REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Paliwo w hurcie tanieje, ale szanse na obniżki na stacjach niewielkie. Co z cenami w wakacje?

Ceny paliw na stacjach ustabilizowały się i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie doszło do istotnych zmian kwot widocznych na pylonach. Eksperci spodziewają się, że ceny hurtowe pójdą lekko w dół, ale nie powinno to przełożyć się na odczuwalne obniżki, bo obecnie stacje działają na bardzo niskich marżach i wykorzystają spadek cen w hurcie do zwiększenia zarobku na litrze. Najważniejsze, że ceny w czasie wakacji nie powinny wzrosnąć.

16.06.2023
15:20
ceny-paliw-podwyzka
REKLAMA

Jak podaje firma badawcza Reflex, w ciągu ostatniego tygodnia średnie ceny najpopularniejszych paliw potaniały symbolicznie w zakresie 1-4 gr na litrze. W efekcie za benzynę 95 płacimy obecnie 6,50 za litr, olej napędowy kosztuje 6,09 zł, a autogaz 2,90 zł.

REKLAMA

Jak przypominają Urszula Cieślak i Rafał Zywert, rok temu u progu wakacji mieliśmy do czynienia z cenami na rekordowych poziomach, czyli benzyna 95 i olej napędowy kosztowały po prawie 8 zł za litr, benzyna ponad 8,50 zł, a za litr LPG płaciliśmy powyżej 3,50 zł. Na szczęście w te wakacje takie ceny nam nie grożą.

Mniejsze obciążenie finansowe

W tym roku ceny paliw, a przez to bezpośrednie wydatki na paliwo będą stanowiły wyraźnie mniejsze obciążenie dla domowych budżetów – czytamy w analizie Refleksu.

Także firma badawcza e-petrol.pl uspokaja, że w tym roku kierowcy nie muszą się obawiać podwyżek. Jednocześnie wskazuje, że prognozowane niewielkie obniżki cen hurtowych w rafineriach raczej nie znajdą odzwierciedlenia na stacjach paliw.

Powodem, dla którego – pomimo obniżek cen w hurcie – wyraźnej przeceny na stacjach możemy w najbliższych dniach nie zobaczyć, są bardzo niskie poziomy marż detalicznych, szczególnie w przypadku diesla. – piszą Gabriela Kozan, Grzegorz Maziak z e-petrol.pl

Marża stacji jest zmienna

REKLAMA

Eksperci zaznaczają, że taka sytuacja wcale nie oznacza, że właściciele stacji dopłacają do sprzedaży paliw. Wyjaśniają, że trzeba to rozumieć w taki sposób, że detaliści okresowo dzielą się z kierowcami swoim rabatem handlowym, aby utrzymać cenę paliwa na niższym, atrakcyjnym dla kierowców poziomie.

Z danych e-petrol.pl wynika, że średnia cena benzyny 95 wynosi dziś 5125 zł netto za tysiąc litrów, czyli o 62 zł mniej niż w ubiegły piątek. Olej napędowy potaniał o skromniejsze 25 zł i kosztuje przeciętnie 4943,60 zł netto za tysiąc litrów. Firma zaznacza, że większe spadki cen pojawiły się w połowie tygodnia, ale w przypadku benzyn częściowo zostały zniwelowane czwartkową podwyżką.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA