REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

UOKiK ostrzega właścicieli fordów. 15 tys. aut w Polsce zagrożonych pożarem

W kilku modelach Forda może dojść do samozapłonu w wyniku wycieku elektrolitu z akumulatora — ostrzega Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. O wadzie technicznej poinformował Ford Polska, który wzywa właścicieli tych samochodów do serwisów na bezpłatną naprawę.

06.09.2019
15:42
Fordy do naprawy. UOKiK ostrzega przed ryzykiem pożaru 15 tys. samochodów w Polsce
REKLAMA

Fot. Ford

REKLAMA

Na polskim rynku akcją naprawczą objęte są 15 402 pojazdy. Chodzi o modele Mondeo, Galaxy i S-Max, wyprodukowane w fabryce w Walencji w Hiszpanii od 13.02.2014 r. do 11.02.2019 r.

Opis problemu, który urzędowi dostarczył dystrybutor tych samochodów, nie wskazuje, że zagrożenie pożarem jest duże. Nie poinformowano jednak, czy i ewentualnie na jaką skalę doszło do przypadków samozapłonów wymienionych modeli.

Potencjalny wyciek elektrolitu wokół ujemnego bieguna akumulatora może z czasem powodować powstawanie siarczanu miedzi, co może prowadzić do powstawania warstwy przewodzącej pod czujnikiem stanu naładowania akumulatora, powodując niską rezystancję względem masy. Zwiększony przepływ prądu, związany z niską rezystancją, może powodować nagrzewanie się otaczającego materiału do poziomu stwarzającego ryzyko zapłonu. Może to nastąpić, gdy pojazd jest zaparkowany i pozostawiony bez dozoru — informuje UOKiK.

REKLAMA

UOKiK podkreśla, że przekazana opinii publicznej informacja nie stanowi nakazu wycofania produktu z rynku ani nakazu odkupienia od konsumentów.

Konieczność poinformowania odpowiednich organów o wykrytej wadzie produktu wynika z ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów. Kara za niedopełnienie tego obowiązku może wynieść nawet 100 tys. zł.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA