REKLAMA
  1. bizblog
  2. Środowisko

Cztery miliardy na inwestycje w zieloną energię. mBank podwaja limit finansowania OZE

Już nie dwa, a cztery miliardy złotych przeznaczy mBank na inwestycje w zieloną energię. Bank zdecydował o podwojeniu limitu kredytowego na finansowanie odnawialnych źródeł energii.  

14.01.2021
9:22
oze-import-paliw-forum-energii
REKLAMA
Advertisement
REKLAMA

O tym, jak błyskawicznie rośnie zainteresowanie inwestycjami w OZE, może świadczyć tempo, w jakim mBank zwiększa limit kredytowy na finansowanie tego typu przedsięwzięć. Od 2018 roku limit ten wzrósł aż ośmiokrotnie.

Początkowo bank postanowił przeznaczyć na ten cel pół miliarda złotych, ale szybko okazało się, że popyt na tego typu kredyty jest znacznie większy, niż szacowano. Latem 2019 roku limit kredytowy zwiększono do miliarda złotych, a w marcu 2020 aż do 2 mld zł. 

Suma, która w tamtym czasie była rekordowo, ponownie okazała się o wiele za niska wobec potrzeb rynkowych. mBank właśnie pojął decyzję, że limit kredytowy na inwestycje w OZE zostanie podwyższony o 2 mld zł – do 4 mld zł.

Jesteśmy świadomi naszej roli w zmienianiu świata na lepsze

– stwierdza Adam Pers, wiceprezes mBanku.

Wspieranie polityki klimatycznej

„Decyzja o podwojeniu finansowania dla branży OZE to dla nas źródło podwójnej satysfakcji – nie tylko pomagamy firmom, ale też przyspieszamy zieloną transformację” – tłumaczy.

4 mld zł na odnawialne źródła energii – mBank podwaja limit finansowania

Michał Popiołek, dyrektor zarządzający ds. bankowości globalnej i inwestycyjnej w mBanku zwraca uwagę, że grupa mBanku od lat wspiera politykę ESG, gdzie E oznacza środowisko, S – odpowiedzialność społeczna, a G – ład korporacyjny.

W tym zakresie mieści się także wspieranie polityki klimatycznej poprzez finansowanie projektów, które służą ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych. „Byliśmy jednym z pierwszych banków kredytujących energetykę wiatrową. Obecnie coraz większą rolę w tym nowym miksie energetycznym odgrywa fotowoltaika” – podkreśla.

Przewidujemy, że w ciągu kilku lat wzrośnie też znaczenie morskiej energetyki wiatrowej

– mówi Michał Popiołek

„Zainteresowanie tego typu finansowaniem jest duże. Dotychczas udzielone kredyty są dobrze spłacane, a perspektywy branży nastrajają nas pozytywnie” – mówi wiceprezes mBanku Adam Pers.

Ekologia na własnym podwórku

Przywiązanie mBanku do ekologii nie wyraża się oczywiście jedynie w polityce kredytowania inwestycji w zieloną energię czy ograniczenia kredytowania projektów opartych na paliwach kopalnych na rzecz finansowania odnawialnych źródeł energii. Bank postanowił wdrożyć politykę „less waste” i dbania o środowisko naturalne.

Już w połowie 2020 roku mBank zrezygnował z druku klasycznych ulotek, dzięki czemu zmniejszył zużycie papieru aż o 5 ton rocznie. Informacje o usługach są obecnie przedstawiane klientom w formie elektronicznej. Co więcej, dzięki wprowadzeniu systemu zarządzania wydrukami i przejściu znacznej części pracowników w tryb pracy zdalnej pozwoliło na oszczędzenie 4 mln kartek A4.

REKLAMA

To kolejny krok mBanku w stronę ekologii. Wcześniej bank ograniczył zużycie plastiku, w tym wycofał plastikowe butelki z wodą i kubeczki, przechodząc na kranówkę. Bank wdrożył szereg rozwiązań ekologicznych w swojej łódzkiej siedzibie, w tym wiele udogodnień dla rowerzystów. Takie same zasady zostały wdrożone w czasie organizacji nowej warszawskiej centrali mBanku.

Tekst powstał we współpracy z mBankiem.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA