REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Rachunek za wojnę w Ukrainie. Najbogatsi Rosjanie zapłacili gigantyczne pieniądze

Łączne bogactwo 22 najbogatszych Rosjan zmniejszyło się od początku roku o 50 miliardów dolarów. Mogłoby być lepiej gdyby nie fakt, że spor część oligarchów nie jest objęta sankcjami.

02.04.2022
10:11
REKLAMA

Łączna fortuna 22 najbogatszych rosyjskich biznesmenów ujętych w rankingu miliarderów Bloomberg Billionaires Index, na dzień 1 kwietnia, wynosi 299,47 mld dolarów. Od początku 2022 r. kwota ta zmniejszyła się o 50,1 mld dolarów - czytamy w serwisie Meduza.ru.

REKLAMA

Najbogatsi Rosjanie tracą majątek, ale nie wszyscy

Oto jak wygląda piątka najbogatszych Rosjan według Bloomberga:

  • Władimir Potanin z majątkiem 29,4 mld (to o 1,47 mld mniej niż na początku roku);
  • Leonid Mikhelson – 27,5 mld (o 4,9 mld mniej);
  • Aleksiej Mordaszow - 23,1 mld (o 5,7 mld mniej);
  • Władimir Lisin – 23 mld (spadek o 4,97 mld);
  • Aliszer Usmanow – 19,8 mld (mniej o 1,5 mld).

Wagit Alekperow, współwłaściciel Łukoilu, stracił więcej niż inni najbogatsi Rosjanie. Jego majątek zmniejszył się aż o o 17,4 mld dolarów. Obecnie fortunę Alekperowa szacuje się na 5,36 mld dolarów. Zajmuje ostatnie miejsce na liście Bloomberga.

Ponadto majątek Giennadija Timczenki (ósme miejsce wśród Rosjan) zmniejszył się o 6,03 mld dolarów do 16,4 mld dolarów, a Romana Abramowicza (dziewiąte miejsce) o 3,6 mld do 14,4 mld dolarów.

Nie wszyscy oligarchowie tracą. Wręcz przeciwnie, od początku roku niektórzy z rosyjskich uczestników listy najbogatszych powiększyli swój majątek. Największy wzrost dotyczył głównego właściciela Akronu, Wiaczesława Kantora, którego fortuna wzrosła o 4,57 mld dolarów do 13,6 mld dolarów.

23 lutego, czyli dzień przed rosyjską inwazją na Ukrainę, serwis RIA Nowosti obliczył, o ile zmniejszył się od początku roku łączny majątek 23 najbogatszych Rosjan z rankingu Bloomberga. 

Wówczas oligarchowie byli 32 mld dolarów na minusie.

Powodem zmniejszania się majątku są oczywiście sankcje nałożone na poszczególnych oligarchów lub na biznesy przez nich prowadzone. W niektórych przypadkach dochodziło też do konfiskaty majątku np. luksusowych jachtów.

Oligarchowie wciąż są bezkarni

Połowa z 20 najbogatszych obywateli Rosji nie została objętych sankcjami wprowadzonymi z powodu agresji na Ukrainę, dzięki czemu grupa super bogatych, wpływowych miliarderów może działać na całym świecie bez ograniczeń prawnych - informuje tymczasem Bloomberg.

Próba odizolowania Rosji od międzynarodowych finansów i zwiększenia presji na prezydenta Władimira Putina – przy jednoczesnym zminimalizowaniu wpływu na gospodarkę światową – spowodowała, że ​​Wielka Brytania sankcjami objęła 10 najbogatszych miliarderów, a Unia Europejska 9. Z kolei Stany Zjednoczone tylko czterech.

Na wszystkich trzech listach figuruje tylko trzech mężczyzn, a czterech z pięciu najbogatszych mężczyzn w Rosji nie zostało nigdzie objętych sankcjami - wynika z analizy Bloomberg News. 

Przewodzi im najbogatszy człowiek w kraju, Władimir Potanin, magnat przemysłowy zajmujący się branżą metali. 

Najbogatszym Rosjaninem objętym sankcjami jest Aleksiej Mordaszow, większościowy akcjonariusz Severstal PJSC, czwartego co do wielkości rosyjskiego producenta stali.

REKLAMA

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA