REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Polacy na dobre odwrócili się od gotówki. Wyniki Blika wystrzeliły w kosmos

Niechęć do płacenia papierowymi pieniędzmi napędziła Blikowi użytkowników. Polacy dokonują za jego pomocą ponad milion transakcji dziennie.

20.08.2020
11:41
Płatności elektroniczne. Polacy odwrócili się od gotówki, wyniki Blika wystrzeliły w kosmos
REKLAMA

Drugi kwartał 2020 r. to ciekawy okres dla podmiotów związanych z branżą e-commerce. W kwietniu Polacy siedzieli pozamykani w swoich mieszkaniach, a zakupy spożywcze robili przez internet. W maju rozpoczęło się powolne wychodzenie z lockdownu, ale przyzwyczajeni do restrykcji Polacy korzystali z tej wolności bardzo ostrożnie. Czerwiec to natomiast stopniowy powrót do normalności.

REKLAMA

Każdy miesiąc miał swoją własną charakterystykę. Wyniki Blika wskazują jednak, że łączy je co najmniej jedna rzecz – nasi rodacy zniechęcili się do używania fizycznych pieniędzy i wolą płacić wirtualnie.

 class="wp-image-1225040"

Bankomatom mówimy "nie"

Skąd to wiemy? Blik umożliwia użytkownikom dokonywanie płatności na kilka sposobów. Wśród nich są przelewy na telefon, płatności w terminalach i wypłaty z bankomatów. Te ostatnie stały się wśród klientów Blika passe. Liczba transakcji spadła o 11 proc. w porównaniu z początkiem roku i 8 proc. w ujęciu r/r.

Ten fakt rzuca się w oczy, szczególnie biorąc pod uwagę, że rozwiązanie Polskiego Standardu Płatności przeżywa swój złoty okres. Liczba płatności Blikiem przez terminal wzrosła o 68 proc., przelewów na telefon – o 194 proc.  

W drugim kwartale 2020 r. za pomocą Blika przelaliśmy na konta sprzedawców 13,17 mld zł. To wzrost o 28 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem tego roku.

 class="wp-image-1225046"

Element pandemiczny miał istotne znaczenie, natomiast dynamika rozwoju Blika pokazuje, że był to raczej element wspierający

– komentował prezes PSP, Dariusz Mazurkiewicz.

Ogółem między kwietniem a czerwcem użytkownicy Blika zrealizowali 97,4 mln transakcji, a w całym pierwszym półroczu – 175 mln. Na koniec czerwca aktywnie korzystało z niego 5,42 mln użytkowników - prawie połowa wszystkich osób, które mają bankowe aplikacje mobilne.

 class="wp-image-1225043"

Oznacza to, że za pomocą Blika dokonywanych jest średnio 1 mln i 70 tys. transakcji dziennie – 7,5 na sekundę.

Według badań Kantar Polska Blik jest najszybciej rosnącą innowacją płatniczą. Wzrost deklaratywnego wykorzystania skoczył z 19 do 28 proc. Drugie PayU urosło z 22 do 25, zbliżeniowe płatności z 19 do 23 proc. Korzystanie z PayPala deklaruje 20 proc. a z Google Pay – 12 proc. Z tego samego badania wynika również, że Blik jest dzisiaj mocniejszą marką niż Visa czy Mastercard.

Co nowego w Bliku?

W trakcie konferencji prasowej prezes PSP zapowiedział, że prawdopodobnie już w przyszłym tygodniu Blik znajdzie się w ofercie kolejnego banku działającego w Polsce.

REKLAMA

Polski Standard Płatności pracuje również nad udostępnieniem płatności zbliżeniowych. Projekt jest na bardzo zaawansowanym etapie, ale Mazurkiewicz podkreślił, że o wdrożeniach będą informować już same banki.

Blik, zachęcony nawiązaniem współpracy z Aliexpress, ma również w planach rozszerzenie swojej działalności o kolejne platformy. Jakie? Tego prezes PSP już nie zdradził.  

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA