REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Ile CIT-u płacą w Polsce firmy tytoniowe? Jedna z nich to czołowy płatnik, goni Orlen i Biedronkę

Producenci papierosów płacą średnio kilkadziesiąt milionów złotych CIT. Wyjątkiem jest Philip Morris Polska, który należy do czołowej dziesiątki płatników tego podatku w naszym kraju. Kwoty mogą być jednak mylące, w rzeczywistości państwo zarabia na handlu papierosami zdecydowanie więcej.

10.09.2020
17:55
Ile CIT płacą w Polsce firmy tytoniowe? Jedna z nich to czołowy płatnik, goni Orlen i Biedronkę
REKLAMA

Według zestawienia umieszczonego na stronie Ministerstwa Finansów w 2019 r. British American Tobacco zapłaciło 18,9 mln zł podatku dochodowego od osób prawnych, Japan Tobacco International 30,6 mln, a dwie spółki należące do Imperial Tobacco łącznie 53,3 mln zł.

REKLAMA

Philip Morris na czele

Zdecydowanie najwięcej, bo 239,1 mln zł odprowadził do budżetu państwa Philip Morris Polska. Twórca IQOS znalazł się w ten sposób w pierwszej dziesiątce największych płatników CIT nad Wisłą. Przed nim znalazły się ING Bank Śląski, Santander, Orlen, Jeronimo Martins (właściciel sieci sklepów Biedronka) czy Rossmann. PMI płaci więc w formie CIT więcej niż jego najwięksi rynkowi konkurenci. Konkretnie - ponad dwa razy więcej niż pozostałe firmy razem wzięte.

Dysproporcje oddaje zresztą poniższy wykres.

 class="wp-image-1238740"

VAT i akcyza w paczce

Oczywiście trzeba również pamiętać, że w cenie każdej paczki zawiera się także VAT i podatek akcyzowy. Ten drugi poszedł w górę od 1 stycznia 2020 r. o 10 proc. Według wyliczeń rządu sprawiło to, że przeciętna cena paczki papierosów podrożała o złotówkę.

W ubiegłym roku przeciętna cena za paczkę wynosiła około 14 zł. Znaczną część tej kwoty stanowiły jednak podatki. Szacuje się, że koszt produkcji, marża sprzedawcy i zysk producenta nie przekraczają w sumie nawet 20 proc., czyli niecałych 3 zł. Reszta w formie wspomnianych danin trafia do państwa. Dlatego, choć na papierze mogłoby się wydawać, że firmy tytoniowe zarabiają znaczne sumy, w rzeczywistości ich zyski są znacznie mniejsze. Według założeń z ubiegłego roku tylko dzięki podatkowi akcyzowemu do budżetu powinny wpłynąć aż 22 mld zł.

 class="wp-image-1238743"

Rząd chce nowych podatków

Zyski budżetu mogą już niedługo pójść do góry jeszcze bardziej. Ministerstwo Finansów opodatkowało akcyzą płyny do e-papierosów i wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Przepisy miały zacząć obowiązywać od 1 lipca 2020 r. Resort zaniechał jednak poboru nowej daniny do 30. września bieżącego roku.

REKLAMA

Co stanie się później? W górę pójdą ceny tzw. alternatywnych wyrobów tytoniowych oraz płynów do e-papierosów. Odczują to użytkownicy wspomnianego IQOS, a także zwolennicy e-papierosów - obydwie kategorie alternatywne dla papierosów uznawane są za potencjalnie mniej szkodliwe od tradycyjnych papierosów. Wartość rynku e-papierosów szacuje się na więcej niż miliard złotych.

 class="wp-image-1239853"
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA