REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podróże

Dokąd na szybki wypad za granicę? Te miasta wiodą prym wśród Polaków

Można zauważyć, że od jakiegoś czasu Polacy coraz częściej wybierają krótkie wyjazdy tzw. citybeak. Jak podaje eSky.pl, jeden na czterech Polaków poszukujących jesiennych lotów chce spędzić citybreak w Rzymie. W czołówce są też Londyn i Paryż. A kiedy planujemy wyjazdy? Najczęściej od września do listopada. Analitycy eSky.pl prezentują ranking dokąd na citybreak? Jesień 2023.

11.09.2023
7:59
Dokąd na szybki wypad za granicę
REKLAMA

Wyjadę na co najmniej jeden citybreak, tak odpowiedziało 70 proc. Polaków pytanych w maju przez GfK Polonia o plany na tegoroczne krótkie podróże. A gdzie polecą tej jesieni? Eksperci platformy do rezerwacji podróży eSky.pl przeanalizowali kilka milionów wyszukiwań na wrzesień-listopad i pokazują listę miast, do których Polacy chcą wylecieć na jesienny wypad za granice w 2023 r.

REKLAMA

Te miasta są faworytem jesiennych wyjazdów

Jak podaje eSky.pl, niekwestionowanym faworytem wśród Polaków na krótki zagraniczny wypad od lat pozostaje Rzym. Ten rok nie jest wyjątkiem, bo w rankingu najpopularniejszych kierunków stolica Włoch odpowiada za niemal 23 proc. zapytań na eSky.pl. Wieczne Miasto czuje na swoich plecach oddech kolejnej europejskiej metropolii – Londynu, to miasto zajmuje w 2023 r. drugą lokatę z ponad 20 proc. zainteresowaniem.

Tegoroczne podium zamyka Barcelona, gdzie oferty lotów sprawdzało więcej niż 15 proc. użytkowników eSky.pl. Tuż za głównym miastem Katalonii na czwartym miejscu plasuje się Paryż z wynikiem 12 proc., który w rankingu najchętniej wybieranych jesiennych kierunków wyprzedził Mediolan o mniej niż 0,5 p.p.

Pomimo stałej obecności tych europejskich miast na podróżniczej liście milionów osób, każde z nich oferuje niepowtarzalne doświadczenia. W Rzymie przeżywamy spotkania ze starożytnością i zaznajemy włoskiego stylu życia, podczas gdy w Londynie możemy zanurzyć się w atmosferze nowoczesnego miasta z bogatą królewską historią. Z kolei Barcelona uwodzi architekturą oraz łagodną pogodą, a w Paryżu i Mediolanie możemy zasmakować pysznej lokalnej kuchni i obcować ze światowej klasy sztuką – wymienia Deniz Rymkiewicz, rzecznik prasowy eSky.pl.

 class="wp-image-2234599"

Szósta lokata rankingu jesiennych hitów podróżniczych przypada w tym roku Wenecji. Osoby sprawdzające loty do włoskiego miasta na wodzie stanowiły bowiem 4,5 proc. w całości wyszukiwań. Zainteresowaniem mniejszym jedynie o 1 p.p. cieszy się w tym roku Amsterdam, który znajduje się na siódmym miejscu zestawienia. Listę najpopularniejszych kierunków na citybreak zamykają Bruksela, Wiedeń i Sztokholm, udział każdego miasta to 3 proc.

Ile dni przeznaczamy na europejskie podróże?

Dokąd wylecą Polacy na najdłużej? eSky.pl. uważa, że prym wiedzie Barcelona. W Hiszpanii chcemy spędzić średnio 5,8 dni. Do Rzymu i Londynu polecimy zaś na 5,2 dni. Nieco krócej, bo przez ok. 4,9 dni, planujemy zostać w Wenecji i Mediolanie, a na zwiedzanie Amsterdamu i Brukseli poświęcimy blisko 4,8 dni. Podróż do Paryża chcemy zorganizować na 4,6 dni, a do Sztokholmu na 4,4 dni. Najmniej czasu poświęcimy na citybreak w Wiedniu, bo do stolicy Austrii wybierzemy się na 3,9 dni.

Co ciekawe, na citybreaki już nie patrzymy tylko poprzez pryzmat okazyjnych cen lotów. Oczywiście nadal jest to czynnik, który według ostatnich badań GfK Polonia, ponad połowa badanych z Polski bierze pod uwagę przy samodzielnej organizacji krótszych wyjazdów za granicę. Jednak istotne są dla nas również atrakcyjny kierunek podróży (42 proc. odpowiedzi), możliwość dopasowania dat do indywidualnych potrzeb (43 proc.) oraz standard miejsca noclegowego (33 proc.) – wyjaśnia Deniz Rymkiewicz.

Rymkiewicz widzi też, że wszystkie te potrzeby podróżnicy coraz chętniej zaspokajają, wybierając się na citybreaki w formie pakietów z lotem i hotelem w cenie. W ten sposób gwarantują sobie elastyczność w wyborze lotów i terminów podróży, mają do wyboru ogromną liczbę znanych i zupełnie nowych kierunków, a także mają pewność, że rezerwują nocleg, który jest zgodny z ich budżetem i oczekiwaniami.

REKLAMA
 class="wp-image-2234605"

Dane z serwisu eSky.pl wykorzystane w analizie dotyczą wyszukiwań lotów na okres 01.09-30.11.2023 r., które wykonano od 01.06.2023 r. do 31.08.2023 r. Dane dotyczą wyłącznie z rynku polskiego i uwzględniają loty w obie strony, dla których wylot odbył się lub odbędzie z lotnisk w Polsce. Łączny udział zapytań dla 10 miast w rankingu najchętniej wyszukiwanych miast na jesienny citybreak wynosi 30 proc. wszystkich wyszukiwań w serwisie z omawianego okresu.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA