REKLAMA
 1. bizblog
 2. Gospodarka

Nowa tarcza PFR i tarcza branżowa. Premier obiecuje miliardy dla firm, a te wciąż czekają na realną pomoc

„Dziś prezentujemy Tarczę Finansową PFR 2.0. To co najmniej 35 mld zł dla małych firm, MŚP oraz dla dużych firm. Za te firmy odpowiedzialność bierze państwo polskie” – ogłosił we czwartek premier Mateusz Morawiecki. Na tę pomoc firmy mogą liczyć jednak dopiero w 2021 roku. Wcześniej ma zadziałać tarcza branżowa, którą premier pierwszy raz obiecał już miesiąc temu.

26.11.2020
11:42
tarcza-finansowa-termin
REKLAMA

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił we czwartek rano założenia dwóch programów wsparcia firm objętych rządowymi obostrzeniami. Powtórzył zapowiedź wprowadzenia tarczy branżowej, a także po raz pierwszy przedstawił założenia nowej tarczy PFR.

REKLAMA

Nowa tarcza finansowa PFR ma tym razem objąć tylko firmy ze ściśle określonych branż – decydować będzie kod PKD głównej działalności danego przedsiębiorstwa. Objętych pomocą mają być firmy z 38 branż, takich jak hotelarstwo, turystyka, kultura, rozrywka czy gastronomia.

W przeciwieństwie do tarczy PFR 1.0 nowa tarcza finansowa zakłada całkowicie bezzwrotne dotacje, o ile spełnione zostaną takie warunki jak utrzymanie działalności i zatrudnienia, a także wykazanie odpowiednich strat. Szczegółów jeszcze nie znamy.

Nowa tarcza PFR dla mikrofirm

Do mikrofirm zatrudniających od 1 do 9 pracowników etatowych ma trafić 3 mld zł. Subwencja z PFR wyniesie 18 lub 36 tys. zł w przeliczeniu na pracownika – wysokość tej kwoty będzie zależała od skali spadku obrotów firmy w okresie kwiecień-grudzień 2020 r. lub październik-grudzień 2020 r. w stosunku do analogicznego okresu 2019 r.

 class="wp-image-1302949"

Warunkiem uzyskania subwencji będzie spadek obrotów w 2020 r. o co najmniej 30 proc. w związku z COVID-19. Środki te będą bezzwrotne pod warunkiem utrzymania działalności i poziomu zatrudnienia w ciągu 12 miesięcy.

Do obliczenia kwoty subwencji będzie brany pod uwagę stan zatrudnienia na 30 września 2020 roku. Subwencje będą udzielane do maksymalnej kwoty 324 tys. zł.

Tarcza PFR dla małych i średnich firm

Tarcza Finansowa PFR 2.0 dla małych (zatrudniających do 49 osób) i średnich firm (do 249 osób) będzie mieć budżet 7 mld zł. Wstępnym warunkiem ubiegania się o tę pomoc także będzie spadek obrotów o min. 30 proc. w stosunku do 2019 roku.

 class="wp-image-1302952"

Tutaj mechanizm obliczania kwoty subwencji będzie zupełnie inny – podstawą nie będzie liczba pracowników, lecz poziom straty netto. Firmy dostaną wsparcie w wysokości 70 proc. straty od 1 listopada do 30 kwietnia 2021 r., ale nie więcej niż 3,5 mln zł.

Jeśli chodzi o umorzenie subwencji, w przypadku małych i średnich nie będzie warunku utrzymania zatrudnienia. Jak wyjaśniono w rządowym komunikacie, uzyskane środki będą bezzwrotne pod warunkiem prowadzenia działalności oraz „rozliczenia subwencji na zasadzie finansowania 70 proc. straty brutto”.

Mikro, małe i średnie firmy będą mogły starać się o całkowite umorzenie subwencji z tarczy PFR 1.0.

Duże firmy z elastycznymi zasadami

Około 25 mld zł z tarczy PFR 2.0 popłynie do dużych firm, zatrudniających co najmniej 250 pracowników i wykazujących obrót ponad 50 mln euro.

 class="wp-image-1302955"

Rząd zapowiedział aktualizację warunków i wydłużenie istniejącego programu oraz wprowadzenie nowej wersji pożyczki preferencyjnej, z nowym okresem szkody COVID-19 do 31 marca 2021 r. Zostanie wprowadzona większa elastyczność pod względem okresu finansowania wydłużonego z 4 do 6 lat i obniżenia kosztu

Premier Mateusz Morawiecki przyznał, że na pomoc w ramach tarczy PFR rząd musi jeszcze uzyskać zgodę Komisji Europejskiej, a to może trochę potrwać. Realny termin uruchomienia przyjmowania wniosków to według rządu styczeń-marzec 2021.

Tarcza branżowa wciąż nie działa

Dużo szybciej do firm z określonych branż ma popłynąć pomoc w ramach tarczy branżowej. Chodzi tu o zwolnienie ze składek ZUS za listopad, postojowe czy bezzwrotną pożyczkę 5 tys. zł z urzędu pracy.

„Ta wojna z wirusem nie skończyła się jeszcze, ale państwo polskie może obiecać jedno: na pewno nie pozostawimy przedsiębiorców i pracowników samym sobie” – powiedział premier. „Będziemy robić wszystko dla ratowania miejsc pracy i potencjału gospodarczego polskich przedsiębiorców” – dodał.

To bardzo krzepiące słowa, ale szkoda, że przedsiębiorcy słyszą taki przekaz kolejny raz w ostatnich tygodniach, a realnej pomocy jak nie było, tak nie ma. Już 27 października objęci obostrzeniami przedsiębiorcy usłyszeli od premiera, że zostaną zwolnieni ze składek na ZUS i opłaty targowej, dostaną postojowe, a także pożyczkę 5 tys. zł. Dziś usłyszeli jedynie, że o pomoc będą mogli wnioskować w najbliższych dniach. Konkretnej daty nie ma.

Przypomnijmy, że już 17 października zakończyć normalną działalność musieli właściciele siłowni i basenów, tydzień później dołączyli do nich właściciele restauracji i kawiarni. Minął kolejny tydzień i podobny cios otrzymali właściciele kin, hoteli i sklepów w galeriach. 7 listopada niespodziewanie zostały zamknięte duże sklepy meblowe.

Pełny komunikat rządu

Tarcza Finansowa PFR 2.0

Tarcza Finansowa PFR 2.0 to 35 mld zł na wsparcie dla mikro, małych i średnich oraz dużych firm. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby ubiegać się o subwencje?

Tarcza Finansowa PFR 2.0 dla mikrofirm – do 3 mld zł wsparcia

 • Dla firm zatrudniających od 1 do 9 pracowników z 38 branż z Polskiej Klasyfikacji Działalności
 • Obrót lub suma bilansowa za 2019 r. do 2 mln euro
 • Subwencje finansowe - 18 tys. zł lub 36 tys. zł  na zatrudnionego
 • Subwencje do maksymalnej kwoty 324 tys. zł
 • Wysokość subwencji zależna od liczby pracowników i spadku obrotów
 • Dla firm, które odnotowały spadek obrotów w 2020 r. o min. 30 proc. w związku z COVID-19
 • Środki bezzwrotne pod warunkiem prowadzenia działalności i utrzymania poziomu zatrudnienia w ciągu 12 miesięcy
 • Termin składania wniosków: styczeń – luty 2021 r. (po zgodzie KE)

Tarcza Finansowa PFR 2.0 dla małych i średnich firm – do 7 mld zł wsparcia

 • Dla firm zatrudniających do 249 pracowników z 38 branż z Polskiej Klasyfikacji Działalności
 • Obrót za 2019 r. mniejszy lub równy kwocie 50 mln euro, a suma bilansowa mniejsza niż 43 mln euro
 • Dofinansowanie kosztów stałych niepokrytych przychodami w formie subwencji finansowej w kwocie 70 proc. straty brutto za okres 1 listopada 2020 r. do 30 kwietnia 2021 r.
 • Subwencje do maksymalnej kwoty: 3,5 mln zł
 • Wysokość subwencji zależna od prognozy kosztów i przychodów oraz straty brutto
 • Dla firm, które odnotowały spadek obrotów o min. 30 proc. w związku z COVID-19
 • Środki bezzwrotne pod warunkiem prowadzenia działalności oraz rozliczenia subwencji na zasadzie finansowania 70 proc. straty brutto
 • Termin składania wniosków: styczeń – luty 2021 r. (po zgodzie KE)

Dodatkowo: możliwość umorzenia 100 proc. subwencji z Tarczy Finansowej 1.0 (termin składania wniosków: po roku od otrzymania subwencji z Tarczy Finansowej 1.0)

Tarcza Finansowa 2.0 dla dużych firm – ok. 25 mld zł wsparcia i uelastycznienie zasad programu

 • Dla firm zatrudniających od 250 pracowników z obrotem powyżej 50 mln euro
 • Aktualizacja warunków i wydłużenie istniejącego programu oraz wprowadzenie nowej wersji pożyczki preferencyjnej, z nowym okresem szkody COVID-19 do 31 marca 2021 r.
 • Termin składania wniosków: styczeń – marzec 2021 r. (po zgodzie KE)

Dokonaliśmy zmiany w formule na podstawie dotychczasowych doświadczeń z realizacji programu:

 • znacząco ułatwiony proces dla niskich kwot pomocy
 • zachowany zwrotny charakter środków z elementem umorzenia pożyczki pomocowej co związane jest z pełnym procesem analizy kredytowej
 • większa elastyczność pod względem okresu finansowania wydłużonego z 4 do 6 lat i obniżenia kosztu

Co się zmieniło w przypadku dużych firm?

Pożyczka płynnościowa:

 • Aktualizacja i wydłużenie istniejącego programu - składanie wniosków do 31 marca 2021 r. i zawierania umów do 30 czerwca 2021 r.
 • Obniżenie oprocentowania, wydłużenie spłat pożyczek z 4 do 6 lat
 • Wydłużenie okresu karencji dla spłat pożyczek oraz uproszczony proces dla małych transakcji

Pożyczka preferencyjna:

Wydłużenie możliwości rozpatrywania wniosków w obecnej pożyczce preferencyjnej oraz wprowadzenie nowej wersji pożyczki preferencyjnej, z nowym okresem szkody COVID (01 listopada 2020 r. do 31 marca 2021 r.)

 • możliwość składania wniosków do 31 marca 2021 r. i zawierania umów do 30 czerwca 2021 r. 
 • Obniżenie oprocentowania, wydłużenie spłat pożyczek z 4 do 6 lat,
 • Wydłużenie okresu karencji dla spłat pożyczek oraz doprecyzowanie kryteriów kwalifikowalności

W tym przypadku niezbędna notyfikacja i decyzja Komisji Europejskiej.

Instrumenty Kapitałowe (zarówno w reżimie pomocy publicznej jak i rynkowe)

 • Wydłużenie możliwości zawierania umów do 30 września 2021

Brak konieczności indywidualnej notyfikacji (będzie ogólna decyzja KE w tym zakresie)

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać wsparcie Tarczy Finansowej PFR 2.0?

Warunki, jakie trzeba spełnić, aby otrzymać wsparcie z Tarczy Finansowej PFR 2.0 różnią się w zależności m.in. od wielkości firmy oraz poziomu spadku przychodów.

Warunki dla mikrofirm

Kwota subwencji dla mikrofirm to iloczyn liczby zatrudnionych na 30 września 2020 r. oraz kwoty bazowej subwencji. Wysokość tej kwoty zależy od poziomu spadku przychodów w okresie IV-XII lub X-XII 2020 r. w stosunku do analogicznego okresu w 2019 r.

Maksymalna kwota finansowania przy skorzystaniu przez przedsiębiorcę z obu Tarcz Finansowych nie może być wyższa niż 72 tys. zł na jednego pracownika. Subwencja finansowa jest w całości bezzwrotna pod warunkiem łącznego spełnienia poniższych warunków:

 • utrzymanie działalności gospodarczej na dzień 31 grudnia 2021 r.
 • utrzymanie średniego zatrudnienia w 2021 r. w porównaniu do 2020 r.

 Warunki dla małych i średnich firm

O wsparcie z Tarczy PFR 2.0 mogą ubiegać się firmy, które w okresie IV-XII lub X-XII 2020 r. odnotowały spadek obrotów o min. 30 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2019 r. w związku z COVID-19.

Kwota subwencji dla MSP jest sumą:

 • predykcji kosztów stałych, które wedle najlepszej wiedzy przedsiębiorcy mogą zostać przez niego poniesione, oraz
 • poniesionych kosztów stałych niepokrytych w ramach działalności przedsiębiorstwa z: zysku brutto oraz innych źródeł, takich jak ubezpieczenie, inne środki pomocy otrzymane na podstawie Tymczasowych Ram lub wsparcie z innych źródeł, w okresie 6 miesięcy  pomiędzy XI 2020 r. a IV 2021 r.

Jednocześnie w ramach Programu kwota nie może przekroczyć iloczynu liczby etatów i 72 tys. zł.

Kwota subwencji dla MŚP pokrywa 70 proc. straty brutto beneficjenta za okres listopad 2020 – kwiecień 2021 r.:

 • strata brutto obliczana jest z wyłączeniem rezerwa na aktywa
 • strata brutto uwzględnia wsparcie otrzymane z innych źródeł

Subwencja finansowa jest bezzwrotna pod warunkiem łącznego spełnienia poniższych warunków:

 • Utrzymanie działalności gospodarczej na dzień 31 grudnia 2021 r.
 • Rozliczenie nadwyżki w terminie po 31 października 2021 r., przy czym nie ma możliwości rekompensaty poniesionych kosztów przekraczających otrzymane wsparcie
 • Przedstawienia rozliczenia straty netto na podstawie sprawozdań finansowych

Zasady wykorzystywania subwencji

 • Środki można wykorzystać tylko i wyłącznie na pokrycie kosztów prowadzonej działalności gospodarczej, m.in. wynagrodzeń pracowników.
 • Z otrzymanych środków nie można przedpłacać kredytów, leasingów oraz innych podobnych instrumentów.
 • Zakaz przeznaczania otrzymanych środków na płatności do właściciela oraz osób lub podmiotów powiązanych z właścicielem przedsiębiorstwa
 • Z otrzymanych środków nie można finansować przejęcia innego przedsiębiorstwa lub akwizycji

38 branż skorzysta ze wsparcia (możliwość zmian)

PKD wchodzące do Tarczy Finansowej PFR 2.0:

REKLAMA
 • 47.71.Z Sprzedaż detaliczna odzieży prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
 • 47.81.Z  Sprzedaż detaliczna żywności, napojów i wyrobów tytoniowych prowadzona na straganach targowiskach
 • 47.82.Z Sprzedaż detaliczna wyrobów tekstylnych, odzieży i obuwia prowadzona na straganach i targowiskach
 • 47.89.Z Sprzedaż detaliczna pozostałych wyrobów prowadzona na straganach i targowiskach
 • 49.39.Z Pozostały transport lądowy pasażerski, gdzie indziej niesklasyfikowany
 • 55.10.Z Hotele i podobne obiekty zakwaterowania
 • 55.20.Z Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania
 • 56.10.A Restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne
 • 56.10.B Ruchome placówki gastronomiczne
 • 56.21.Z Przygotowywanie i dostarczanie żywności dla odbiorców zewnętrznych
 • 56.29.Z Pozostała usługowa działalność gastronomiczna
 • 56.30.Z Przygotowywanie i podawanie napojów
 • 59.14.Z Działalność związana z projekcją filmów
 • 74.20.Z Działalność fotograficzna
 • 77.21.Z Wypożyczanie i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego
 • 79.11.A Działalność agentów turystycznych
 • 79.11.B Działalność pośredników turystycznych
 • 79.12.Z Działalność organizatorów turystyki
 • 79.90.A Działalność pilotów wycieczek i przewodników turystycznych
 • 79.90.B Działalność w zakresie informacji turystycznej
 • 79.90.C Pozostała działalność usługowa w zakresie rezerwacji, gdzie indziej niesklasyfikowana
 • 82.30.Z Działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów
 • 85.51.Z Pozaszkolne formy edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych
 • 85.52.Z  Pozaszkolne formy edukacji artystycznej
 • 86.90.A Działalność fizjoterapeutyczna
 • 86.90.D Działalność paramedyczna
 • 90.01 Z Działalność związana z wystawianiem przedstawień artystycznych- zespół muzyczny
 • 90.02.Z Działalność wspomagająca wystawianie przedstawień artystycznych
 • 90.04.Z Działalność obiektów kulturalnych
 • 91.02.Z Działalność muzeów
 • 93.11.Z Działalność obiektów sportowych
 • 93.13.Z Działalność obiektów służących poprawie kondycji fizycznej
 • 93.19.Z Pozostała działalność związana ze sportem
 • 93.21.Z Działalność wesołych miasteczek i parków rozrywki
 • 93.29.A Działalność pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych
 • 93.29.B Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna, gdzie indziej niesklasyfikowana
 • 93.29.Z Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna
 • 96.04.Z Działalność usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej
https://bizblog.spidersweb.pl/tarcza-6-0-firmy-zamkniete-przepisow-brak/
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA