REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Wakacyjne wyprzedaże na stacjach paliw. Największe sieci ogłaszają promocje, jakich polscy kierowcy dawno nie oglądali

Zdaniem analityków rynku paliw początek wakacji letnich upłynie pod znakiem stabilizacji cen na polskich stacjach. Ale ich zdaniem kierowcy i tak mają powody do zadowolenia. Już wiadomo, że lipiec i sierpień pod tym względem będą znacznie tańsze niż rok temu. Na dodatek ruszają promocje.

23.06.2023
13:58
Wakacyjne promocje na stacjach paliw
REKLAMA

Tak wysokich cen paliw jak rok temu nie będzie. Możecie odetchnąć. Dokładnie pod koniec czerwca 2022 r. benzyna Pb95 ustanowiła historyczny rekord na poziomie 7,95–7,97 zł/l. Z kolei za litr diesla płaciliśmy średnio 7,92 zł/l. Ostatnio olej napędowy kosztował średnio po 6,20 zł, benzyna Pb95 - 6,50 zł i autogaz - 2,98 zł.

REKLAMA

Z dużą dozą pewności możemy powiedzieć, że lipiec będzie zdecydowanie inny od poprzedniego, bowiem dużo niższe są ceny ropy i paliw na rynkach międzynarodowych, a to oznacza, że w porównaniu do ubiegłego roku paliwa będą tańsze o ponad złotówkę na litrze - twierdzi Gabriela Kozan, analityk rynku paliw z e-petrol.pl.

Ceny paliw: kierowcy już wypatrują promocji

Zdaniem ekspertów najbliższe dni nie przyniosą żadnych gwałtownych zmian cen w cennikach. Ale to wcale nie znaczy, że kierowcy nie mogą liczyć nawet na ciut niższe stawki. Od czego są promocje akcyjne, które powoli ruszają? 

Biorąc pod uwagę poziom oferowanych, dodatkowych upustów przy tankowaniu w ramach rozpoczynających się wakacyjnych promocji, można pokusić się o stwierdzenie, że kierowcy (przynajmniej na początku wakacji) zatankują najtaniej od połowy lutego 2022 roku, czyli sprzed ataku Rosji na Ukrainę - twierdzi Rafał Zywert, analityk rynku paliw z Reflex.

Pierwsze z wakacyjnymi promocjami ruszyły stacje Circle K, które rozpoczęły akcję Summer Day, a teraz uruchomiono akcja Summer Weekends, która pozwoli płacić za wszystkie paliwa o 35 groszy na litrze mniej. Warunek jest tylko jeden: trzeba posiadać kartę lojalnościową Extra. Wakacyjne rabaty na stacjach paliw Circle K mają obowiązywać w każdy weekend wakacji, od piątku do niedzieli, aż do 3 września.

Promocję ogłosił też Orlen. Od 30 czerwca do 31 sierpnia 2023 r. paliwo będzie tańsze o 30 gr na każdym litrze, a w przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny - o 40 gr. Na takie rabaty będą mogli liczyć jednak tylko klienci z aplikacją lub kartą Vitay.

Cena ropy boli się spowolnienia gospodarczego

REKLAMA

Na rynku ropy jesteśmy świadkami kolejnych spadków. Jeszcze na początku tygodnia ropa Brent zbliżała się do granicy 77 dol. i ją w końcu pokonała. Ale szybko ten rajd w górę się skończył. I kolejny już raz w tym roku strach przez spowolnieniem gospodarczym okazał się silniejszy. Zwłaszcza po słowach Jerome'a Powella, szefa amerykańskiej Rezerwy Federalnej, który stwierdził, że amerykańska inflacja wymaga dalszych podwyżek stóp procentowych. I zasugerował, że do końca 2023 r. będą co najmniej dwie takie podwyżki. Nie znaczy to, że wiara w chiński wzrost gospodarczy umarła śmiercią naturalną. 

Chiny po prostu nie mogą sobie pozwolić na brak dodatkowych środków stymulacyjnych, więc nadal oczekujemy ożywienia popytu w drugiej połowie - utrzymuje w rozmowie z Bloombergiem Ole Hansen, szef strategii towarowej w duńskim Saxo Bank.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA