REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Powrót do natury. Drewniane projekty podbijają świat, a Polacy chowają asa w rękawie

Co można zrobić z drewna? Wannę, rower, a nawet samochód. Drewno wnosi unikalny, przytulny klimat, a także pomaga w relaksie. Polski startup chce je w przyszłości pozyskiwać z… konopi!

27.08.2022
11:07
Powrót do natury. Drewniane projekty podbijają świat, a Polacy chowają asa w rękawie
REKLAMA

Pandemia przyniosła duże zmiany w sposobie projektowania wnętrz. Więcej czasu zaczęliśmy spędzać we własnych domach - w miarę jak praca zdalna stała się nową normą, a szkoła przeniosła się do online'u. Dziś powoli wracamy już do sytuacji sprzed koronawirusa, ale ludzie wciąż inwestują w przestrzeń, gdzie spędzają najwięcej czasu.

REKLAMA

Drewniane wanny

Polska jest jednym z największych producentów mebli w Europie. Zwykle nie spotykamy ich jednak w łazienkach. Rodzima firma Unique Wood Design przekonuje, że z drewna można budować ciekawe wanny i umywalki. Pierwsze prace nad wykorzystaniem technologii znanej z impregnacji jachtów rozpoczęły się przed 15 laty. Po kilku miesiącach na rynek i międzynarodowe wystawy wyjechały wygodne wanny, które pod kątem użytkowym nie ustępują konstrukcjom z innych materiałów.

Jak czytamy w artykule MyCompany, spełniają one wymogi alergiczne i septyczne, a także oferują łatwe czyszczenie i – oczywiście – nie przeciekają. Za luksus umycia ciała w drewnianej wannie trzeba jednak sporo zapłacić. Ceny zaczynają się bowiem od 25 tys. zł.

 class="wp-image-1886866"

Wanny to nie jedyny element, który może skorzystać na przeniesieniu w drewniane kształty. Kupić możemy również drewniane skarbonki - np. w kształcie kota lub jednorożca:

Drewnem możemy się jednak otaczać nie tylko w domu, ale również w podróży.

Drewniany supersamochód

Ma silnik Chevroleta o mocy 700 koni mechanicznych i może jechać nawet 386 km/h. Waży 1360 kg, a jego produkcja trwała 5 lat. Nie jest to jednak typowy supersamochód.

 class="wp-image-1885315"

Splinter ma bowiem drewnianą karoserię, ramę, drążki kierowniczek wnętrze i części zawieszenia. Z 275 drewnianych części składają się koła. Okala je oczywiście zwyczajne ogumienie, ale oprócz napędu i silnika, to jedyne części tego sportowego samochodu, które nie są drewniane.

Co ciekawe, na produkcję drewnianych aut decydują się również duzi producenci, a do takich z pewnością zalicza się Toyota. Jeszcze w 2016 roku japońska firma zaprezentowała koncepcyjne auto o nazwie Setsuna. Do jego produkcji wykorzystała japońskie odmiany cedru (zewnętrzne panele), a także brzozy (rama). Całość została połączona bez użycia gwoździ czy wkrętów – zgodnie z technika Okurari.

Setsuna nie pojawiła się oczywiście w sklepach ani na drogach. Konstrukcja pozostała w fazie prototypowej. Miała symbolizować upływ czasu. Mijające lata odciskają się bowiem również na drewnie, które zmienia swój kolor.

Drewno może być również wykorzystane do produkcji rowerów. W poniższym przypadku metalowe części znajdziemy jednak w łańcuchu:

Polacy poszukują również alternatyw w stosunku do drewna. Nad jedną z nich pracuje The True Green. Startup tworzy:

Zamiennik drewna z konopi włóknistych

The True Green wykorzystuje kompozyty z łodyg konopi włóknistej, które można wykorzystać w meblarstwie i budownictwie.

REKLAMA
 class="wp-image-1891234"

Ich twardość ma się plasować między dębiną a bukiem, a jednocześnie przyczynić do ochrony lasów. Jeszcze w tym roku firma planuje wystartowanie budowy fabryki w kraju i zgłoszenie trzech patentów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA