REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes /
  3. Samorządy

Forum Przyszłości ma zmienić Śląsk nie do poznania. Przyjedzie nawet gigant z Doliny Krzemowej

Zarząd województwa śląskiego buduje napięcie przez październikowym Europejskim Forum Przyszłości (EFP). Przedstawiono właśnie agendę wydarzenia, którego partnerem jest m.in. akcelerator z Doliny Krzemowej Plug and Play, a także Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

29.06.2021
12:10
Europejskie-Forum-Przyszłości-śląskie
REKLAMA

W Śląskim Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach nie ma teraz ważniejszego priorytetu niż Europejskie Forum Przyszłości, które zaplanowano w dniach 6-8 października, na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Międzynarodowa dyskusja będzie odbywać się w zgodzie z obostrzeniami epidemiologicznym - w formule hybrydowej. A i tak organizatorzy szacują, że EFP może odwiedzać nawet do 2 tys. gości każdego dnia. 

REKLAMA

„Stoimy przed wyzwaniami, które zdefiniują nasze miejsce w zmieniającej się globalnej rzeczywistości. Decyzje dotyczące likwidacji przemysłu wydobywczego powodują, że stoimy przed koniecznością redefinicji gospodarki regionu. Chcemy, żeby Śląsk był jednym z liderów tych zmian” - przekonuje Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Europejskie Forum Przyszłości z agendą

Na konieczność zrewidowania dotychczasowych kierunków rozwoju i wykreowania nowych zwraca uwagę też wicemarszałek śląski Wojciech Kałuża. „Przed nami dekada przemian, które będą miały wpływ na każdą dziedzinę życia” - utrzymuje. Odpowiedzią na te wyzwania ma być m.in. EFP.

Będzie to przestrzeń merytoryczna dyskusji z udziałem ekspertów, przedstawicieli świata biznesu i nauki

– zapowiada.

Pierwszy dzień EFP zdominują dyskusje o barierach, wyzwaniach i celach Startego Kontynentu, również w przestrzeniach cyfrowych i elektromobilności. Drugi dzień Forum to będzie czas startupów i inwestorów. Ostatniego dnia EFP mają przeważać rozmowy o przemyśle czasu wolnego i turystyce. Jednym z partnerów tego trzydniowego wydarzenia jest akcelerator z Doliny Krzemowej Plug and Play.

„To jeden z pierwszych inwestorów, który uwierzył w PayPala, Dropboxa, N26, czy BigID. Teraz wspólnie zorganizujemy konkurs dla startupów. Kto wie, może na Stadionie Śląskim narodzi się pierwszy polski unicorn, czyli startup wart ponad 1 mld dolarów?” - zastanawia się Marcin Wilk, prezes Śląskiego Funduszu Rozwoju.

Ćwierć wieku KSSE

Innym partnerem EFP jest Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, która drugiego dnia Forum będzie uroczyście obchodzić 25-lecie swojego istnienia. KSSE to 90 tys. miejsc pracy, w sumie 470 różnych przedsiębiorstw, a także łącznie 35 mld zł bezpośrednich inwestycji. 

REKLAMA

Jesteśmy w pięciu kategoriach najlepszą strefą w Europie. A na świecie lepszy od nas jest tylko Dubaj

– zapewnia dr Janusz Michałek, prezes KSSE.

KSSE chwili się m.in. doświadczeniem w transformacji przemysłowej, a także współpracy z sektorem automotive. KSSE celuje także we własny akcelerator biznesowy Kssenon - kompleksu składającego się z hal przemysłowych z zapleczem biurowo-socjalnym skierowanych głównie do mikro i małych przedsiębiorstw, uzupełnionych dodatkowo o niezależną, zróżnicowaną przestrzeń nieprzemysłową.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA