REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Carsmile wchodzi do stajni Naspersa. Polski startup znajdzie się w doborowym towarzystwie

Carsmile został przejęty przez jedną ze spółek grupy Naspers, byłego właściciela Allegro. Południowoafrykański inwestor znany jest z tego, że skutecznie wyszykuje biznesowe perełki. Być może kolejną z nich okaże się właśnie polski startup.

06.10.2020
10:14
Naspers kupuje Carsmile. Polski startup znajdzie się w doborowym towarzystwie
REKLAMA

Większościowy pakiet udziałów w Carsmile nabył OLX. Dla polskiego startupu zajmującego się wynajmem i leasingiem samochodów przez internet otwiera to ogromne możliwości ekspansji.

REKLAMA

Nasz nowy większościowy akcjonariusz [OLX Group  z siedzibą w Amsterdamie] posiada serwisy ogłoszeniowe w kilkudziesięciu krajach i obsługuje setki milionów użytkowników na całym świecie. Nie mogliśmy wymarzyć sobie lepszego scenariusza

– tłumaczy Łukasz Domański, prezes Carsmile

Po transakcji polski startup trafi do motoryzacyjnego ekosystemu OLX. Należąca do Naspers spółka w swoim portfelu posiada serwisy ogłoszeniowe zajmujące się obrotem używanymi samochodami jak Otomoto i 3-2-1 Sprzedane!

„Akwizycja Carsmile to droga do realizacji modelu one-stop-shop, wierzymy, że nasz użytkownik będzie mógł zrealizować w jednym ekosystemie wszystkie swoje motoryzacyjne potrzeby sprawnie i wygodnie” – mówi Lukas Draginas, general manager sektora motoryzacyjnego w OLX Europe

Dobry rok dla Carsmile

Carsmile to pierwszy polski fintech, który wykorzystuje sztuczną inteligencję do sprzedaży samochodów online oraz nowoczesnego finansowania ich zakupu w kanałach mobilnych. W jego e-salonie dostępnych jest ponad 1000 modeli nowych aut, produkowanych przez 30 marek motoryzacyjnych.

Debiut Carsmile na rynku miał miejsce dwa lata temu. W tym czasie firma sprzedała w modelu wynajmu oraz leasingu w sumie 2500 samochodów. Wyjątkowo udany dla Polaków okazał się przede wszystkim okres pandemii. Tylko w czerwcu Carsmile zawarł ok. 180 umów wynajmu i leasingu – o 20 proc. więcej niż w maju i o 360 proc. niż w analogicznym okresie 2019 roku.

Udane inwestycje Naspersa

Naspers to ogromny koncern medialny, który w ubiegłym roku przeorganizował się w grupę skupiającą wszystkie aktywa. Już na dzień dobry wartość giełdowa nowego tworu sięgnęła zawrotnej sumy 100 mld dol.

REKLAMA

Naspers znany jest przy tym z bardzo trafnego dobierania kolejnych spółek do swojego portfolio. W 2001 r. koncern zainwestował w chińską firmę Tencent. Po kilkunastu latach twórca WeChata stał się wyżej wycenianym podmiotem niż…sam Naspers.

W portfolio południowoafrykańskiej grupy znajduje się również OLX i PayU. Przez pewien czas Naspers był także właścicielem Allegro. Koncern sprzedał serwis w 2014 r. za kwotę 3,25 mld dol.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA