REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy

Niepokojące doniesienia z Chin. Władze nakazały gromadzić zapasy. Próba uspokojenia sytuacji wywołała panikę

To brzmi jak wstęp do filmu katastroficznego. Rząd Chin wezwał obywateli do zaopatrzenia się w niezbędne produkty żywnościowe na wypadek sytuacji kryzysowych.

03.11.2021
15:01
Niepokojące doniesienia z Chin. Władze nakazały gromadzić zapasy. Próba uspokojenia sytuacji wywołała panikę
REKLAMA

Koronawirus, zakłócone łańcuchy dostaw, dramatyczne zjawiska pogodowe… Mało? Wygląda na to, że sytuacja stać może się jeszcze trudniejsza. Chińskie Ministerstwa Handlu zwróciło się do obywateli z apelem, by ci zaczęli gromadzić zapasy żywności i innych artykułów codziennego użytku.

REKLAMA

Resort wezwał również władze lokalne do monitorowania sytuacji i i upewniania się, że mieszkańcy mają wystarczający zapas niezbędnych artykułów do wiosny. 

Jak podaje CNN, władze lokalne mają zachęcać ludzi do gromadzenia artykułów pierwszej potrzeby, w tym warzyw, olejów i drobiu, w celu „zaspokojenia potrzeb życia codziennego i nagłych wypadków”.

Apel władz spowodowany ma być plagami, które nękają ostatnio Chiny

Państwo Środka zmaga się ze złą pogodą, niedoborami energii i ograniczeniami spowodowanymi przez COVID-19. Wszystko to złożyło się na zakłócenie łańcucha dostaw i wzrost cen żywności. Z powodu niezwykle obfitych opadów deszczu, które zaszkodziły uprawom, dramatycznie wzrosły zwłaszcza ceny warzyw. Niektóre z nich są droższe niż mięso.

Oczywiście polecenie gromadzenia zapasów musiało wywołać niepokój, a nawet panikę. BBC donosi, że media państwowe próbowały ograniczyć obawy, ale mleko się rozlało.

„Economic Daily”, gazeta wspierana przez chińską partię komunistyczną, wezwała czytelników, aby ci nie ulegali panice. Dziennik napisał, że rząd miał na celu upewnienie się, że gospodarstwa domowe są przygotowane na wypadek ogłoszenia blokady na ich obszarze. Przyniosło to jednak odwrotny skutek od zamierzonego.

Serwis cytuje też jednego z użytkowników chińskiego portalu społecznościowego Weibo:

Gdy tylko pojawiła się ta wiadomość, wszyscy starsi ludzie w okolicy dosłownie oszaleli, w panice robiąc zakupy w supermarkecie

Internauci przypominali też, że taki apel nie pojawił się nigdy wcześniej.

Zero infekcji na zimowe igrzyska w Pekinie

REKLAMA

Chiny szykują się do organizacji XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się w Pekinie w lutym 2022 roku. Dlatego też władze skupione są bardzo na walce z koronawirusem. Chiny mają nadzieję, że osiągną zero infekcji zanim sportowcy rozpoczną swoje zmagania.

W Chinach w przypadku wybuchu poważniejszych ognisk koronawirusa zamykane są całe prowincje. W ostatnich dniach zamknięto Disneyland w Szanghaju razem z 30 tysiącami gości, po tym jak okazało się, że na terenie parku rozrywki jest jedna osoba zakażona koronawirusem. We wtorek w całym kraju odnotowano 92 przypadki zachorowania na COVID-19.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA