REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Jack Ma usuwa się w cień. Nie zgadniecie, czemu zamierza się poświęcić twórca potęgi Alibaby

Grupa Ant planowała wejście na giełdę już ponad dwa lata temu, co zablokowali politycy zirytowani krytyką chińskiego systemu przez Jacka Ma. Teraz, kiedy przedsiębiorca traci kontrolę nad spółką, jej przyszłość wydaje się rysować w cieplejszych barwach.

09.01.2023
17:18
Jack Ma usuwa się w cień. Nie zgadniecie, czemu zamierza się poświęcić twórca potęgi Alibaby
REKLAMA

Jack Ma to jeden z najbardziej znanych biznesmenów na świecie. W 1999 roku wraz 18 przyjaciółmi założył Alibabę, która później urosła do jednego z największych biznesów e-commerce na świecie. W połowie ubiegłej dekady jej finansowym ramieniem stała się grupa Ant, która dziś działa jako niezależny system płatności.

REKLAMA

W październiku 2020 roku Ant przygotowywał się do wejścia na giełdę. Oferta publiczna nie doszła nigdy do skutku, co analitycy wiążą z wystąpieniem samego Ma, który skrytykował chińskich regulatorów i system bankowy.

- To co mówił Ma jest wezwaniem do wywrócenie do góry nogami chińskiego systemu finansowego. I to pod każdym względem. Państwowy system bankowy oskarżył o starą mentalność w udzielaniu kredytów, ograniczenie regułami kalkulowania ryzyka, podczas gdy on i jego firma zaoferują prawdziwy XXI wiek  i algorytmy, które na podstawie big daty ocenią kto może a kto nie może mieć kredytu - mówił Jakub Jakóbowski z Ośrodka Studiów Wschodnich, specjalizujący się w analizie Chin.

Jego przemówienie miało miejsce 24 października, a już niecałe dwa tygodnie później IPO grupy Ant zostało zawieszone. W takim stanie znajduje się do dziś.

Jack Ma wkrótce zniknął z życia publicznego

Media prześcigały się w doniesieniach o miejscu jego pobytu. Miliarder miał spędzać swój czas w Stanach Zjednoczonych, Izraelu, Japonii i Tajlandii. Nie odważył się już jednak na publiczną krytykę chińskich władz. Te i tak postanowiły bliżej przyjrzeć technologicznym gigantom z własnego rynku. Ściślejsze regulacje wpływają ich wyniki. Alibaba straciła dwie trzecie kapitalizacji od października 2020, co przedstawia poniższy graf.

 class="wp-image-2006860"
Notowanie Alibaby - całość.

Podobna sytuacja spotkała również Tencent, który w ciągu ostatnich dwóch lat zdążył obniżyć giełdowe notowania o 50 proc.:

 class="wp-image-2006863"
Notowanie Tencenta za ostatnie 5 lat.

Ma traci kontrolę nad grupą Ant

Spadnie udział Jacka Ma w głosowaniu nad przyszłością korporacji: z 10 do 6,2 proc., jak wylicza „Financial Times”. Decyzje podejmować mają dyrektorzy skupieni w zarządzie spółki, co ma obniżyć możliwości każdego z akcjonariuszy oddzielnie.

REKLAMA

Może to przyspieszyć ofertę publiczną grupy Ant. Rozwodnienie udziałów będzie bowiem znakiem dla partii komunistycznej, że żaden człowiek pojedynczo nie będzie w stanie wpływać na kurs firmy.

Jack Ma chce się teraz skupić na filantropii. Przedsiębiorca już przed trzema laty ustąpił z kierowniczego stanowiska w Alibabie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA