REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

InPost pozamiatał wynikami finansowymi. Przychody w zeszłym roku wzrosły o ponad połowę

Ponad 7 mld zł przychodów w 2022 roku osiągnęła Grupa InPost. To wzrost o niemal 54 proc., ale to niejedyne imponujące dane finansowe właściciela sieci paczkomatów. Spółka obsłużyła o 44 proc. więcej przesyłek, a jej zysk brutto wyniósł niemal 2 mld zł. Najważniejsze jest chyba jednak to, że skokowo wzrósł udział rynków zagranicznych w przychodach InPostu.

31.03.2023
14:15
inpost-appkomaty-ekologia
REKLAMA

Jak poinformował InPost w piątek, jego przychody w 2022 r. wzrosły o 53,8 proc., osiągając 7,08 mld zł, skorygowana EBITDA wzrosła o 20,6 proc. rok do roku, osiągając wartość 1 961,4 mln zł. Liczba obsłużonych przesyłek zwiększyła się w ciągu roku o 44 proc. rok do roku, sięgając 745 mln sztuk. InPost podkreśla, że już ponad 40 proc. jego przychodów pochodzi z zagranicy, a jeszcze w 2021 roku było to 25 proc.

REKLAMA

W 2022 roku Grupa InPost dynamicznie kontynuowała ekspansję, rosnąc powyżej rynku w każdym kluczowym kraju, w którym jest obecna. Pomyślny rozwój firmy oraz wzrost wolumenów wyprzedzający rynkowe tempo, mimo trudnych warunków w sektorze e-commerce, potwierdza efektywność modelu biznesowego i jego odporność na wymagające otoczenie makroekonomiczne – mówi Rafał Brzoska, prezes InPost.

Rozwój na rynkach zagranicznych

Brzoska podkreśla, że w Polsce Grupa InPost utrzymuje niekwestionowaną pozycję lidera, systematycznie umacniając swoją pozycję rynkową. Zaznacza, że na rynkach międzynarodowych jego firma skupia się na rozwoju własnej sieci, kreowaniu świadomości marki oraz podnoszeniu jakości oferowanych usług.

REKLAMA

Międzynarodowa ekspansja Grupy InPost w 2022 roku stanowi ważny etap w kreowaniu autentycznie paneuropejskiej marki. W 2023 roku InPost będzie konsekwentnie realizować strategię zrównoważonego rozwoju Grupy, dążąc do przeobrażenia rynku logistyki e-commerce w całej Europie – mówi szef InPostu.

Grupa InPost zakłada, że jej wydatki inwestycyjne w 2023 r. wyniosą 1,1-1,2 mld zł, z czego większość zostanie przeznaczona na rozwój na rynkach międzynarodowych. Spółka nie obawia się, że tak wielkie wydatki inwestycyjne zagrożą jej finansom, ponieważ ma wysoką zdolność do generowania wolnych środków pieniężnych w Polsce. InPost zakłada, że na koniec 2023 roku poprawi wskaźnik zadłużenia netto do EBITDA.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA