REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Jest lekki przypał, bo e-sklep PGG trochę psuje rynek ekogroszku. Rząd chce interweniować

Dlaczego nie ma możliwości zakupu węgla bezpośrednio ze składów po preferencyjnej cenie, lecz tylko w e-sklepie Polskiej Grupy Górniczej? Grupa posłów domaga się od Ministerstwa Aktywów Państwowych wyjaśnień w sprawie problemów z zakupem węgla w sklepie internetowym PGG i pytają, jak resort zamierza poradzić sobie z tymi kłopotami.

16.05.2022
12:07
Ekogroszek w Polsce. E-sklep PGG psuje rynek
REKLAMA

Zgodnie z zapowiedziami Tomasza Rogali, prezesa PGG, spółka dwoi się i troi, żeby tylko w kolejnym sezonie grzewczym indywidualnym odbiorcom zabrakło jak najmniej węgla. Bo to, że tak się stanie - nie ulega już żadnej wątpliwości. Embargo na węgiel z Rosji zaboli Polskę. Pytanie jak bardzo?

REKLAMA

Pomóc ma e-sklep PGG, który oferuje opał po znacznie niższych cenach. Za ekogroszek luzem Pieklorz zapłacimy za tonę 865,92 zł, a za Ekogroszek Karlik - 852,39 zł. Nieco głębiej do kieszeni muszą sięgnąć celujący w ekogroszek workowany. Najdroższy jest Karolinka: ceny zaczynają się od 1175 zł za tonę, najtańszy z kolei jest Retopal - od 1010 zł. To dwa, a nawet trzy razy takiej niż na rynku. Nic więc dziwnego, że do e-sklepu PGG klienci walą drzwiami i oknami. 

Od początku sprzedaży węgla luzem dostępnego w kopalniach PGG S.A. obsłużyliśmy 28209 klientów, do których trafiło 141 045 ton węgla w atrakcyjnej cenie - chwali się największa spółka węglowa w UE.

Sprzedaż węgla: najpierw przez godzinę, teraz przez trzy

Otwarcie e-sklepu przez PGG ma też swoje rynkowe konsekwencje. Jak usłyszeliśmy od właścicieli składu opału: spółka tym samym trzyma ekogroszek u siebie i nie dostarcza pośrednikom. Kierunek wschodni za to zamknęło embargo na węgiel z Rosji. Sprzedawcy więc nie mają innego wyjścia, jak tylko przy okazji rozsprzedawania swoich magazynowych zapasów, podnosić też cenę. W efekcie za tonę ekogroszku płacić już trzeba nawet 3000 zł, a będzie jeszcze drożej.

E-sklep PGG też nie zawsze funkcjonuje tak, jak powinien. Podany na stronie numer telefonu (czynny w tygodniu od godz. 7 do 20 i w soboty od godz. 6 do 14) to tak po prawdzie infolinia PGG. Możemy tak dowiedzieć się o odbiorach węgla, zakupionego wcześniej w e-sklepie PGG albo też dołączyć do bazy pośredników. Ale nie zawodowe wiele więcej. Wcześniej, jak informował nas pracownik działu obsługi klienta w KWK ROP, sprzedaż węgla realizowana była wyłącznie w godzinach 18-19. Teraz jest już inaczej. 

Towar wystawiany jest na półkę sklepową trzy razy dziennie w godzinach od 10 do 11, od 13 do 14 i od 18 do 19 i dostępny jest do wyczerpania zapasu - informuje PGG.

E-sklep PGG, czyli posłowie mają pytania

Odwiedzając e-sklep PGG poza tymi godzinami, przy każdej pozycji zakupowej przeczytamy stosowną adnotację: brak towaru. Innym kłopotem są często przeciążone serwery, bo tylu jest chętnych, żeby kupić opał po preferencyjnych cenach, parę razy niższych od tych rynkowych. I w tej sprawie do Ministerstwa Aktywów Państwowych postanowiła napisać interpelację grupa posłów. 

REKLAMA

Przy obecnie szalejących cenach surowców energetycznych konieczne jest wsparcie niektórych gospodarstw domowych i zapewnienie im stałego dostępu do tańszych nośników energii - czytamy w zapytaniu skierowanym do resortu.

Autorzy interpelacji chcą wiedzieć, czy do MAP docierają informacje o problemach z zakupem węgla w e-sklepie PGG i jak planują im zaradzić. Posłowie chcą również wiedzieć, dlaczego nie zdecydowano się na możliwości zakupu węgla bezpośrednio ze składów za preferencyjną cenę - analogiczną do e-sklepu PGG.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA