1. bizblog
  2. Biznes

Ważna nagroda dla NBP. Banknot „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem” najlepszym banknotem kolekcjonerskim roku 2021

Lokowanie produktu

Banknot kolekcjonerski „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem” został nagrodzony przez międzynarodowych ekspertów z dziedziny produkcji banknotów i druków zabezpieczonych podczas High Security Printing EMEA w Tallinnie.

20.06.2022
7:01
Ważna nagroda dla NBP. Banknot „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem” najlepszym banknotem kolekcjonerskim roku 2021

Wyemitowany w listopadzie 2021 roku przez NBP banknot z wizerunkiem Prezydenta Lecha Kaczyńskiego został uznany za najlepszy banknot kolekcjonerski roku 2021 w całym regionie EMEA.

Nagroda została przyznana przez Reconnaissance International, globalną instytucję zajmującą się bezpieczeństwem walutowym, optycznym i cyfrowym dokumentów. Polski banknot zwyciężył w kategorii banknotów kolekcjonerskich (Best New Commemorative Banknote).

Symbolika i kunszt artystyczny banknotu NBP na najwyższym poziomie

Mimo silnej konkurencji banknot NBP uznany został za najlepszy spośród 12 nominacji. Jury konkursu doceniło jego walory artystyczne, zastosowane innowacyjne zabezpieczenia i spójność ukazanej symboliki z tradycją i kulturą naszego kraju, a także podkreśliło, że banknot wyróżnia się przedstawionymi wartościami.

Dużym wyzwaniem jest opowiedzieć, w formie banknotu, historię o życiu i dokonaniach każdego człowieka. Jest to praktycznie niemożliwe w przypadku śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, osoby tak ważnej dla współczesnej historii Europy. Ta nagroda dowodzi, że przynajmniej częściowo nam się to udało – w imieniu Narodowego Banku Polskiego odczytano słowa profesora Adama Glapińskiego Prezesa NBP podczas uroczystości wręczenia nagrody.

Eksperci docenili też najnowocześniejsze zabezpieczenia banknotu

Wszystkie banknoty, także kolekcjonerskie, emitowane przez NBP mają najlepsze możliwe zabezpieczenia. Jakie zabezpieczenia zostały zastosowane na nagrodzonym banknocie? Jak wyjaśnia Barbara Jaroszek, Dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP:

Oprócz znaku wodnego z filigranem, precyzyjnego mikrotłoczenia i mikrotekstu, wykorzystano wielokolorowy efekt kątowy z wkomponowanym napisem NBP, specjalny raster, okienkową dwukolorową nitkę zabezpieczającą z efektem ruchu, druk recto-verso przedstawiający Pałac Prezydencki, tło reliefowe, staloryt na obu stronach banknotu – między innymi wypukły na powierzchni papieru wizerunek guzika z oficerskiego munduru znalezionego w Katyniu na stronie odwrotnej, pełnowymiarową numerację typograficzną widoczną w świetle dziennym oraz skróconą, widoczną w świetle dziennym, jak i UV czy zabezpieczenie wykonane farbą zmienną optycznie.

 class="wp-image-1833670"
 class="wp-image-1833673"

NBP oddał hołd Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu

Banknot kolekcjonerski „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem” został wyemitowany przez NBP 9 listopada 2021 r. z okazji Dnia Niepodległości. W ten sposób NBP oddał hołd Lechowi Kaczyńskiemu, Prezydentowi RP w latach 2005–2010.

Na przedniej stronie banknotu znajduje się portret Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego, wizerunek Orderu Orła Białego oraz Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Na stronie odwrotnej można zobaczyć budynek Muzeum Powstania Warszawskiego, tłum strajkujących osób w stoczni w Gdańsku, napis „SOLIDARNOŚĆ” oraz widok Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu. Na banknocie widnieją również słowa Lecha Kaczyńskiego: „Warto być Polakiem”.

Banknot wyróżnia się bogatą symboliką oraz artystycznym połączeniem obrazów ważnych dla polskiej historii i prezydentury Lecha Kaczyńskiego. Właśnie takie artystyczne podejście w projekcie okolicznościowego banknotu NBP zostało docenione przez międzynarodowych ekspertów.

Banknoty i monety kolekcjonerskie są prawnym środkiem płatniczym w Polsce

Banknoty i monety kolekcjonerskie są emitowane z myślą o kolekcjonerach i numizmatykach. Nawiązują do ważnych wydarzeń lub też upamiętniają wybitne postaci, autorytety i ich rolę w historii Polski i Polaków.

Banknoty kolekcjonerskie, w związku z ich szczególnym charakterem, różnią się od banknotów obiegowych bogatszą symboliką wizerunków postaci i wydarzeń, kompozycją i szczegółami ikonografii, a także parametrami technicznymi i graficznymi – liczbą i formą zastosowanych zabezpieczeń przed fałszerstwami, kolorystyką, wymiarami czy technikami druku.

Banknoty i monety kolekcjonerskie są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Niezależnie od wartości nominału oraz ustalonej w NBP ceny sprzedaży banknoty i monety kolekcjonerskie mają swoją wartość kolekcjonerską, którą określa rynek numizmatyczny.

Informacje dla kolekcjonerów i osób zainteresowanych numizmatyką

  • Banknot „Lech Kaczyński. Warto być Polakiem”
  • Nominał: 20 zł
  • Wymiary: 150 mm x 77 mm
  • Nakład: do 80 000 szt.
  • Projektant: Justyna Kopecka
  • Data emisji: 09.11.2021r.
Lokowanie produktu
Najnowsze