REKLAMA
  1. bizblog
  2. Poradniki
  3. Prawo - poradniki

Poradnik: uprawa konopi na balkonie. Jak uzyskać pozwolenie?

Konopie włókniste pod własnym oknem? To jak najbardziej możliwe. Trzeba tylko spełnić podstawowy warunek, czyli zawnioskować (online lub osobiście) w tej sprawie do Krajowego Ośrodka Wspierania Rolnictwa (KOWR). Procedura jest ciut skomplikowana. Dlatego za Kombinatem Konopnym doradzamy co zrobić krok po kroku, żeby później móc cieszyć oko przydomową uprawą.

05.03.2023
18:11
konopie-uprawa-domowa-wniosek
REKLAMA

Od maja zeszłego roku nie obowiązuje już rejonizacja upraw konopi. Można je uprawiać na podstawie wniosku o wpis producenta do rejestru konopi włóknistych. KOWR niedawno poinformował o obowiązującym nowym wzorze formularza, który musi złożyć przyszły producent konopi. Można go uzyskać bezpośrednio w warszawskiej centrali KOWR, w oddziałach terenowych KOWR lub drukując wzór formularza ze strony KOWR. Tym samym wcześniejsze zezwolenia na uprawę konopi włóknistych straciły wartość. Nowy wniosek uwzględniono już w instrukcji Kombinatu Konopnego.

REKLAMA

Konopie można siać dopiero po otrzymaniu potwierdzenia, że zostaliśmy wpisani do rejestru producentów konopi włóknistych. Jest to równoznaczne z uzyskaniem pozwolenia na uprawę konopi - przypomina Kombinat Konopny.

Uprawa konopi. Jak wypełnić  wniosek

Naszą przygodę z przydomową uprawą konopi włóknistych zaczynamy od odpowiedniego wypełnienia wniosku do KORW. Najpierw wpisujemy dane teleadresowe. Potem musimy podać właściwy cel uprawy konopi na potrzeby własne. Mogą to być cele: spożywcze, weterynaryjne, paszowe, pszczelarskie, nawozowe, izolacyjne, na potrzeby produkcji materiałów kompozytowych, materiałów budowlanych i naturalnych środków ochrony roślin oraz na potrzeby włókiennicze, energetyczne, a także w celu rekultywacji i remediacji gruntów. 

undefined

Każdy inny cel będzie odrzucany lub zostaniecie wezwani do korekty wniosku - przestrzega Kombinat Konopny.

Nie wypełniamy za to kolejnych punktów — dotyczących przetwarzania i dostarczania konopi. Dalej musimy podać nazwę obrębu ewidencyjnego oraz numer działki ewidencyjnej. W jednym i drugim przypadku z pomocą przychodzi geoportal-krajowy.pl, który przeprowadza przez całą procedurę krok po kroku. A co jeżeli ktoś chce hodować konopie włókniste w mieszkaniu w bloku? Trzeba podać numer działki, na której stoi cały blok.

Skąd wziąć nasiona konopi?

REKLAMA

Zanim jednak złożymy swój podpis pod tak wypełnionym wnioskiem do KOWR, musimy obowiązkowo dołączyć jeszcze załączniki: kopię faktury zakupu certyfikowanego materiału siewnego konopi włóknistych (Futura 75 lub Santhica 27), kopię etykiety z opakowań certyfikowanego materiału oraz jeszcze dowód uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 30 zł. I dopiero wtedy możemy taki formularz podpisać — osobiście, jeżeli wniosek chcemy wysłać pocztą lub złożyć w biurze KORW albo Profilem Zaufanym, o ile całą procedurę chcemy przeprowadzić online. 

Składając wniosek w tradycyjny sposób, musimy go zaadresować do odpowiedniego oddziału KOWR. Składanie zaś wniosku online wiąże się z wysłaniem pisma ogólnego. Wcześniej musimy się zalogować do systemu i wypełnić wszystkie dane. Wpisujemy w pole adresowe dany oddział terenowy KOWR, jako rodzaj pisma wybieramy wniosek, a w tytule wpisujemy: wniosek o wpis producenta do rejestru konopi włóknistych. Dokładamy niezbędne załączniki. Jeżeli swoją hodowlę konopi włóknistych chcemy prowadzić na gruncie, którego nie jesteśmy właścicielem, to dodatkowo potrzebujemy dołączyć do formularza jego zgodę. Następnie czekamy na potwierdzenie złożenia wniosku, na co KOWR ma dwa tygodnie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA