REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes /
  3. Gospodarka

Ranking „Forbesa”. Top 10 największych polskich firm prywatnych

To już czwarty ranking „Forbesa” Największych prywatnych polskich firm. Wartość pierwszej setki przedsiębiorstw wzrosła o 10 proc., zaś o 40 proc. w porównaniu do roku 2016. W grę wchodzą ogromne pieniądze, a ich wpływ na całą naszą gospodarkę jest nie mniejszy.

31.10.2019
18:19
REKLAMA

W zestawieniu nie znalazły się już wykupione przez zagranicznych właścicieli Konspol, Emperia czy Solaris, który może poszczycić się popularnością w niemal całej Europie, a marcu trafił nawet na Wyspy Kanaryjskie. Ale zestawienie wcale nie jest uboższe. Wartość przedsiębiorstw w rankingu przekroczyła 788 mln złotych i była o 88 mln wyższa niż w zeszłym roku.

REKLAMA

W pierwszej dziesiątce znalazły się:

10. Kruk

Wartość: 5 219 mln zł

Prezes: Radosław Jakociuk

Istniejąca od 1840 r., firma jubilerska zajmuje się wyrobem biżuterii.

9. TZMO

Wartość: 6 312 mln zł

Prezes: Jarosław Józefowicz

Istniejące od 1951 r. przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją materiałów opatrunkowych i środków higienicznych oraz kosmetycznych. Właściciel Centrum Badawczo-Rozwojowego Tricomed, specjalizującego się w inżynierii medycznej, biotechnologii i kosmetologii.

Wartość: 8 169 mln zł

Prezes: Krzysztof Pawiński

Istniejący od 1990 r. koncern spożywczy, jeden z największych producentów żywności w Europie Środkowo-Wschodniej i w Polsce. Odpowiedzialny za dystrybucję makaronów, dżemów, keczupów, sosów, dań gotowych i przetworów warzywnych, a także soków, nektarów oraz produktów instant, takich jak kawa cappuccino, kakao, zabielacze w proszku do kawy czy herbatki rozpuszczalne.

7. CCC

Wartość: 8 244 mln zł

Prezes: Marcin Czyczerski (Do marca 2019: Dariusz Miłek)

Istniejący od 1999 r. producent obuwia, od lat w ścisłej czołówce sprzedawców butów na terenie Europy Środkowej.

6. Synthos

Wartość: 8 696 mln zł

Prezes: Zbigniew Warmuz

Działający od 1945 r. potentat chemiczny w Polsce. Pierwszy w Europie producent kauczuków syntetycznych, największy europejski producent polistyrenu do spieniania oraz sprzedawca płyt XPS.

Wartość: 9 650 mln zł

Prezes: Markus Sieger

Firma działa od 1935 r., sprywatyzowana w 2000 r. Przedsiębiorstwo farmaceutyczne produkujące leki kardiologiczne, gastroenterologiczne i neurologiczne oraz inne. Należy do 20 największych firm produkujących generyki na świecie.

4. LPP

Wartość: 15 178 mln zł

Prezes: Marek Piechocki

Założona w 1991 r. firma zajmuje się projektowaniem, produkcją i dystrybucją odzieży. W swoim portfolio ma pięć marek: Reserved, House, Cropp, Mohito i Sinsay.

Wartość: 15 941 mln zł

Prezes: Szymon Piduch

Działająca od 1999 r. sieć sklepów spożywczo-przemysłowych. Jej dynamiczny rozwój niedawno opisywaliśmy na Bizblog.pl.

Wartość: 23 292 mln zł

Prezes: Adam Michał Kiciński

Istniejące od 2002 r. studio zajmujące się tworzeniem i wydawaniem gier wideo na komputery oraz konsole, który wypromował „Wiedźmina”, a teraz szykuje się do wydania „Cyberpunka 2077”.

Wartość: 26 977 mln zł

REKLAMA

Prezes: Mirosław Błaszczyk

Pierwszy w Polsce i piąty pod względem liczby abonentów w całej Europie operator telewizji satelitarnej. Oferuje usługi płatnej telewizji cyfrowej, telekomunikacyjne, szerokopasmowego mobilnego internetu, stacjonarnego oraz nadawania i produkcji telewizyjnej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA