoczna. W trzecim kwartale rozwinęliśmy to podejście, dodając nowe mobilne pakiety konwergentne, takie jak Homebox TV i bogatsze pakiety danych dla segmentu B2B. Pozycja lidera w szybkości własnej sieci przez ostatnie dwanaście kolejnych miesięcy jest faktem i dowodem, że jakość za rozsądną cenę się opłaca – komentował Jean Marc Harion, prezes P4.

Play się zbroi

Powyższe dane są istotne w kontekście inwestycji, które operator ponosi w związku z rozbudową sieci. Tylko w III kwartale na ten cel wydał 200 mln zł. Za te pieniądze powstało 231 masztów komunikacyjnych, zmodernizowano 600 stacji bazowych. Tych ostatnich w standardzie 5G Ready jest teraz łącznie 231, dzięki czemu w ich zasięgu znajduje się niemal co drugi Polak (dokładnie 43 proc.). Sieć uruchomiła też w Toruniu konsumenckie testy technologii 5G. Prawie cały kraj znajduje się za to 4G LTE (98,4 proc. populacji). Od początku roku Play wydał na inwestycje łącznie 635 mln zł.

Operator podaje również, że od listopada 2018 r. zajmuje pierwsze miejsce w rankingu prędkości transmisji danych w sieci własnej tworzone przez SpeedTest.pl.

Klienci zostawiają coraz więcej pieniędzy

REKLAMA

Pod koniec września z usług Playa korzystało 12,724 mln użytkowników. W ciągu trzech miesięcy sieci przybyło więc 6,8 tys. klientów. 9,108 mln to osoby korzystające z abonamentu, reszta to użytkownicy korzystający z prepaid. Jednocześnie wzrosły też średnie miesięczne przychody na użytkownika – o 50 groszy w porównaniu z II kwartałem 2019 r. i o pełną złotówkę w odniesieniu do ubiegłego roku.

Play Communications jest właścicielem 100 proc. udziałów w P4, czyli operatora sieci Play. Spółka jest obecna na Giełdzie Papierów Wartościowych od lipca 2017 r.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA