REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Zdrowie

Beyond Meat będzie mieć potężną konkurencję. Rękawicę podjął mięsny gigant z USA

Firma Beyond Meat skradła już serca i podniebienia milionów fanów burgerów swoimi wegańskimi odpowiednikami wołowiny, a w jej ślady poszły kolejne firmy. Największy producent prawdziwej wołowiny, amerykański Cargill tylko przyglądał się podbojowi rynku przez tę „Teslę rynku spożywczego”, ale to się zaraz zmieni.

24.02.2020
11:28
beyond-meat-gielda
REKLAMA

Fot. Beyond Meat

REKLAMA

Cargill, największy dostawca wołowiny mielonej na świecie, właśnie ogłosił, że w kwietniu wprowadzi na rynek roślinne burgery i inne imitacje mięsa mielonego.

155-letni gigant liczy, że jego doświadczenie pozwoli na bardziej efektywną produkcję roślinnego mięsa, niż to ma miejsce w przypadku obecnych liderów tego rynku – Beyond Meat i Impossible Foods. Cargill będzie z nimi rywalizował nie tylko o klientów sklepów spożywczych, ale przede wszystkim o odbiorców w gastronomii.

Uważamy, że dzięki naszej wyjątkowej pozycji będziemy bardzo efektywni w łańcuchu dostaw

- powiedziała Elizabeth Gutschenritter, dyrektor w Cargill, cytowana przez Reutersa.

Oba rodzaje białka roślinnego

Cargill chce, by jego produkty mogły być sprzedawane pod markami własnymi swoich odbiorców. Firma będzie oferowała produkty mielone bazujące na białku soi lub grochu, z których będzie można – poza burgerami – przyrządzić takie dania jak spaghetti czy taco.

W ten sposób Cargill będzie stanowił bezpośrednią konkurencję zarówno dla Beyond Meat, jak i dla Impossible Foods. Pierwsza wykorzystuje bowiem białko grochu, natomiast druga – sojowe.

Amerykański gigant to dla przeciwników przemysłu mięsnego ucieleśnienie wszystkiego, co w tej branży najgorsze. Cargill bywa nazywany „najgorszą firmą świata”. Zarzuty dotyczą tak szerokiego spektrum problemów, jak łamanie praw pracowników, unikanie podatków, niszczenie środowiska naturalnego. Firma na także na koncie afery ze sprzedażą zanieczyszczonej żywności.

Właściciel Konspolu

Krytycy Cargilla wskazują, że wiele z nieprawidłowości w jego działalności wynika z faktu, że firma nie jest notowana na giełdzie, dlatego nie podlega ciągłemu prześwietlaniu – nie tylko swoich finansów – jak to ma miejsce w przypadku spółek giełdowych.

REKLAMA

Cargill to największa amerykańska firma, która nie jest notowana na giełdzie. Niedawno pochwaliła się, że w 2019 roku zanotowała przychody 113,5 mld dol. i 2,8 mld dol. zysku operacyjnego. Cargill zatrudnia 166 tys. pracowników, w tym w Polsce. Cargill działa w naszym kraju już od 1991 roku, a w 2018 r. przejął nowosądecki Konspol.

https://bizblog.spidersweb.pl/spotify-beyond-meat-wyniki/
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA